| CityOfSatan a întrebat:

Sunt intr-o relatie de aproximativ 9 luni.El are planuri foarte mari..Eu nu.Nu imi doresc copiii, nici casatorie.Plus ca de ceva timp nu ma mai simt bine in relatia asta.El e stresant.Imi spune ca nu ar putea trece peste o despartire,dar avanc in vedere ca nu ma simt ok, vreau sa ma despart de el.
Intrebarea mea e:Cum sa ma despart de el fara sa il ranesc?

Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Eu una zic sa vorbesti cu el despre asta, sa nu se grabeasca. Sunt doar 9 luni si el e super indragostit de tine, sa o ia mai usor si ca nu vrei sa o spui in nume de rau. Pur si simplu te-ai saturat sa te tot streseze cu lucrurile astea si ai hotarat sa luati o mica pauza sa vedeti cum e sa fiti despartiti, iar daca nu va fi bine, va impacati ( nu cred ca nu va vrea asta ). Stii. uneori poate se preface, nu stiu chiar cum e el, dar multi baieti de aburesc cu lucrurile astea si mai tarziu te lasa balta, iar promisiunile...sunt niste promisiuni care nu se mai indeplinesc niciodata...

| CityOfSatan explică (pentru JustDeedee):

Ai mare dreptate, dar oricum am realizat ca noi doi suntem foarte diferiti.

| JustDeedee a răspuns (pentru CityOfSatan):

Atunci spune-i lucrul asta. Probabil si el a observat asta si continua sa fie asa doar de fatada. Ti se pare ca-ti ascunde ceva?

| CityOfSatan explică (pentru JustDeedee):

Sincer,nu.Dar a remarcat cu siguranta faptul ca m-am distantat fata de el.Adica e evident.

| JustDeedee a răspuns (pentru CityOfSatan):

Si nu te-a intrebat nimic in legatura cu asta?

| CityOfSatan explică (pentru JustDeedee):

Mda,pai a mai facut cate un comentariu, dar nu a luat-o in serios.In final vom ajunge la despartire, nici nu se mai pune problema.

| JustDeedee a răspuns (pentru CityOfSatan):

Cea mai buna cale asta ramane.

23 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Din cele mentionate de tine,nu prea ai cum.
In ceea ce te priveste pe tine, e viata ta si esti libera sa faci ce vrei, decizile iti apartin.
Tot ce poti sa faci e sa nu te grabesti si sa iei decizii pripite.
Vorbeste deschis cu el, dar nu te astepta sa accepte situatia asa usor.
In alta ordine de idei, spune-ti punctul de vedere.
Acum depinde de el cum va privi totul.
Succes!

| LolNope a răspuns:

Nu cred că există o cale de despărțire care să nu îl rănească.
Cel mai bine este să o faci față în față, nu pe mess, prin mesaje sau pe facebook.
Poți să îi zici și lui exact ce ne-ai zis și nouă, nu ești obligată să stai într-o relație sufocantă în care te simți incomfortabil.

| Dariusuu a răspuns:

Oricum te desparți de el, el va rămâne cu un gust amar și cu o dezamăgire, mai ales dacă a pus suflet în relație.
Îi spui pur și simplu că vrei o pauză că nu mai poți continua așa.
Într-o bună zi va înțelege de ce ai făcut asta, pur și simplu i-ai șansa să fie fericit cu altă persoană. Nu are rost să fiți două persoane nefericite într-un cuplu.

Cu timpul va înțelege, te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum el va fi ranit.Deci nu prea ai sanse.Dar auzi? Daca tu zici ca il iubesti, dar vrei sa te desparti de el fara sa il ranesti asta ce inseamna? Nu inseamna ca il iubesti daca vrei sa te desparti de el fara sa ramana ranit.Si ce tu vrei si la 70 ani sa te duci prin cluburi sau ce? Asa nu ai un viitor fatuco. Odata si odata va trebui sa iti intemeiezi o familie.Doar tu vrei si la 50-60-70 de ani sa meri prin cluburi? Sa nu ai o familie nimic? Crezi k la 60-70 o sa mai faci dragoste inca fara sa faceti copii sau ce?

| CityOfSatan explică (pentru anonim_4396):

L-am iubit, dar nu il mai iubesc.Pur si simplu pentru faptul ca nu m-a ranit, nici eu nu vreau sa il ranesc.Si nu, nu vreau sa umblu prin cluburi la 70 de ani, dar nu vreau o familie, e atat de greu de inteles?(:

| anonim_4396 a răspuns (pentru CityOfSatan):

Si atunci ce vrei sa faci? Pe la 40-50 ani? Stai si dai apa la moara?

| CityOfSatan explică (pentru anonim_4396):

Am ce sa fac, nu te stresa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CityOfSatan):

Ok atunci incearca raspunsurile de mai sus.Dar mai intai zic eu sa faceti dragoste si urmatoarea zi sa incerci sa ai explici.Asa poate ai va fi mai usor.

| CityOfSatan explică (pentru anonim_4396):

Da,va deveni mai confuz.

| Diavolcata a răspuns:

City, fara sa il ranesti nu ai cum. Daca tine la tine asa de mult de ce nu ii dai o sansa.II explici ca trebuie sa treaca mult timp sa va casatoriti si mai ales sa aveti copii.As zice sa ii dai o sansa si daca nu sa ii explici ca nu are rost relatia si o sa inteleaga cu timpu stai calma.

| CityOfSatan explică (pentru Diavolcata):

Uite,iti inteleg punctul de vedere.Dar de ce sa stau intr-o relatie in care sa simt o neimplinire sentimentala? Adica trebuie sa ma gandesc la fericirea mea, nu? Si sincer, nu imi doresc deloc o familie, adica vreau sa am o viata in care sa fiu independenta, in care sa nu ma sune din 5 in 5 minute sotul sa ma intrebe de ce nu raspund la telefon.Intelegistraight face?

| adelinna21 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci ce iti dicteaza tie mintea. daca nu esti fericita acum cu el, cand e relatia la inceput mai tarziu nu vei fi. discuta cu el despre asta si spune-i ca tu numai vezi un viitor la relatie.va suferi ceva timp, dar ii va trece.nu poti sa stai cu el doar din mila.iar cu faza ca nu poate trece peste despartire.nu este cazul sa te santajeze emotional.

| Ingerasulinocent a răspuns:

Cred ca el iti tot spune asta, pentru ca stie de faptul ca vrei sa te desparti de el. si eu sunt sigura ca ar trece peste despartire. nu ai cum sa te desparti de el fara sa sufere.

| catalinaeu a răspuns:

Spune-i ca nu ai planuri serioase cu el si ca vreti sa va despartiti dar sa ramaneti amici... Fundita?

| Prose15 a răspuns:

Sa ii spui ca tu iti doresti altceva si amintirile vor ramane

| CoRnEtEL a răspuns:

Discutati amandoi, fiecare sa-si impuna punctul de vedere, parerile pro si contra viitorului vazut de fiecare si gasiti solutii

| flavian29 a răspuns:

Draga dragoste cu sila nu se poate asta e clar! in legatura cu ranitul cred ca il va durea indiferent! dar trebuie sa fiti amun2 destul de maturi sa vedeti ca nu se mai poate ca nu mai merge...incearca sa ii explici asa poate va intelege si va trece mai usor peste! succes