| sweetys a întrebat:

Am o problema si am nevoie de o rezolvare plauzibila. De ieri a inceput sa imi ploua in casa, am chemat un instalator si a zis ca e de la baie de la vecina de de.asupra, si i.am spus vecinei care sus si tare ca nu e de la ea. Azi am sunat la administratie si am oprit apa, a venit administarora si a zis ca sa lasam sa se rezolve de la sina sau sa incercam noi sa reparam. Adica sa sparg tavanul pana la vecina in baie si sa ii repar tevile. Pana acum am jumatate de hol inundat si a inceput sa se extinda in camera. In cazul asta ce e de facut cand nici administratorul nu te ajuta si ai si o vecina incapatanata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu reusesti sa rezolvi pe cale amiabila singura solutie legala este sa o dai pe vecina in judecata si sa soliciti obligarea sa-si reparare instalatia de apa si sa te despagubeasca pentru daunele suferite. Pentru aceasta trebuie sa fii sigur ca inundatia vine de la ea.

| francut a răspuns:

1. trebuie sa fii sigura ca e de la vecina.
Daca sustine ca nu e de la ea, sa te lase sa intri in baia ei si sa vezi ca e uscat peste tot. Dar, s-ar putea sa fie -tot de la ea- dar sub masca. verifica si tevile principale.
2. Daca nu e de acolo, poate fi in planseu, intre voi. Dar acesta este un caz rar.
Inchide apa pe coloana, sa nu lasi vecinii fara apa deloc.
Mergi la vecina cu instalator cu tot da nu te lasa, intra in toate colturile si verifica.

| sweetys explică (pentru francut):

Pai ea si-a bagat tevile sub gresie si faianta, iar dintre noi nu are cum sa fie fiindca sub baia ei eu am holul, fiindca asa a fost construit apartamentul meu( se intinde sub doua apartamente.

| francut a răspuns (pentru sweetys):

Aha! Ea nu vrea sa sparga faianta si gresia.
Spune-i ca daca nu o face, o dai in judecata si va plati mult mai mult, pe langa reparatiile pe care oricum le va face.

| Rkby123 a răspuns:

Să spargi tavanul și să chemi muncitori să îl facă!