| awfafaf22331 a întrebat:

Am o mica problema sau neintelegere, nu stiu cum sa o categorizez.
Am o relatie de un an si cateva luni cu iubita mea. Toate bune si frumoase, ne iubim si suntem practic fericiti, dar.
De putina vreme incep sa realizez ca de fapt avem o relatie toxica. De ce spun asta?
Suntem amandoi foarte gelosi, exageram din nimicuri si chiar am ajuns sa ne furam unul altuia din libertate.
Am incercat sa discut cu ea, sa ii explic faptul ca suntem intr-o relatie toxica si ca pare foarte putin probabil ca relatia noastra sa se repare, ci mai degraba pare ca o sa devina si mai toxica, pe zi ce trece. Dar ea pare ca nu vrea sau nu poate sa vada " aceasta problema " din punct de vedere obiectiv. Nu vreau sa ma despart de ea, dar nici nu vreau ca asta sa continue.
Aici vine intrebarea mea ( sau intrebarile ).
Ce pot sa fac sa remediez totul?
Credeti ca exista vreo sansa sa reparam asta?
Cum as putea sa ii explic mai bine ca nu e ok relatia?
Nu e ca si cum vreau sa ma despart de ea, dar ma gandesc si la viitorul meu si la al ei si din calculele mele reiese ca desi o sa fie trista o perioada buna, dupa ce ii trece o ii fie mult mai bine fara mine si ar putea sa-si caute pe cineva mai potrivit, comparand asta cu faptul ca am putea continua relatia si doar sa se agraveze problemele.

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,hai sa lamurim intai ce inseamna o relatie toxica.O persoana devina toxica atunci cand profita de resursele tale si de bunatatea ta, cand primeste mereu tot ce i se da, dar nu ofera nimic in schimb, e atunci cand te face sa te simti inferior, nefolositor si te descurajeaza mereu.In general,in asemena relatii te simti condus de catre aceasta persoana, nu te simti liber cu ea, nu ai incredere in ea, si posibil ca foloseste minciuna deschis. Evident ca lista data poate continua, dar cred ca ai inteles care e ideea. Daca pur si simplu nu te intelegi bine cu persoana iubita asta nu inseamna neaparat ca relatia voastra e una toxica. Posibil ca pur si simplu intre voi exista unele conflicte care nu sunt rezolvate pana la capat, aveti unele emotii neimpartasite sau asteptari care nu coincid cu ceea ce oferiti unul altuia.In toate relatiile exista momente mai grele, poate chiar critice, dar important e sa gasiti care sunt cauzele care provoaca aceste neintelegeri. Discutati fiecare problema, fiecare dubiu sau neintelegere cat ma sincer, si incercati sa ajungeti la niste compromisuri.Sunt sigur ca si tu si ea aveti unele nelamuriri despre care ati preferat mai bine sa nu vorbiti, dar anume ele pot fi cheia catre rezolvare. Daca te vei desparti de ea, e posibil sa suferi tu mai mult de cat ea, deoarece pretuim pe cineva abia atunci cand il pierdem de langa noi, si uneori ce e stricat nu mai poate fi reparat.Nu exista relatii perfecte, de ar fi ele ideale, care ar mai fi rostul lor? Ele exista doar multumita faptului ca sunt mereu in curs de cunoastere si de dezvoltare si devin mai puternice cu fiecare conflict sau problema depasita. Puteti de asemenea apela la un psiholog sau psihoterapeut care sa va ajute sa gasiti ce anume nu merge bine in relatia voastra caci ei anume cu asta si se ocupa. Daca esti sigur ca este o relatie toxica,daca esti sigur ca nu mai vrei sa o continui,atunci poti sa-i pui punct, decizia finala iti apartine doar tie.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa stabiliti o despartire. Nu poti sta asa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea mea, tu faci ce vrei.
Ce pot sa fac sa remediez totul?
Nu poți.
Credeti ca exista vreo sansa sa reparam asta?
Nu există.
Cum as putea sa ii explic mai bine ca nu e ok relatia?
Nu ai cum să îi explici.
Gelozia ascunde faptul că fiecare îl vede pe celălalt ca un obiect proprietate personală.
Dacă schimbi asta la tine, poate poți și la ea.
Dacă nu poți, next!

| Freya1 a răspuns:

Nu te gândești la despărțire pentru ca destul de proaspătă relația si te-ai obisnuit cu ea, dar asta nu inseamna ca mai ai si aceleași sentimente puternice pentru ea.
Cat de gelos ai fi sau ce pitici ai avea pe creier in momentul in care iubesti cu toata inima faci anumite compromisuri si mai ales oferi incredere celui de langa tine.
Nu cred ca trebuie sa o faci sa inteleaga ceva, trebuie doar sa iti expui punctul de vedere si la o adica sa ii ceri si o pauză iar daca va veti împăca atunci inseamna ca v-ati saturat pe moment unul de altul din cauza sufocari nu din lipsa de sentimente.

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu consideri că nu mai puteți continua așa atunci desparte-te de ea.

| awfafaf22331 explică (pentru Andreeush):

Eu nu consider asta. Chiar as vrea sa mai continuam pentru ca o iubesc enorm. Dar am luat in considerare despartirea pentru binele ei. stiu ce fel de om sunt, stiu ce mentalitate am, si nu vreau sa o ranesc mai tare decat am ranit-o pana acum, cu sau fara voie. doar ca vreau sa am in considerare mai multe optiuni, de asta am postat aici.

| 1231242 a răspuns (pentru awfafaf22331):

Cum v-ați întâlnit și ce e-a făcut să o iubești?

Răspuns utilizator avertizat
| OrdanKarris a răspuns:

Nu exista remediu. Rupi relatia si treci la urmatoarea.