| ShadowLoleris a întrebat:

Salut TpU!
Am o viață foarte neplăcută!
Din cauza tatălui bețiv!
De când eram mic, îmi vorbea urât, mă jignea și ce mai vedeam eu că făcea (nu pot să zic)!
De atunci până acum îmi vorbește urât, mie și mamei.
Nu este zi în care să nu bea!
Ce mă fac, când vreau să vorbesc cu oricine, nu-mi vin cuvintele. Anxietatea ține totul în mine.
E o fată cu mine în liceu, pe care o plac și când vreau să vorbesc cu ea, nu-mi vine nimic în cap, ce să-i spun. Absolut nimic! Nu știu ce să mă fac, îmi e să nu rămân un "prost" toată viața, din cauza unui prost!
Ce aș putea să fac, cui aș putea să-i cer ajutorul?
Am fost câteva ședințe la un psiholog, dar înainte de ultimele două ședințe, tata țipa, că mă duc degeaba, că nu fac nimic, că psihologii sunt doar ca să ne ia banii...
P.S: Vă rog, nu vreau (doamne ferește) să ajung la sinucidere!

P.S: Cine râde e un nesimțit!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| frum a răspuns:

Ascultă la mine. Tu NU ai ce pierde. Esti deja in prapastie si TREBUIE sa iesi de acolo. Ai grija, dragul meu, sa nu faci vreo prostie. Nu pot sa fiu mincinoasa si sa zic ca viata ta o sa fie cea mai frumoasa de acum incolo. O sa te urmareasca clipele de suferinta.In ideea in care, chiar daca o sa iti faci o familie sau o sa stai altundeva, o sa te gandesti cu durere in suflet la mamica ta pe care o lasi cu el. O sa te doara ca mama ta nu mai are salvare, iar tu o ai. Pentru durerea asta tot ce poti sa faci este ca TU sa te comporti cat mai frumos cu ea de acum incolo, incat sa mai aiba si ea o speranta in viata.
Referitor la punctul 2 cu fata respectiva, TU trebuie sa schimbi ceva la tine si BRUSC se va schimba totul in jurul tau. Vei vedea lumea altfel si altii te vor vedea pe tine altfel. Incearca sa schimbi ceva la tine, pentru inceput de exemplu cumpara niste haine noi in care TU sa te simti bine. Daca tu te simti bine ceilalti vor veni spre tine si de acolo totul o sa curga de la sine... Citeste o carte. Fa-ti un tel in viata. Doreste-ti sa devii cineva si sa ai o familie frumoasa unde sa mergi cu drag. Chiar daca iti pare ca vorbesc pe termen lung, crede-ma ca nu e asa. Ai 19 ani si toate vin atat de repede.Schimba-te. Invata, citeste, citeste, devino deosebit. Si invata sa respingi orice emotie negativa. Umple timpul cu activitati incat sa nu stai mult acasa.Ca sa poti sa te apropii de fata aceea intai trebuie tu sa te placi pe tine. Daca vrei sa te ajutam cu fata aceea, da mai multe detalii. Daca e in clasa cu tine, sau ce stii despre ea. Daca sta mai mult singura sau e tot timpul cu fetele. Ca sa imi dau seama CE ai putea sa vorbesti cu ea.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PS-uri de astea tampite te rog sa nu mai pui. Cand scrii undeva pe net, iti si asumi sarcasme si glume proaste dar nu se face sa jignesti tu, apriori.
Acum! Despre cazul tau. Si eu am patit la fel. La varsta de 3 ani tata ma batea pentru ca m-a batut copilul vecinului si de ce m-am lasat batut. E adevarat ca apoi ne-a parasit si am scapat usorr. apoi am incaput pe mana bunicii care era profesor si-si batea si elevii si pe mine. Asta-i viata. La 15 ani m-am dus la liceu si m-am intalnit cu tata. Era beat si a vrut sa ma bata. I-am spus ca daca indrazneste sa ridice mana impotriva mea ii rup mana si-l bat cu propria-i mana. Bine! Era o exagerare din partea mea dar am vrut ca prin acesta figura de stil sa-l fac sa inteleaga ca poate avea urmari. Din acel moment m-a lasat in pace. Acum, nu stiu cati ani ai, dar ar trebui sa incerci sa fii barbatul din casa si sa-ti aperi mama. Vorba lui taica-tau: psihologii sunt doar mancatori de bani. Tu trebuie sa te convingi singur ca poti. De atata bautura tatal tau cred ca este foarte slab. Doar gura este de el. Trebuie sa fii atent sa nu-l faci sa pice si sa mai intri si tu in belele. Eu am evitat aceste situatii din frica de urmari. Am preferat ca cei care ma calcau pe bataturi sa-i sperii altfel. Un exemplu: eram prin anul intai de liceu si unul de prin ultimul an (care fusese dat afara de la liceul militar) ma tot bruia. I-am spus intr-o zi sa ne batem si sa vedem cine pica. A plecat ca un las. In facultate aveam un coleg care facuse box (zicea el). Ne-am batut si l-am batut de i-au sarit rulmentii. Erau niste exemple. Nu zic sa-ti bati tatal ca nu ar fi frumos dar trebuie sa-i impui sa te respecte.

