| valentin233 a întrebat:

Am o problema, iar de ceva timp numai la asta ma gandesc. Sunt in clasa a IX-a. Spre sfarsitul primului semestru am fost impreuna cu mama mea la directorul liceului unde invat pentru a ma muta la alta clasa, iar el nu ne-a dat de inteles ca m-ar muta, cel putin eu asa am inteles, dar totusi ne-a spus sa mergem la secretariat sa ducem o cerere in aceasta vacanta. Problema este ca mama nu mai doreste sa ma lase sa ma mut, nu stiu de ce, ea crede ca nu ma va muta, dar eu sunt sigur ca o va face. Am sunat astazi la secretariat si mi s-a spus ca maine este ultima zi in care pot duce cererea de transfer, iar mama nu este de acord. Cum o pot convinge, tinand cont ca mai este foarte putin timp pana maine.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce pot face in situatia actuala.
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Spune-i mamei tale ca nu are cum sa nu te lase sa te muti. Tu si mama ta decideti unde trebuie sa faci scoala si unde iti e mai usor, nu directorul. Spune-i de asemenea mamei tale ca nu iti place liceul in care este momentan si ca vrei la altul, spune-i ca iti e greu si roag-o sa te intreleaga. S-a razgandit cu siguranta cu un motiv, convinge-o ca iti doresti cu adevarat sa te muti si o sa vezi ca o sa te lase.

| zăGhost a răspuns:

"Mami, nu vezi ce nasol e in clasa aia? nu vezi ce nefericit ma face... in clasa X [cea in care vrei sa te transferi] e mult mai bine, stiu de la Y [nume coleg], te rog lasa-ma sa ma mut, ca sa ma simt bine la scoala, sa nu merg inca 3 ani jumate in scarba".
Ma rog, suna mai mult a criza de isterie ce am scris eu laughing, dar la mine a mers cand am vrut sa ma transfer.
Ideea e sa ramai acolo unde te transferi, sa fii 100% sigur ca vrei sa te muti si ca o sa fie mai bine-n clasa respectiva, pentru ca daca te vei intoarce inapoi vei fi luat in ochi rai de fostii colegi.
Bafta! happy

| Iuliaana a răspuns:

In primul rand trebuie sa-i amintesti din nou de motivul pentru care vrei atat de mult sa te transferi, sunt sigura ca va intelege. Nu poti sa studiezi intr.un liceu in care clar nu doresti. Motivul tau nu stiu care e, insa pot fi multe: colegi rautaciosi, profesori nu foarte pregatiti, nu faci fata sau din contra etc. happy

| copiladolescent a răspuns:

Sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le faci. La inceput trebuie sa stii daca motivul pentru care iti schimbi clasa este pentru ca simti ca ai o inclinatie spre alt profil. Stii (in procentul in care ai putea in a IX) ca acel profil te va ajuta mai mult in viata, gandindu-te la profesia pe care vrei sa o ai. Motivele ca colegii sau profesorii prea duri nu sunt atat de importante, sincer (sunt si eu in a IX-a). Fiecare colectiv are oameni minunati si tu trebuie doar sa ii descoperi. Iar profesorii duri de obicei sunt peste tot, iar sa nu uitam ca fiecare profesor are smecheriile lui, pretentile lui, obiceiurile lui iar cand elevul incepe sa le prinda se va descurca mai usor. Desi nu ma asteptam sa spun asta dupa ce l-am intalnit pe unul din profesorii mei, nici unul nu are o pasiune din a da note mici, doreste doar ca copii lui sa fie cu adevarat pregatiti. Al doilea lucru pe care trebuie sa il faci este sa afli de ce mama ta ar prefera sa ramai in aceeasi clasa, un motiv semnificativ. Incearca sa o asculti si sa o intelegi fiindca ea a trecut odata prin aceasta situatie si isi pune in joc experienta, ea vrea tot ce e mai bun pentru tine. Al treilea lucru este sa porti o discutie sincera, deschisa in care sa ii explici mamei tale care sunt motivele pentru care ai vrea sa te transferi. Eu nu cred ca aceasta ar incalca decizia ta decat incercand sa te protejeze. Lupta pentru dorintele tale dar nu uita ca lupti cu mama ta. Ai grija de tine. Sper ca te-am ajutat!

| pinguin_2568 a răspuns:

1.Mama ta nu-ti doreste raul! Trezeste-te ea stie mai bine!