| valentin233 a întrebat:

Am o problema, iar de ceva timp numai la asta ma gandesc. Sunt in clasa a IX-a. Spre sfarsitul primului semestru am fost impreuna cu mama mea la directorul liceului unde invat pentru a ma muta la alta clasa, iar el nu ne-a dat de inteles ca m-ar muta, cel putin eu asa am inteles, dar totusi ne-a spus sa mergem la secretariat sa ducem o cerere in aceasta vacanta. Problema este ca mama nu mai doreste sa ma lase sa ma mut, nu stiu de ce, ea crede ca nu ma va muta, dar eu sunt sigur ca o va face. Am sunat astazi la secretariat si mi s-a spus ca maine este ultima zi in care pot duce cererea de transfer, iar mama nu este de acord. Cum o pot convinge, tinand cont ca mai este foarte putin timp pana maine.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce pot face in situatia actuala.

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Spune-i ca nu te-ai acomodat in aceasta clasa, ca ramanand aici rezultatele scolare iti pot scadea si ca ar trebui sa tina cont si de parerea ta, doar esti in clasa a 9-a.

| SmartphoneGirl a răspuns:

Pai,poti de exemplu sa ii spui ca in clasa ta nu esti cu prietenii tai adevarati, sau sa ii zici ca acei colegi ai tai de la tine sunt rai de ex te jignesc sau te bat si profesorii cred despre acea clasa ca e una proasta datorita unor ''golani''. Sau te poti lega de diriginte. Spune-i ca tu iubesti foarte mult profesoara/ul care e diriginte/a la clasa la care vrei sa te muti si ca nu iti place de profesorul care e diriginte la voi. Poti sa ii aduci si argumente: sa-i spui ca profesorul de clasa la care vrei sa mergi face excursii, teme de dirigentie interesante, etc. Si te milogesti de ea :Mamii te rog muult, asta ii zici inainte de argumentele de mai sus.

Sper ca te-am ajutat! Succes! :*

| Motzuletzz a răspuns:

Spune-i ca nu mai vrei la clasa ta, si ca iti e mai bine la clasa cealalta pentru ca sunt profesorii mai buni, crezi ca este o clasa mai buna etc. Vorbeste frumos cu ea si te va intelege.

| bboanna a răspuns:

Spune-i ca nu te-ai acomodat.