| elcosmin a întrebat:

Am o mica problema psihologica, daca pot s-o numesc asa. Tatal meu este un om caruia nu-i convine nimic, este intotdeauna nemultumit, critica totul si e foarte dusmanos. Eu sunt o persoana foarte pozitiva, si rad mereu si imi creez singur fericirea, daca altcineva nu mi-o creeaza. Dar sunt la sfarsit de drum, cand il vad toata ziua botos, si toata ziua ma cearta din nimicuri, si urla si tipa... Fac si atacuri de panica cand il aud cum tipa. Credeti-ma! Nu se poate vb cu el. O mica consiliere din partea voastra e ok

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Te-ai intrebat vreodata prin ce trece tatal tau? A patit cumva ceva in trecut? Dupa cum bine sti, trecutul poate afecta drastic viitorul si personalitatea unui om. Inteleg ca treci printr-o perioada destul de nasoala, insa nu poti lasa asta sa te traga la vale. Este viata ta pana la urma, si trebuie sa mergi inainte, sa suporti si sa treci peste toate incercarile, pana ajungi la majorat. De acolo, poti face ce vrei tu. Poti fi cine vrei tu, fara frica si fara a fi umbrit de o persoana anume.

Tatal tau, din cate am inteles nu te bate. Trebuie numai sa suporti cateva tipete. Stiu ca asta suna mult mai simplu decat este in realitate, insa adevarul este ca nu ai de ales. Eu cred ca totusi tine la tine. Esti copilul lui.

"Sunt la sfarsit de drum"
Nu merita sa iti creezi singur acest sfarsit de drum. Atata timp cat Dumnezeu te tine in viata, sanatos (macar fizic) de ce sa te dai batut? Mai re zista putin si totul va fi bine. Te asigur. Daca mai ai nevoie de ceva, nu ezita sa scrii.

Mult noroc in tot ceea ce faci!winking

| elcosmin explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Cel mai bun raspuns. Multumesc chiar am simtit intr-o secventa de a ta ca ai fost alaturi de mine, si intr-o alta, de partea lui. Eu nu il deranjez cu absolut nimic. Dar chiar daca l-as deranja ar putea sa-mi zica frumos nu sa se poarte urat cu mine. Eu pun la suflet doar pentru ca stau zilnic cu el in casa. Ca daca aveam puterea de a-i spune in fata, nu era o problema. Sau daca era o persoana din afara familiei. Imi permiteam sa ma usurez.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru elcosmin):

Salut!

Ma bucur tare mult ca ti-am putut fi de ajutor. Sa ii spui tatalui tau in fata, nu mi se pare o idee foarte buna, cat timp ti spui ca nu se poate discuta cu el. Cred ca l-ai enerva mai tare. Daca chiar vrei sa ii spui asta, gaseste un moment in care sa fie in toane bune. S-ar putea sa nu se intample des, insa toti mai avem si cate o zi buna. Iar daca ii spui, spune-i-o cu frumosul. Daca are probleme cu nervii, trebuie sa il faci sa ii para rau pentru tine, nu sa faci pe zmeul, pentru ca asta nu te aduce nicaieri.

Daca ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti, sunt disponibil. happy

| Divinitatea a răspuns (pentru elcosmin):

Stiu cum te simti fiindca trec prin problema ta si la mine deja a devenit o obisnuinta toata faza, stii am invatat sa nu mai pun la suflet cuvintele unor persoane care consider ca nu merita..mai mult ma trag in jos si simt ca nu sunt alaturi de mine si am aplicat indiferenta stiu ca e un stres sa traiesti cu astfel de persoane in jurul tau dar te stfatuiesc sa imi urmezi exemplul, sa nu mai pui la suflet sa fii tare si indiferent asa pui o bariera intre sufletul tau si gandurile negative ale unor persoane..imi dau seama ca ti-e greu si ca te doare fiindca e tatal tau dar nu-l poti schimba, familia nu o poti schimba.Ai grijade tine si te rog sa fi tare.Esti o persoana minunata si nu lasa pe nimeni sa iti corupa mintea si sufletul.

| elcosmin explică (pentru Divinitatea):

Doamneee, multumesc multttt, vad ca mai exista si oameni buni pe lumea astaa! ❤️❤️❤️

9 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Incearca sa afli care e problema lui reala. Un om nu e dusmanos, nemultumit, critic, etc. fara o cauza reala. Asta poate sa fie orice. fie se cearta cu nevasta, fie isi bat de el joc la serviciu, fie are probleme cu banii si ii e frica sa nu va afecteze pe voi, fie. chiar vrea sa-ti fie bine si cumva te percepe ca altfel decat ar vrea el sa fii.

Cel mai bine e sa afli ce il roade. Fie te duci sa vorbesti cu el direct, calm si sa-i spui ca tu esti de partea lui orice ar fi (daca simti intr-adevar asta), fie esti mai atent la ce se intampla in jur si sa afli informatia indirect.

| Cezar_Demidov_1997 a răspuns:

Poate ca tatal tau a uitat cum sa se bucure de viata, a uitat sa fie si el fericit.Mai bine cand tipa te retragi de langa el si mai bine nu te panica ca n-are rost te obosesti.PS viata e frumoasa adui a aminte asta.

| Divinitatea a răspuns:

Buna, probabil l-au ajuns grijile, frustrarile.Incearca intr-o zi sa vorbesti cu deschis sa aveti legatura aceea sufleteasca care se formeaza cu orice om si incearca sa il dechizi sa vezi ce se afla in sufletul lui de se poarta in felu' asta, vorbiti despre ce simtit...incearca sa fii mai apropiat de el daca nu e nimeni chiar daca te respinge, doar incearca..nu pierzi nimic, in sinea lui poate ca te iubeste.Ai grija si bafta cu el, sper ca sfatul meu sa te ajute.

| elcosmin explică (pentru Divinitatea):

Nu pot vorbi cu acel om, crede-ma ca am incercat. El se simte foarte bine cand vede pe cineva suparat.

| Zattaly a răspuns:

Încearcă să l ignori din ce in ce mai mult, și incearca sa te prefăcu ca iti pasa de ceea ce spune, si in timp ce vorbeste gândește te la orice altceva.