| SiliniAnca1995 a întrebat:

am o întrebare și vreau un răspuns sincer și serios.
Iubesc o fata, și mă gândesc la un viitor serios cu ea, este sufletul meu pereche.
Multi prieteni îmi spun că suntem rude, dar familia mea zice că nu, mă întreb dacă părinții mei greșesc.
Sa va spun cum sta treaba, mătușa acestei fete este căsătorită cu fratele mamei mele. Ne iubim și vrem sa ne casatorim. Întrebarea mea este: Aceasta fata de care îmi place, îmi este verisoara, și ce grad?
Sper sa primesc un răspuns serios.
Daca am uitat vreun detaliu, va rog să-mi spuneți.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunteti rude de sange, asa ca nu aveti nici un impediment sa va casatoriti - daca AMANDOI doriti acest lucru.winking

Casa de piatra! happy

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti nici un fel de ruda cu fata respectiva, asa ca puteti avea o relatiei si chiar sa va casatoriti.

| sofisis a răspuns:

Sunteti neamuri, nu rude. Nu aveti in comun nici o linie de sange ci doar una de alianta.

| HadesSs a răspuns:

Deci tu esti fata si iubesti alta fata si vreti sa va casatoriti, cred ca faptul ca sunteti rude ar fi ultimul inconvenient laughing

| SiliniAnca1995 explică (pentru HadesSs):

Imi cer scuze pentru exprimare, nu sunt fata, asta e contul ei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Gandalf sa moara mama. x_x

| alyyyyy2018 a răspuns:

Lumea spune ca sunteti verisori pentru ca sora mamei ei sau tatalui ei s-a casatorit cu fratele mamei tale. Amandoi va vin unchi si matusa. Dar nu areblegatura, pentru ca nu sunteti verisori de sange, ci prin inrudire ati deveni pentru ca matusa ei a devenit si matusa ta.
Sotiile unchilor mei imi sunt matusi, si copii lor imi sunt verisori pentru ca unchiul e ruda de sange, dar atat. Ce neamuri au ele... frati, verisori, parinti. etc, nu sunt ruda cu mine. Doar ea a devenit ruda prin inridire, nu si neamul ei.
Mai iti dau un exemplu ce se confunda lumea. Eu am frati si sotul meu la fel. Fratii mei nu sunt nimic ruda cu fratii sotului meu. Fratii mei au devenit ruda doar cu sotul meu, sunt cumnati. Dar fratii sotului meu nu sunt tot cumnati.
Sau si mai clar. Fratele meu e casatorit. El este cumnatul surorii sotiei lui. Si deasemeni este cumnatul sotului meu. Au cumnat comun, dar ei nu sunt neamuri. Neam ne vine doar fratele meu si sotia lui, nu si neamul ei.
Casa de piatra.

| FlowInCuvinte a răspuns:

N-ai minte, ia si casatoreste-te cu ea si vezi tu mai tarziu daca e bine sau nu... doar nu o sa strici relatia pentru ca ai intrebat tu pe TPU si ti-au raspuns cati-va sa nu te casatoresti.

| DiaGabi a răspuns:

Sunteți rude dar nu știu de ce grad dar este logic că toate rudele se plac sau cel puțin ar trebui sa se placa. Asta este tot ce as putea sa îți spun. Scuze daca nu am fost de ajutor