| cezargabriel55 a întrebat:

Salut TPU.

Am o problema care are legătură cu familia iubitei mele.

Bun deci eu am fost chemat la iubita mea acasă..acolo erau și părinții iubitei mele. Dintr-o data s-a ars becul și m-am dus cu,, tata socru" pana într-o camera ca să cautam un bec și niște scule pentru masina mea..am găsit becul și mi-a spus sa ma duc sa-l pun.I-am spus ca nu știu sa pun un bec și s-a cam enervat.
A zis ceva de genu:
-Ce bărbat ești tu dacă nu poți sa faci asta?
După aceasta chestie am zis sa nu stau asa și sa fac ceva totuși.M-am dus afara și am început sa tai lemne..eu știam ca tai cum trebuie..foarte bine chiar, dar,, mama soacra" mi-a spus ca nu știu sa tai nici lemne...
A zis:
-Nici lemne nu știi sa tai..bravo..le tai prea subtiri.

Nu știu ce au cu mine..pana acum ne înțelegeam bine pana la faza cu becul.

Eu am 19 ani..curând 20..nu am mai făcut asa ceva..nu sunt electrician, n-am mai pus becurilaughing. Ințeleg ca ar trebui sa știu, dar încă nu sunt la casa mea..ca sa învăț toate astea.

Cu asta m-am pus cam rău cu părinții fetei și nu prea îmi place.

Vreau sa-mi dați un sfat, ce sa fac? Cum sa repar oare situația?

Și chiarlaughingcând pui un bec trebuie oprit curentul?(eu am altfel de becuri în casa..nu am avut probleme cu ele.

Funda la cel mai bun com.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e prea fericita situatia cu becul, dar tot omul invata.Iar despre soacra nu mi-as face griji, ele comenteaza de obicei la orice fiindca fiecare femeie are propriul mod preferat de a face lucrurile, iar daca nu faci fix ca ele, desi metoda nu e gresita, tot vor spune ca vai, nu e bun, nu stiu ce, e gresit bla bla. laughing) In locul tau m-as concentra sa ii recastigi increderea tatalui. Daca nu, asta e, nu-i ca si cum traiesti cu ei.Iar in ziua de azi inveti absolut orice de pe internet, orice sarcina e nevoie la casa omului, cu avantajul ca nu te judeca nimeni (desi aici in comentarii vad ca te judeca destui) asa cum fac adultii de obicei cu copiii/adolescentii/tinerii adulti.Dai un search pe Google sau Youtube si afli.

Becurile sunt toate la fel.Nu opresti curentul, insa intrerupatorul trebuie sa fie pe pozitia inchis.Infiletezi becul, aprinzi de la intrerupator si vezi daca merge.Asta e tot.

| relian a răspuns:

In primul rind aia nu-s socrii tai, nu esti casatorit, e doar iubita ta, asa ca dai la jalea laughing

Daca nu stii sa pui un bec, sa bati un cui, ce faci cand trebuie sa faci sex? laughing ori acolo stii ca asa te nasti sa stii.

Dar daca nu stii sa faci nimic, asta din spusele tale sau ale 'socrilor" parca asa au spus, nimic nu stii sa faci, dar poate ca ai ceva job bun si faci bani multi, asa ca nu-ti trebuie sa stii nimic in cazul asta.

Daca nici job nu ai, nici nu stii sa faci nimic, laughing o sa va manince mustele laughing
Cind mai facic eva pe acolo pe acasa la iubita ta, intreaba mai intii, cum vor aia sa faci.
Cum ai dat exemplu ala cu lemnele, daca stii sa crapi lemne, atunci trebuie sa intrebi cit de groase sa fie, pentru ca depinde la ce is folosite.

Daca bagi in soba sa faci cald, normal bagi mai groase, daca bagi intr-o soba de aia de fier de pe vremea lu Stefan cel mare le tai mai subtirele.

De bec, doar inchizi intrerupatorul si apoi schimbi becul fara probleme. Dar si fara sa inchizi intrerupatorul poti sa schimbi, pentru ca nu se intampla nimic, e o sticla, nu-i conducatoare de electricitate, asa ca poti incerca.

Ce poti sa mai faci? II spui lui taica socru, daca tot l-ai facut deja socru laughing sa te invete una alta.
In felul asta arati ca vrei sa inveti, apoi pe de alta parte o sa fie bucuros laughing in sensul ca se vede si el in pozitia sa invete pe careva ceva.

Asa trebuie sa te comporti, cand iti cer aia ceva, tu sa fii amabil, chiar daca nu stii, le spui ca ai vrea sa inveti sa stii, asa o sa-i faci sa te placa laughing cred.
Pina la urma nu s-a nascut nimeni invatat, bine cu exceptia mea laughing

| johnnny123 a răspuns:

Ai 20 de ani și nu știi să înșurubezi un bec?

Da, înțeleg de ce nu ai făcut o impresie prea bună "socrilor".

| TheGentleman a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic, nu toată lumea trebuie să se priceapă la tot, de aceea există specialiști (electricieni, tăietori de lemne etc)

Ar trebui să-ți fie rușine dacă nu știi face treburi casnice: dat cu aspiratorul, șters praful, spălat vase sau rufe.

Mă mir că nu te-au pus să înhami calul sau boul la căruță, să ari cu plugul sau mai știu eu ce laughing

| Dandinelle a răspuns:

De cati copii de 19 ani ai nevoie sa schimbi un bec:
unul sa tina telefonul,
unul sa caute pe google cum sa schimbi un bec si sa dea instructiunile,
unul care sa stea la intrerupator sa tina lumina stinsa,
unul sa se asigure ca ala care tine lumina stinsa nu se joaca cu intrerupatorul,
unul care tine un scaun,
unul care tine celelalt scaun,
unul pe scaun cu lumina de la telefon,
unul care in sfarsit schimba.
asta doar prim oara ca dupa inveti si ai nevoie doar de creierwinking
Atunci cand nu stii ceva mai bine intreaba daca este ok asa...decat sa faci treaba pana la capat proasta. Ideea este ca si ei vor ca fata lor sa aiba un om capabil langa ea. Putem face glume si pe tema taiatului de lemne. Nu te pripi sau stresa prea tare, esti la inceput de viata de maturitate, degeaba au ei pretentii de la tine. Tu trebuie sa-ti asumi si sa inveti atata tot.

| gabriel2004o a răspuns:

Nu vad ce e așa greu sa infiletezi un bec. Și nu, nu e nevoie sa oprești curentul pentru atâta tot

| daniela1107 a răspuns:

Vai de capul meu....eu ca fata când tata nu mă putea ajuta îmi schimbam singura becul, de la 14 ani, nu trebuie sa fii electrician. Nu, nu trebuie să oprești curentul, doar daca sunt probleme pe circuit, și îl oprești foarte ușor, de la contuar. Nu cred că mai poți să îți impresionezi "socrii", ce o sa faci când o să vă mutați împreună și se întâmplă ceva asemănător?