| AssaSinNKidD a întrebat:

Salut Tpu..Am o luna de relatie cu prietena..Sincer sa fiu m-a facut in aceasta luna sa tin foarte mult la ea..Problema e ca ea are o prietena (cea mai buna prietena a ei ) si din vina ei s-ar putea sa ne despartim..Adica nu prea as vrea sa o las sa intervina intre noi. Dar mi se pare ca aceasta are o influenta asupra iubitei mele. Nici nu pot sta foarte mult cu ea pentru ca ea dupa parerea mea ii acorda prieteni sale mai mult timp. Si problema e ca prietenei ei ii cam place sa ma faca de ras la prietena mea si nu imi prea place. Un sfat va rog frumos? sad

Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Te sfatuiesc sa ii comunici respectivei prietene ca te deranjeaza atitudinea ei, si daca tot va continua sa te umileasca, vorbeste cu prietena ta si spune-i ce anume te-a deranjat. Poate ii va face observatie si va inceta. Nu iti recomand sa ii platesti cu aceeasi moneda, nu doar ca dai dovada de imaturitate, dar e posibil ca prietena ta sa ii ia apararea si sa scazi un pic in ochii ei. Desi mi se pare anormal sa o lase sa isi bata joc de tine fara sa intervina... dar e cel mai bine sa vorbesti cu ea. Si mai ales sa nu lasi pe nimeni sa intervina in relatia voastra.

6 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Un sfat ar fi să discuți cu ea asta nu cu noi. Discută cu ea, dar discută ca un bărbat. Spune-o pe un ton serios, fără ocolișuri, fără „vreau să-ți spun ceva dar să nu te superi.". Dacă nu este de acord treci la următoarea.

De asemenea este o vorbă: „Cel ce iubește mai puțin deține controlul în relație". Să nu devină fata respectivă o obsesie pentru tine pentru că vei fi o epavă după despărțire și nu merită să suferi după o fatăwinking

| neutrino a răspuns:

Ea este "iubita" ta, dar tu nu esti iubitul ei. Momentan prietena ei este mai importanta pentru ea, decat esti tu. Este totusi bine ca aveti o relatie(?!). Poate faceti sarbatorile impreuna, ce zici?

| SkyPilot a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Trebuie sa rezisti o vreme. Incearca sa nu-I dai motive sa te faca de ras. Poarta-te cat poti de bine cu prietena ta fara sa fii carpa de sters pe jos. Fa-o sa se simta bine cu tine. Fii amuzant (dar glumele le faci pe seama ta sau a altora, niciodata pe seama ei sau a prietenei), ajut-o cu tot ce poti, fa-i complimente (sincere), du-i cate o floare cand va vedeti, incearca sa o scoti cat poti de mult si sa fiti doar voi doi. Daca te descurci bine, cu timpul prietena va trece pe planul al doilea.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Am intalnit discutii de genul acesta intre cunostinte. Te-as sfatui sa discuti cu ea chestiile astea. Nu trebuie sa o pui sa alegi intre tine si prietena ei, insa o poti sfatui sa nu amestece relatiile. O prietenie este o prietenie, iubitul este iubit. Ma gandesc ca poate ii acorda mai multa atentie prietenei ei pentru ca probabil o cunoaste de mai mult timp. Poate are impresia ca ii este prietena, ca vede lucrurile dintr-o alta perspectiva. Discuta cu ea. Spune-i ce te deranjeaza.

| Denisa7713 a răspuns:

Eu zic ca e normal sa fie asa la inceput.Pot sa zic din propria experienta ca la inceputul relatiei mele cu iubitul meu in prima luna nu il iubeam asa de mult sau imi era rusine de el.Dar cu timpul ne.am obisnuit unul cu celalalt.E normal sa fie cu prietena ei dar la un moment dat o sa realizezi ca va sta doar cu tine.Asa si eu si prietenul meu suntem impreuna de 1 an jumate si ne iubim maxim.

| Rusu_Ioana_2000 a răspuns:

Sa iti spun sincer: Noi fetele avem nevoie de o prietena/ un prieten foarte bun, caruia sa i ne putem destinde, sa-i spunem unele secrete, sa ne fie un sprijin. Dar daca, totusi, pentru tine asa zisa prietena a ei reprezinta o problema, acest lucru trebuie sa il discuti cu iubita ta, si nu consider ca trebuie sa fii dur ci sa ii spui pe un ton calm si totusi ferm.

Pentru ca amica ei sa nu se mai ea de tine, poti proceda in doua feluri:
1. Poti sa ii spui ca acest lucru te deranjeaza, si sa o intrebi de ce se ia de tine ( * sinceritate : chiar lasi o fata sa se ia de tine? -_- )
2. poti sa-i platesti cu aceeasi moneda si sa razi si tu de ea ( ceea ce iti recomand> a fi politicos nu inseamna sa te lasi calcat in picioare, si daca nu o faci si tu pe ea de ras, atunci ea va continua, iar pentru tine nu se va schimba nimic)

Convinge-o pe iubita ta ca daca celealta fata ii este prietena ar trebui sa o sustina si sa nu rada de ea.
Pai altceva nu mai am ce sa-ti spun. BAFTA!