| alin2019 a întrebat:

Buna, am o problema, in "relație", sa incep cu inceputul, sunt de 3 ani cu iubita mea si la inceput totul a fost roz, am stat fiecare acasa la el, dupa un timp ne-am hotarat sa ne mutam împreună, de unde au început problemele, mici certuri, curatenie, mancare etc, scos de ochi, am ajuns sa ne înjurăm, ba chiar aproape sa ne batem. Adica palme și chestii urate, care nu isi aveau locul, de curand am luat o pauza, asa ne-am înțeles fiecare sa isi dea seama de greseli, totul bine, am acceptat cu greu, dar am acceptat. M-am mutat la parinti inapoi, pe ea am lasat-o la chirie, ea imi spunea ca ii trebuie o pauza pana isi poate reveni, sa stea singura, am zis ok. A trecut o vreme am inceput sa iesim ba la un suc, ba la mall, ba sa mancam, vedeam gen ca vrea ne împăcăm asta credeam eu, tinand cont ca imi zicea ca se simte bine cu mine, ca tine mult la mine. Si tot asa, eu as fi vrut sa ne mutam ea, nu prea, ca e mai ok asa. Bine zic o vreme mai accept ca na, tin la ea si o iubesc mult. Acum in ultima zi vrea sa punem punct, dar stiti cum, odata zicea ca vrea gen de împăcare, dupa ca e mai bine sa ne despărțim ca nu o sa mai poata fi ca înainte si tot de-astea, eu am înțeles. Pe moment si am lasat-o. Am mers dupa 1 o zi la ea la bloc crezând ca nu e acasă si in bloc, am vazut ca urca prietenul meu "cel mai bun". M-a salutat si cam atat, il intreb unde merge zice la un prieten, zic ok, n-am stiut la cine ar fi putut merge, dupa el coboara ca si cum nu l-a gasit acasă si ies si eu, ea era acasă, dupa ce a plecat baiatul urc înapoi, am auzit ca vorbea la telefon prietena și bat la ușă intru, zic sa deblocheze telefonul si nu voia, apoi din senin suna baiatul acesta, dar nu i-a raspuns, deci era clar, dupa a venit si am discutat si nu era nimic intre ei, dar in pauza asta am zis ca nu discutam cu nimeni, ea a zis ca a avut nevoie să vorbească cu cineva neavând prietene, bun bun, că vorbești e una, ca poate mai da un sfat noi crezand ca suntem prieteni buni si sa vina el la ea acasă, exact in ziua când ne-am despărțit, asa repede? A zis ca doar la o cafea, știu si eu cam la ce se ajunge in chestii de genu, da mi-e ciuda că vorbesc cica de când ne-am pus pauza si tin enorm la ea, ea tot zice ca nu facea nimic si jura ca nu au făcut decat ca au vorbit, despre noi, despre alte chestii, ce sa mai zic, ce sa mai fac ca sunt cam pierdut, ea zice ca nu a facut nimic, ca este o prostie daca cred nu stiu ce, voi ce ati face? Adica a si plans, da nu înțeleg, cum sa fie asa naiba sa faci ceva ce știi ca nu-i ok, tinand cont ca nu vorbeam niciodată niciunul cu fete sau baieti, doar cei apropiati. Funda please.

Răspuns Câştigător
| RaulMA a răspuns:

Frate,daca vrei sa vorbesti cu cineva, vorbesti cu o prietena, nu cu un baiat, baietii sti cum fac? Le iau pe astea,, slabite,, le fac sa se simta bine si proastele se indragostesc..Prietena ta direct dupa ce v-ati despartit,gata,el e la ea,ceva nu e bine, plangea? Ii era frica sa nu te piarda, aia era, si si-a dat seama ca a gresit, sti ce ti-as sugera sa faci? Daca tu chiar vrei sa o iei inapoi, singura sansa..Asculta-ma bine ca ti-o zic din experienta..Las-o..Zi-i frumos,, Ia-l pe el si gata, nu sunt rezerva nimanui, o viata faina va doresc, adio,, dupa 3 ani este o obisnuinta mare.Da-i block fa ceva sa o ignori,las-o in seen,ceva fa sa o faci geloasa, iti zic eu, daca ea chiar simte ceva pentru tine si vrea cat de cat sa va impacati, va umbla dupa tine ca nebuna stiind ca te pierde, isi va zice,, Frate..eu ma joc dar chiar il pierd,, Asculta bine sfatul meu si nu mai suferii, timpul rezolva tot daca e sa fie..Cunosti fete noi, si te gandesti ca faci ce vrei tu..nu ai,, reguli,, Nu mai sta si suferii ca nu e bine. Daca ea asta vrea sa faca, sa o faca, ea pierde un suflet bun, nu tu...Un baiat care sa nu vorbeasca cu alte fete..mai rar..Esti loial, o iubesti si uite ce face..fi barbat frate.te inteleg,e dureros,am trecut prin aceeasi situatie, ne-am despartit si vorbea cu unul, aflam de la o prietena de-a ei, mi-a zis ca doar vorbesc, nimic mai mult, culmea ca acum sunt impreuna rolling on the floor Dar timpul a rezolvat tot..Si va rezolva mereu. Daca vrei sa mai vorbim,sa te descarci, sa iti dau sfaturi, imi poti scrie pe Facebook, ti-l dau in privat daca vrei, discutam ce vrei si iti dau sfaturi, cat stiu si eu.Saalut..Fi puternic!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sincer, nu stiu ce sa zic, exista o posibilitate si sa-l fi chemat sa discute despre voi ca sa-i ceara sfatul unei persoane care te cunoaste dar exista posibilitatea sa se fi intamplat si ce zici tu, dar e ciudat ca avrut sa va despartiti, discuta cu ea si afla motivul despartirii, daca chiar a vrut sa se desparta ca sa scape de tine si nu e altceva la mijloc, e posibil sa aiba vreo treaba cu ala.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand in dragste se cer pauze, inseamna ca relatia este pe duca si curand se va rupe.
In dragoste nu ceri niciodata pauze, asta sa-i fie clar!
Uita-te la noi, astia, casatoriti de 20-30 sau chiar 50 de ani, tu crezi ca noi am luat pauze la fiecare 3 ani, sau ne-am certat cine face mancare sau curatenie?
Ce veti face cand apar copii si trebuiesc spalati, culcati, hraniti, cand au nevoei de mancare speciala, nu ce mancati voi?
Daca nu sunteti capabili acum sa faceti compromisuri, ce veti face peste ani, cand apare rutina, cand creste familia?
Asta pare sa fie o relatie sortita esecului, fara viitor si fara fericire, evident din vina amandorura, daca a-ti ajuns sa va loviti, jigniti samd. Asta nu-i dragoste si nici sentimente pure de iubire!