| IonutBlogger a întrebat:

Am o problema mare si vreau raspunsuri cat mai serioase...

Eu am un frate, care asculta manele, da la maxim si se prosteste (Nu e cocalar!)
Si eu ascult numai rap, ce sa fac ca sa evit aceste manele?
Ca nu le suport deloc.
Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

1. Sa pleci de acasa cand asculta manele.
2. Sa iti bagi castile si sa asculti rap.
3. Sa il rogi frumos sa asculte manele cu un volum mai redus.
4. Sa dai si tu la maxim cand asculti rap.

| IonutBlogger explică (pentru MiruD):

La asta nu m-am gandit, doar la rap-ul cu dat la maxim. Frumos raspuns, multumesc happy

| MiruD a răspuns (pentru IonutBlogger):

Cu placere. happy

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gresit. Nu te sfatuiesc sa dai muzica mai tare. Aceasta nu este o metoda de "educare"; o sa il instrainezi si mai mult de tine. Daca vrei sa-l castigi de partea ta, atunci iubeste-l. Nu-l ura caci este fratele tau. Nu intoarce niciodata rau pentru rau. Castiga-l de partea ta, si nu il pierde. Lucrul acesta il poti face doar prin bine, si nu prin rau. Vezi tu, caracterul omului se formeaza numai in situatii de felul acesta -negative. Deci, daca vrei sa iti formezi un caracter frumos, atunci cauta sa indrepti raul prin bine. Asa e usor sa faci rau unuia care iti face rau; dar ce mare isprava face omul prin aceasta? Nu asa fac toti oamenii? Cauta sa fii deosebit; iar eforturile tale vor fi rasplatite peste masura.

| IonutBlogger explică (pentru anonimg):

Da' si lui ii place rap-ul, nu e problema, eu il las acuma sa asculte manele, eu doar fac ce mi-a spus mapiau (sau cum o cheama.) Imi pun castile in urechi, plec de acasa(Adica alerg, fac ceva ca doar nu plec de tot) Si cand trebuie' sa intru la calculator, vin acasa. Ca nu asculta tot timpul. Asculta pe "reprize" sa le zicem asa, nici rar, dar nici des. Stiu ce-ai vrut sa-mi spui. happy

| Vindicate a răspuns (pentru anonimg):

Daca va da si el rap-ul la maxim, el va realiza ca e la fel de enervant cand o face si el...
o lectie de viata...

| milan9 a răspuns:

Spre surprinderea ta, vei putea descoperi ce rol deosebit de important are dialogul în toată această chestiune. Presupun că fratele tău este mai mare, ei bine atunci încearcă să lămureşti amiabil cu el problema...

| IonutBlogger explică (pentru milan9):

Da, e mai mare, are 17 ani, o sa incerc sa fac chestiile care mi-ati spus happy

| milan9 a răspuns:

Cred că ai încercat deja poate cel puţin o dată calea dialogului şi nu a mers, ei bine, diplomaţia, calmul şi părerile tale de rău la dresa lui vor putea intr-un final să-l îmbuneze, să-l ajute să consştientizeze exagerarea lui, iar pe tine, chiar sa castigi respectul lui... happy

| Public22 a răspuns:

Faceti o intelegere sa ascultati muzica atunci cand unul dintre voi este plecat.

| einenebun23 a răspuns:

Incearca sa nu il bagi in seama sau in timp ce asculta el manele tu sa iti bagi castile in urechi. Pana la urma fiecare asculta ce vrea poate lui nu ii place cand tu asculti rap laughing

| IonutBlogger explică (pentru einenebun23):

Ii place, problema e ca mie nu-mi plac manelele, e ciudat fratimiu, baga manele si dupa 2 minute baga DOC, sau soundtrack de la Fast & Furious laughing

| Nep_Marius_1990 a răspuns:

Nu o sa te izolezi toata viata pentru ca el asculta manel. trebuie sa ii acepti iesirile. este fratele tau. recomandat ar fi sa iesi din casa cu prietenii cand el face asta. daca o face seara iti recomand sa te duci intr-un club undeva... cu siguranta il determini si pe el sa mai iasa din casa, asa o sa renuntze si el macar pentru cateva ore la muzica. daca nu poti sa iesi. i-ati un Ipod. un mp3 ceva. sau uitate la un film pe laptop cu castile. incearca sa cauti un film care e pe placul tau. el iti va capta atentia si vei uita ca el asculta muzica si se prosteste. Parintii trebuie sa ia atitudine fata de el. i sa oferit libertate. si acum li se urca in cap. sper ca te-am ajutat cu cevahappy.

| IonutBlogger explică (pentru Nep_Marius_1990):

O problema, am 12 ani, nu pot merge in club. Dar pot sa ma uit la un film laughing. Mai ajutat mult happy