| Roby1212 a întrebat:

Am o mică problema sper sa aveți răbdarea sa citiți.
Totul a început acum 2 ani cand am început sa vorbesc cu un copil pe chatul de la un joc, sa fiu sincer la început am vorbit cu el in bătaie de joc voiam sa văd cât de naivi is copiii si sa imi bat joc de el, dar lucrurile au început sa ia o întorsătura destul de ciudata vorbind cu el in fiecare zi m-am atasat de el si el de mine. Chiar mi-a spus ca is fratele pe care nu l-a avut, eu mi-am lăsat 2 prietene pentru el si el a facut o grămada de lucruri pentru mine. Prietenii mei nu înțeleg cum copilul asta imi este prieten si sincer si eu sunt mirat de felul cum au decurs lucrurile. Problema e ca eu stiu ca situația nu poate dura la nesfârșit. Am încercat sa il conving ca ar fi mai bine daca si-ar găsi niște prieteni de vârsta lui, dar el nici nu vrea sa audă, a zis ca ma iubește ca pe un frate. Nu vreau sa il fac sa sufere (apropo eu am 18 ani si el are 14), Stiu ca suna ciudat dar asta e adevarul, el este o fire mai timida nu prea are prieteni pentru ca ii mai pașnic. Nu stiu ce sa fac el, are încredere in mine si și sunt singurul lui prieten, ce sa fac? Sa il las in pace? Sa continui sa vorbesc?

Răspuns Câştigător
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Buna! Nu este nimic in neregula sa ai ca prieten si o persoana mai mica decat tine. De vorbit puteti vorbi, insa ar trebui sa fie din ce in ce mai rar, invocand alte motive, sa-i spui ca ai avut treaba, sau ai fost plecat si nu ai avut acces la internet, ca in acest fel sa il fortezi sa isi faca si alti prieteni. Poti sa incerci sa il intergrezi chiar in grupul tau de prieteni (daca prietenia dintre voi nu este doar virtuala).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte frumos ce faci pentru el, normal ca se simte protejat si asta il ajuta sa treaca peste toate rautatile colegilor. daca poti, ajuta-l mai departe, fii fratele lui mai mare, fii prietenul bun si bland de care are nevoie sa nu dispere, mai ales acum, cand el este intr-o perioada de tranzitie, trecand de la copilarie la adolescenta.
Fa o fapt buna si continua sa-i fii prieten apropiat, asta te va face si pe tine un om mai bun dar si pe el.

| DeliaJ a răspuns:

Doamne, cele mai frumoase prietenii asa incep! Cele mai sincere si cele mai de durata! Eu o stiu pe prietena mea cea mai buna de cand avea 3 ani, iar eu 7. De atunci suntem nedespartite, chiar daca fizic ne vedem mai rar, fiecare avand jobul ei si timpul ei liber.

Stii, uneori astia micii sunt o adevarata ''univesritate'' de la care poti invata multe lucruri. Si sunt chiar mai sinceri decat cei de varsta ta.

Ia in considerare sfatul asta pe care il primesti de la o ''mamaie'' de 28 de ani happy

| Roby1212 explică (pentru DeliaJ):

Iti mulțumesc mult de tot pentru sfat

| DeliaJ a răspuns (pentru Roby1212):

Cu mare dragwinking

| TheK a răspuns:

Am citit povestioara ta si m-a impresionat. Ai vrut sa iti bati joc de el, viata ti-a dovedit contrariul.Ai renuntat la atatea pentru el, de ce ai renunta degeaba? Atatia oamnei se cunosc prin intermedii de genul asta si uneori are consecinte alteori chiar se unesc familii. De unde stii ca nu veti ramane prieteni pe viata? De ce nu va intalniti fata in fata? Daca nu puteti datorita distantei, nu-ti fa griji. Viata va va aduce fata in fata la fel cum v-a facut sa va cunoasteti.winking