| Ako97 a întrebat:

Am problema, am o relație de 3 ani cu iubita mea, cand am cunoscut-o era o fata buna si acum este, doar ca acum doi ani am aflat ca ea vorbește cu un tip mai mare decat mine si decat ea, acel tip sta in Anglia este roman ca noi, ei doi vorbesc pe kik, nu s-au văzut niciodată, el vrea sa o vadă, ea nu stiu, ideea este ca se ascunde de mine, dar ea stie ca stiu de el si imi zice ca este un bun prieten si imi zice tine la ea, pe tipul asta il stie din înainte sa ne cunoaștem, ea are 21 si el 33 si noi am avut mereu certuri pe tema asta..Adica sa il lase pentru ca e mai bine pentru noi doi si ea zice ca da o sa il lase, doar sa am incredere in ea, dar nu vad un rezultat de 2 ani, ca cica are un plan, vrea sa se apropie de el ca sa poată sa aiba motiv sa il lase...de ce zic sa il lase pentru ca el ii trimite mesaje cum ar vrea ceva cu ea si chestii de genul si ea îi confirmă mesajele, adica nu ii zice nimic, el stie ca ea ma are si acum cateva luni ne-am mutat împreună...si nu stiu ce sa fac, o iubesc, am tot vorbit cu ea, imi zice sa am rabdare, ea imi zice ca ma vrea că de-aia ne-am mutat împreună, deci ce trebuie sa fac, voi ce parere aveti?
Adica ea câteodată imi zice "ce ai cu el"

27 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu ai ce să iubești, se pare că ea nu te iubește
Nu îți mai pierde vremea cu ea, las-o naibi

Ii spui direct ori cu tine ori cu ala, sa ii dea block si sa nu ii mai scrie niciodata daca tine la tine

Tu daca ai vorbi cu alte fete ei iar conveni?

| crud a răspuns:

In primul rand ai lasat prea mult sa dureze chestia asta. Parerea mea este sa fii ferm, oricat te-ar durea. Ori e cu tine 100%, ori pleaca. Daca acum face asa si te mai si joaca din vorbe, mai tarziu poate sa treaca si la alte chestii. Ce e aia "are un plan"? Dar cu tine ce planuri are? Lasa-ma in pace cu " e fata buna". Poate a venit timpul sa cunosti o fata si mai buna.

| Adry05 a răspuns:

E ciudata situatia, n-am cum sa zic cum sta treaba din moment ce nu va cunosc. E posibil si sa aiba sau sa vrea sa aiba o relatie cu ala si sa-l astepte sa vina in tara sau sa plece ea la el si sa te tina pe tine intre timp s-o intreti/ai grija de ea. Da in acelasi timp poate sa fie doar o prezenta cu care sa-i fie drag sa vorbeasca, poate e o persoana care-i da o stare de bine, o face sa se simta bine in pielea ei si de aia nu poate renunta. Cat timp nu gasesti mesaje care sa dovedeasca ca are vreo treaba cu el nu stiu ce ai cu ea, las-o sa vorbeasca ca ingradind-o si punandu-i interdictii de genu doar o indepartezi.

| darrio2007 a răspuns:

Daca tu nu ii oferi ce isi doreste, de ce te miri?

| ywar a răspuns:

S-ar putea sa fie plictisita de relatia asta si atunci mirajul strainatatii i-a luat mintea. Baiatul ala e barbat in toata firea, are 33 de ani, are experineta si stie mult mai multe decat stii tu. Ia-ti gandul de la ea, odata ce vorbeste cu ala, nu se mai poate face nimic. Si daca provoci tu o discutie cu ea in care sa lamuriti lucrurile tot va fi problema si tot va vorbi cu el.
Gataaaa! Neeext!
... dacat daca nu gasesti vreo metoda speciala sa-l amutesti pe ala! happy
Altaaa frate. Du-te la un salon de masaj erotic sa te racoresti!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce, ti se pare rau sa aiba o solutie de backup? Daca tu dai cu mucii in fasole, sare in... bratele aluia in secunda doi. Tu stii daca ai incredere in ea sau nu. Nu sinteti in clasa a treia sa umblati cu faze de genul "daca mai vorbesti cu Gigel, ma supi si nu mai ma joc cu tine". Aveti o varsta, DISCUTATI frate!

| Ako97 explică (pentru SilentRain):

Asa ziceam si eu in gândul meu ca nu ma iubeste...dar o spune "te iubesc", eu am tot incercat sa ma despart de ea, dar face faze oribile, ii cunosc parinti si ea pe ai mei si in general e timidă

| Ako97 explică (pentru crud):

