| AnDreeYuTzzA2013 a întrebat:

Parintii mei nu se mai inteleg de loc, mereu se cearta. sad Tata a ajuns sa bea in fiecare zi din cauza mamei.Ea ar vrea sa bage divort, insa tata o iubeste mult si vrea sa tina aceasta casnicie de dragul meu.Daca ar fi sa se desparta ar trebui sa aleg pe unul dintre ei si imi e foarte greu pentru ca ii iubesc pe amandoi in egala masura. Daca il aleg pe tata, se supara mama si invers.Nu stiu ce sa fac sa ii apropii din nou crying vreau sa se inteleaga cum se intelegeau odata.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi!

Răspuns Câştigător
| lila36 a răspuns:

In primul rand...ori ce s-ar fi intamplat intre ei, trebuie sa stii ca nu e vina ta......si pe orcare dintre ei ai alege ei nu vor sta mult timp suparati deoarece ii poti vizita.De asemenea daca ei nu se inteleg, nu poti incerca sa ii apropii.Adica poate asa a fost sa fie.Dar sa nu uiti niciodata, ca ori ce s-ar intampla ei te iubesc si asa va fi mereu.Pe curand.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cred ca cel mai bine, ar fi sa suni la acest nr de telefon, gratuit:116 111, unde iti v-a raspunde un psiholog si nu v-a afla nimeni ce ati vorbit! Te poate sfatui ce ai de facut.Sau pe www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau www.telefonulcopilului.ro Sigur cei primi raspunsuri de specialitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tatal tau o iubeste cu adevarat pe mama, renunta la bautura. Poate el sa faca asta? Daca nu, inseamna ca vorbeste doar ca sa-si pastreze adapostul si o menajera. Iarta-mi expresia care ti se pare dura, dar asta este adevarul gol-golut. Esti tinara, vei vedea lucruri mai dure in viata.

| SunnyDay88 a răspuns:

Esti copil si evident esti prea mic ca sa intelegi ca mai bine stau la distanta decat aproape. toti copii vor ca parintii sa se inteleaga... acuma tu nu ai de unde sti care este problem adevarata dintre ei si de la ce a pornit tot si nici nu esti in masura sa le judeci deciziile sau sa ii mediezi. poate ar trebui sa consulte un psiholog daca chiar vor sa-si salveze casnicia, daca nu...

nu trebuie sa alegi. te imparti

| sebby27 a răspuns:

Tot ce poti face e sa discuti cu amandoi si sa afli ce il determina pe tatal tau sa bea si care e cauza certurilor.
Daca ei considera ca e mai bine sa divorteze, ei bine... poate ca asa e mai bine, dar gandeste-te ca ei oricum vor ramane parintii tai.
N-am spus ca e usor, dar cand o relatie scartaie din mai multe parti, e greu sa o mai mentii.
Incearca totusi sa discuti cu amandoi.