| ShadowLoleris explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc pentru răspuns.
Am uitat să precizez că am 19 ani

| Salontanul a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Atunci esti major. Apara-ti mama! Asemenea tata nu merita respect.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa-ti impui punctul de vedere si sa nu-l mai lasi sa dea in tine, orice ar fi.
Nu putine au fost ocaziile in care chiar Domnul Hristos a trebuit sa scape din mainile nebunilor. Tatal tau este unul dintre acestia, si nu trebuie sa il lasi sa-si faca de cap. Maine, poimaine vine cu un cutit la tine; si tu sa il lasi?! Un om nebun trebuie imobilizat, deoarece i-a disparut ratiunea.
O sa vezi ca daca te vei opune, statutul tau in casa si respectul va fi cu totul altul, chiar daca este casa lui taica-tau.
Statul roman este de vina pentru ca la conducerea acestuia sunt niste oameni de nimic, niste romani (aromani -adica impotriva romanilor) carora le place violenta. Ca daca nu le-ar placea ar da legi aspre, dure, extreme chiar impotriva violentei. In alte tari parintii fac inchisoare pentru ca si-au lovit copii sau vin violenti acasa.

| sofisis a răspuns:

Daca esti minor nici nu ai nevoie de bani ca sa mergi la psiholog. Poti merge cu trimitere de la medicul de familie. Parerea mea e sa nu renunti la ideea de psiholog.
Cat despre socializare...ti-as recomanda niste cursuri de teatru. Stii cum te scot din cochilie? Instant.
Iar cu fata... vorbeste orice.

| ShadowLoleris explică (pentru sofisis):

Nu-mi trece absolut nimic prin cap, ce să vorbesc cu ea. Absolut nimic! =[[[[

| frum a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Da-ne detalii despre ea si cand te intalnesti cu ea, in pauze sau mrgeti in locuri comune sau cum?

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu te inteleg. Tatal meu este alcoolic de foarte multi ani dar diferenta e ca el nu a fost niciodata violent si nu m-a deranjat cu ceva. Insa e dureros sa iti vezi parintele ca se distruge din cauza acestei boli, ca e totusi o boala. Nu prea ai ce sa faci in afara de a-l convinge sa mearga la dezintoxicare dar nici acolo nu e prea eficient daca el nu isi doreste cu adevarat sa renunte la alcool. Esti deja la liceu, in foarte scurt timp o sa iesi din mediul ala, probabil o sa pleci la facultate sau o sa te angajezi si o sa te muti, gandeste-te ca viata ta abia acum incepe si va fi mai bine, doar ai rabdare. Iar acum, din moment ce e aproape imposibil sa te intelegi cu un betiv, incearca sa il ignori cat poti de mult.

| Nilsson a răspuns:

Îmi pare rău pentru situația prin care treci, din păcate sunt multe familii în care alcoolismul la unul din părinți este o problemă.
Cu dependența lui de băutură nu prea ai ce-i face, are nevoie de o motivație foarte puternică să se lase și de cele mai multe ori acest lucru nu se întâmplă decât atunci când ajung să sufere de o boală foarte gravă ca urmare a acestui stil de viață.
Sfatul meu este să încerci să te concentrezi mai mult pe învățătură acum și să nu lași problemele să te afecteze, evită în măsura în care depinde de tine să îi dai motive de scandal, mai ales că trebuie să te pregătești pentru Bac, încearcă să îl faci să înțeleagă acest lucru când e treaz și poți discuta cu el.
Dacă ședințele cu psihologul te ajută și te fac să te simți mai bine și mai optimist, atunci continua-le.

În privința prietenei tale, dacă ea te place așa cum ești o să găsiți subiecte de conversație, puteți vorbi despre seriale, filme, școală, ce profesori va enervează happy
În general într-o relație fata e cea care vorbește încontinuu iar băiatul mai mult dă din cap, dacă ea nu e genul acesta trebuie să fii tu mai extrovertit.

| FaraNume1245 a răspuns:

De acord total cu Salontanul.

| Anonim24122004 a răspuns:

Vorbeste cu cineva despre tot ti se intampla in cine ai incredere in cineva dupa net sau din viata reala vorbeste cu maicata si cu el si spune-i ce simti ce ti-a facut nu uita ca el e totusi tatal tau si te iubeste si in legatura cu fata aia nu stiu csz e ceva normal sa te blochezi daca esti mai timid si o iubestiwinking

| Traaala45 a răspuns:

Încearcă să îți eviți tatăl când e în stările acelea și încurajează-te singur. Sincer, încearcă să prinzi mai mult curajos, impune-te! Totul depinde de tine, nu trebuie să pui totul la suflet pentru că anxietatea s-ar putea să te trimită la psihiatru. Cât despre fata aceea depinde să crezi în ce simți pentru ea și când ești cu ea să lași toate problemele, să nu te mai gândește la toate chestiile care te deranjează.