Este vina mea, adevărat, trebuia sa o las, dar ideea este ca ea imi tot zice sa am incredere ca ea stie ce face, si ca va fi bine pentru amandoi, ca si ea se simte prost pentru ceea ce face

| Ako97 explică (pentru darrio2007):

Incerc sa ii ofer tot ce pot...adica ma lupt pentru relație, ea imi zice câteodată "arată ca ma vrei" dar sincer dupa ce se întâmplă nu prea mai vreau...

| Ako97 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu i-am interzis nimic, dar sa imi zica ce vrea...ca ma tine pe loc

| darrio2007 a răspuns (pentru Ako97):

Nu prea aveti sentimente reciproce, din cate vad.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ako97):

Nu i-ai interzis, dar te deranjeaza ceva ce nu ar trebui la varsta voastra. Cum ziceam, discutati.

| Ako97 explică (pentru darrio2007):

Au fost sentimente...dar s-a schimbat in ultima vreme, eu o las rece treaba, desi ea zice câteodată "daca vrei o persoana lupta pentru ea" dar gandul meu pai daca eu lupt pentru pers. aia...ea dc nu lupta pentru mine, luptam împreună

| Ako97 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca am discutat de o grămadă de ori, i-am zis ca ma doarr, ca sufar sa vad asa ceva, si ea a zis ca sufera si că încearcă sa termine discutia cu asta, ca ii este greu, si uneori cand incep discutia...o deranjeaza ca am tot discutat si ca a rămas cumva, ca sa o las pe ea sa rezolve, dar uneori o vad ca parca nu ii pasa

| darrio2007 a răspuns (pentru Ako97):

Ai dreptate cu luptatul reciproc. Dar se pare ca ea vrea mai mult decat ii poti oferi tu. Daca ai facut tot posibilul ca ea sa fie multumita si ei tot nu ii convine, parerea mea este ca te va parasi cat de curand. Este o fire prea pretentioasa. Nu va mai dura prea mult relatia voastra.

| crud a răspuns (pentru Ako97):

Eu stiu una si buna: daca ma simt prost pentru ceea ce fac, imi cer scuze si incetez sa mai fac acel lucru. Ideea este sa fii sincer cu tine insuti si cu partenerul tau, sa nu te dai dupa visini cu tot felul de scuze. Ori e laie ori balaie, ce mai lungim povestea?!

| Ako97 explică (pentru darrio2007):

Asta mi-am dat seama, dar ma gandesc ce ii ofera ala?
Eu sunt conștienți, pot termina povestea...are balta peste, ori o insel ca sa fiu chit in mintea mea, sau imi caut pe altcineva si aia e

| Ako97 explică (pentru crud):

Sunt f. Sincer, ea nu este sincera cu mine mereu imi zice ca el este superficial, si uita ca se da la ea, eu m-am uitat într-o zi la telefonul ei, si am vazut conversații de genul "salut", "te-am visat", "ce faci?", "As vrea sa fiu langa tine", ideea e ca ea vorbea cu prietena ei, prietena ei ii zicea ca o sa ma piarda daca mai continuă cu asta, si pe am vazut sa ii para rau, gen ca nu ar vrea sa ma piarda, dar nici ca poate sa renunțe la ala ca ii e ca sufera, in conversație ea zicea ca sunt doar prieteni buni...dar ma gandesc un bun prieten care ar sti ca ai relatie nu s-ar bagat mai ales daca e baiat si oricum nu cred ca poate exista prietenie intre baiat si fata poate doar excepții

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ako97):

Te doare si suferi ca ea discuta cu altul? Eu daca eram in locul ei iti ziceam ca nu mai stau cu un fatalau care se da lovit la de-astea si ma duceam la ala in Anglia. Poti sa o lalai asa in continuare, poti sa iti gasesti si tu una, sau ii dai frumos un ultimatum si gata - sa stiti o treaba, se hotaraste in o luna, sa zicem, daca mergeti la bal sau la spital.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ako97):

Esti gelos. De ce poate fi mai bun celalalt decat tine. Vesnica problema.

| Anabela777 a răspuns:

Eu in locul tau as contacta tipul si i-as zice vreo doua. Saaau, as incepe sa vorbesc si eu cu o tipa asa cum face ea. Poate pare copilaros dar nu ma intereseaza. Ochi pentru ochi.

| Gaby212 a răspuns:

Te duci la ea frumos si ii dau ultimatum:"Eu sau el?"
Asta daca vrei sa rezolvi repede si simplu treaba asta...
O metoda mai lenta si probabil mai razbunatoare ar fi sa iti faci si tu o prietena.

| OrdanKarris a răspuns:

