| Lannyster_Cersei_1994 a întrebat:

Buna. Am o problema, destul de nasoala. Contrar opiniei majorității, sa nu poti sa te îmbeți este groaznic! In special pentru o persoana cu scarba de alcool.
Multi au problema ca se îmbata repede, si nu stiu cum sa faca sa ii "ia" mai greu.
Eu sunt fix invers, cum as putea sa fac sa ma ia mai repede? Mentionez ca nu beau orice, in general vodka care are destul de mult alcool si beau vreo 3-4 pahare uneori mai mult dar mi se face scarba, greata, deci nu pot sa consum mai mult.

Alte băuturi nu functioneaza nici atat, aceasta este singura care a reusit sa ma îmbete de cateva ori, dar de un timp nu mai pot. Beau si nici macar nu ametesc, dar dimineata totusi am starea de mahmureala.
Stie cineva băuturi care au mult alcool? Sau grade sau ma rog, care are reputația de temut
Berea nu o suport, nici macar sa o miros, iar vinul este nefolositor
Nu are niciun efect

Mentionez ca, nu sunt vreo alcoolica obisnuita cu bautura pentru ca beau doar "o data-n paști", as putea numara pe degete de cate ori m-am imbatat, prima oara am baut la 19 ani si nu, nu ma pot distra fara bautura. Cel putin nu la fel de fain ca atunci.

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Încearcă absint. Are peste 50 de grade și gustul puțin mentolat deci cred că o să-și facă treaba.

| AndreeaWTS a răspuns:

Rezistența la alcool nu crește ci scade pe parcurs ce devi alcoolic.
Alcoolicii ajung să se îmbete după câteva înghițituri.

Probabil depinde și de modul în care bei vodka aia. Că dacă bagi rapid vreo 2-3 shoturi (aprox. 100 ml) nu are cum să nu aibă efect.
Alcoolul nu se digeră. Din stomac, intră rapid în sânge și rapid ajunge la creier.
Există diferență între oameni ca "rezistență la băutură". Dar diferența nu e la cantitatea de alcool care îi ajunge în sânge la aceeași cantitate băută. Diferența e, la cum suportă și cum reacționează cu aceeași cantitate de alcool în sânge.
Dar asta devine nesemnificativ dacă pui mâna pe o sticlă de vodka și bei din ea ca din pepsi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Cum adica : "Rezistența la alcool nu crește ci scade pe parcurs ce devi alcoolic.
Alcoolicii ajung să se îmbete după câteva înghițituri " Nu e cumva exact invers?

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e invers.
Am alcoolici în familie. Doi unchi și un nepot.
După o bere, zici că au băut 10 beri. (pe lângă faptul că și atunci când n-a băut nimic, zici că e tot beat, e confuz și incoerent)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Poate e mahmureala de a 2-a zi, De o vreme Eu cam zilnic beau o doza de bere dar mno nu consider ca e mult cica de la 3-4 beri/zi in sus pot aparea probleme
Cunosc oameni cand iasa de la lucru baga 1l de bere iar cand ajung acasa scot vinul si baga toata ziua de nu au nimic.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu e bine sa bem mult. Trebuie sa bem cu masură.