| Audi3456 a întrebat:

Salut tpu.am o problema grava
Fratele meu pleaca maine de acasa la o distanta de 300 km de casa.
Azi dimineata cand avusaram ora de istorie ma scoasa la tabla sa zic lectiile ca sa-mi puna note. Zicem eu lectiile linistit si dintr-o data m-am gandit ca maine pleaca.am inceput sa inlacrimez si am uitat toate lectiile, si acasa le stiam cap coada.
Aveam mereu numai 10 la istorie dar acum luai 7 ca uitai tot cand ma gandii ca pleaca.la mate ma lua plansul, deabea ma ferii de colegi si de profesor sa nu ma vada ca plang ca poate ma faceam de ras.in drum spre casa tot la fel, abea ma ferii de lume ca-mi curgeau lacrimile cu galeata.cand am ajuns acasa nu am mancat deloc nici macar o coaja de paine,nu pot sa invat,nu pot sa respir bine,nu pot sa mai merg,si plang intr-una ca pleaca fratele meu,si acuma plang cand scriu mesajul, credeti-ma.
Vedeti in ce situatie sunt? D-apoi maine ca nu-l mai gasesc? Parca-s vrea sa ma electrocutez sa mor odata ca altfel mor oricum ma doare capul de mor si nu ma pot oprii.sa stiti ca nu e prima data cand pleaca,si cand pleca nu aveam nimic,dar acum nu stiu ce dracu am,simt ca regret ca traiesc, acum a stat 2 saptamani acasa si.
Nu stiu,va rog dati-mi un sfat ca nu mai poot, mi-e rusine sa postez asta dar simt ca nu mai pot traii.va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Ωmega a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa stai linistit. 300 de km nu e o distanta imensa nici macar pentru tara noastra unde lipsa drumurilor bune in 2016 ar descuraja calatorii. Cu trenul o distanta de genul ar fi acoperita in 3-4 ore, deci va puteti vedea cat de des se poate. Fii mai linistit ca nu pleaca in China sau Coreea de Nord si nici in Siberia. Daca era asa, lacrimile erau indreptatite. E normal sa suferi, distanta face sa se franga iubiri deseori, insa iubirea de frate ramane mereu la fel de puternica indiferent daca distanta care ii desparte pe frati e de 3 metri sau 3000 de km. O sa vina si vremuri faine. Sa vezi cand va vedeti pe urma si vine cu povesti din alte locuriwinking alea o sa fie momente de neuitat.
PS: Chiar esti din Oltenia? ca am observat ca folosesti perfectul simplu des happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar pentru atat lucru faci caz si plangi? Ce pleaca pe luna?
Eu stau la 20.000 km de tara si nu mai plang dupa fratele sau mama/tata.
Eu spun sa te bucuri pentru el, daca pleaca la distanta aia, inseamna ca se duce sa rezolve un lucru important pentru el si va veni inapoi.
Tu ori esti bebe mic, ori ai probleme emotionale mari.
Cat priveste spusul lectiei, asa se intampla cand o inveti papagaliceste, daca o invatai logic, stiai sa o spui si dupa aceea.
Vezi ca tot ce inveti papagaliceste nu se retine si mai tarziu, cand vei avea exemene grele o sa fii in mare dificultate. Incearca sa le inveti logic si sa intelegi ce inveti, ca sa ti se deschisa orizontul, sa retii ce inveti.

| Jack99 a răspuns:

Asa sunt si eu, nu mai sunt coleg cu cea mai buna prietena a mea si ma doare de numa. As da orice sa fiu din nou. Iti doresc sa fii tare si sa tineti legatura pe unde puteti, telefon, Facebook si alte metode de comunicare. Bafta!