Se foloseste de tine sa nu ramana complet singura pana pregateste terenul cu ala. Intentia ei este clara, sa te inlocuiasca cu ala. Daca nu este clar pentru tine, este pentru mine. Si tot iti spune sa astepti sau te acuza ca "ce ai cu el" pentru ca pentru tine are 0 respect si pentru ala 100%. Doar ca nu vrea doar o simpla relatie cu ala. Vrea sa se asigura ca ala o va primi in casa lui si o va intretine. Iar daca nu-i iese combinatia, te are pe tine ca "colac de salvare" sa nu se scufunde, sa nu ramana complet singura, si fara ala si fara tine. Mizeaza pe faptul ca esti naiv si plin de speranta, mizeaza pe faptul ca nu pleci nicaieri de langa ea si ca esti dispus sa-i tolerezi orice. Intelege, o femeie care este topita dupa tine, ea face eforturile sa fie cu tine, sa fi tu multumit de ea. Cand afectiunea ei pentru tine picura prin strecuratoare, e clar cam cat de mult respect si chimie exista pentru tine la dansa.

Vrei s-o fortezi sa rupa treaba cu ala. Rupe-o tu complet acum si fi ferm in asta. Daca cedezi si dai inapoi dupa aia, te va calca si mai tare in picioare. Ia decizia ferm cu riscul de a o pierde DE TOT, da-o afara. Ofera-i oportunitatea de a flirta cu ala fiind singura. Daca ii dai tu paucii, exista sanse foarte mari sa inceapa sa se concentreze din nou asupra ta si cum poate sa-ti fie din nou pe plac, sa te recastige. Ia daca face eforturi sa revina inapoi cu tine, nu este pentru ca te iubeste, ci pentru ca vrea ea sa-ti dea papucii tie, sa nu simta pareri de rau ca s-a rupt de tine, sa nu simta pe umerii ei suferinta pierderii, ci tot tu sa fi ala care sa sufere. Daca ii dai tu papucii, esti in castig oricare ar fi deznodamantul. Intelegi cum zic?

Iar daca nu face nici un efort vei stii sigur cam ce ai reprezentat tu pentru dansa si poti merge linistit inainte si sa gasesti pe alta care sa merite timpul tau.
Da-o afara din casa: ASTAZI, ACUM!

| Ako97 explică (pentru OrdanKarris):

Stiu ce zici, as putea sa vorbesc si eu cu o tipa, sa imi fac de cap, oricum sentimente pentru ea nu mai am asa multe, dar nu inteleg, ca ea il consideră prieten, adica in mesajele cu el se vede cum ca ei sunt prieteni, au avut o ceartasi, si ea zicea "ma bucur ca suntem prieteni", si el are iubita de 6 ani, adica se vede ca vrea doar o data cu ea, adica el nu a venit la ea niciodată, doar el o chema, ideea e ca am vazut ca simte cv pentru mine...pt ca m-am mai desp. De ea, si m-a tot cautat.
As putea sa fiu rece putin sau sa fiu distant, adică daca ma desp. Va fi greu recunosc, dar poate as putea sa vb cu o tipa ca-sa fiu mulțumit, ca nu sa nu ma ia prost, si ei nu vb des sau mult, vb putin si rar, el vrea sa o vada etc, dar ea nu vrea, ca ma iubeste, mi-a zis sa am încredere ca o termina si ca o va termina cu el, adica a renuntat la cea mai buna prietena pentru mine etc, si ea imi tot zice ca abia asteapta sa avem casa noastra etc, ca isi doreste multe, voiam sa plec in america, si a zis ca vrea si ea sa imi fie alaturi, tot ea mi-a zis sa stam impreuna etc

| OrdanKarris a răspuns (pentru Ako97):

Prietena ta se tine scai de asta tocmai pentru ca ala vrea doar o data si pentru ca are si el prietena. Muierile au o mare mancarime in viata, si anume sa incerce sa schimbe barbatii care aparent sunt niste egoisti, nemernici, evazivi. Le mananca atat de tare mancarimea asta incat sunt dispuse sa saboteze relatii curente cu oameni carora le pasa de ele. Dar muierea nu ar fi muiere daca nu ar fi proasta, sa arunce la gunoi ce are si sa alerge dupa ce nu are. Iar cand imbatranesc si nu se mai uita nici dracu la ele, abia atunci le apuca disperarea si incearca sa refaca legaturile trecutului. Intelegi ce-ti zic?

Ea te-a cautat abia dupa ce te-ai despartiti de ea. Este exact cum ti-am zis. Cand iei jucaria copilului, copilul da din fund si o vrea inapoi, iar cand primeste jucaria inapoi, o arunca in cealalta parte a camerei si se joaca cu altceva. Asa si muierea ta, cat timp te are, incearca sa te insele. De ce are tupeul sa te insele? Pentru ca te are aproape. Tu esti chestia sigura. Ea nu este nevoita sa faca eforturi pentru tine pentru ca nu-i oferi motiv. Tu ii oferi stabilitatea relatiei, ii oferi interes, ii oferi atentie, iti pasa de ea. De ce ti-ar oferi ceva la schimb. Are deja ce-i trebuie. E libera sa caute altceva. Intelegi ce-ti zic? Abia cand nu te mai are, incepe sa se zvarcoleasca.
Ala nu a venit la ea niciodata pentru ca o vede doar ca o partida de o noapte. E om destept. Iar ea, ca muierea, alearga maxim dupa asta, dupa indisponibilitate. Eu in locul tau as lasa dragostea deoparte si m-as juca cu mintile acestei muieri. Muierea asta poate fi anihilata psihic daca ar da de un sociopat ca mine. laughing Eu in locul tau m-as distra maxim cu dansa si cu mintile ei. E foarte clar ca nu ai sa ai viata usoara cu ea. E instabila si intotdeauna iiti va face astfel de probleme. Eu zic sa te distrezi cu dansa si apoi sa-i faci vant.

Este o diferenta cand o muiere te iubeste si cand o muiere este indragostita de tine. Cand o muiere spune ca te iubeste, ea te iubeste pentru ce-i oferi, te iubeste pentru ca te poate folosi, ca sa poate folosi de tine, esti pretios pentru ea in acest sens. Cand o muiere este indragostita de tine, e cu totul altceva. In momentul ala ea goneste dupa tine, ea se umezeste intre picioare numai cat iti aude vocea, trece prin foc si sarma ghimpata pentru tine si nu trebuie sa faci tu eforturi pentru ea, va face ea pentru tine. In momentul ala nu te iubeste pentru ce-i oferi, ci este indragostita pentru ce i-ai putea oferi. Intelegi ideea? Cand o femeie iti spune ca te iubeste nu prea inseamna mai nimic.
Iti vinde gogosi ca veti fi amandoi la casa voastra pentru ca stie ca asta vrei sa auzi, iti vinde gogosi suficient cat sa te tina interesat de ea. Te manipuleaza maxim. Deschide ochii. Arunc-o afara!

| Ako97 explică (pentru OrdanKarris):

Am inteles, o metoda de a o atrage, ce trebuie sa fac?
Faza cu aruncatul e a doua metoda daca nu merge prima, ideea este ca eu stau la ea nu ea la mine laughing, eu mai vorbesc cu tipe...si stiu cum se le iau, pe ea o supără, vrea sa imi ia telefonul, eu ma distrez, mai ies cu o tipa din cand, cand.
Cu ea trebuie sa ma joc sa o tin pe jar

| OrdanKarris a răspuns (pentru Ako97):

Tu vrei sa atragi persoana care cauta sa te inlocuiasca cu prima ocazie, sau in cel mai fericit caz sa-ti dea batai de cap dand tarcoale altor barbati. Ti-am spus chiar daca o termina cu individul asta, iti va face zile acre muierea asta, pentru ca vor urma altii. Pe tine te foloseste sa nu ramana singura. Observi cum doar ea are voie sa te insele iar tu nu. Iar asta pentru ca ai permis asta, pentru ca nu ai stabilit reguli clare de la inceput. O muiere va lua ce i se da si nu va fi recunoscatoare, ba mai mult va cauta sa ia mai mult. Daca tu ii dai libertatea sa vorbeasca cu altii iar tu nu poti ea vede asta ca normalitate. Ea crede ca ea te poate insela pe tine dar tu nu pe ea si este ceva normal. Asta pentru ca ai permis. Daca ai alte muieri, combina-te si trageti-o cu ele si asigura-te ca stie si ea asta. Nu-i spune nimic, demonstreaza-i fara sa-i spui. Ba mai mult, fa in asa fel incat sa descopere ea ca tu o inseli. Sa vezi ce repede il leapada pe ala si se focuseaza pe tine. Ai o frica sa n-o pierzi. Este exact frica asta care o incurajeaza sa-si faca de cap cu altii. Este frica ta sa n-o pierzi care ii da de inteles ca tu nu pleci nicaieri de langa dansa, nici macar cand isi bate joc de tine si te inseala. Daca tu stai in casa ei, cand esti pregatit sa-i dai papucii, muta-te. Da trebuie s-o tii pe jar, constant. Si nu sa ameninti verbal, ci sa faci acele chestii. Nu explica, demonstreaza.