| silarr01 a întrebat:

am si eu o intrebare.de 3 luni am intilnit o fata si mi-a placut de ea...eu i-am propus ei sa ne intalnim si acum nu demult am aflat ca noi suntem verisori de grad 2(adic tatal meu cu mama ei sunt verisori). Intrebarea e astfel avem dreptul ca noi sa ne casatorim luind in considerare ca suntem ambii de credinta ortodoxa...si plus la asta prietena mea este de la casa de copiihappy ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de gr.VI si religia ortodoxa interzice casatoria pana la rudele de gr.VII inclusiv. Casatoria civila este permisa.

| silarr01 explică (pentru Ioandelasal):

Dar faptul ca ea nu imi este verisoara de grad 2 dreapta nu influenteaza defel?

| silarr01 explică (pentru Ioandelasal):

Dar faptul ca ea nu imi este verisoara dreapta nu influenteaza cu nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru silarr01):

Gradul de rudenie se socoteste pe tulpini si nu exista verisoara "dreapta". Rude in linie dreapta sunt strabunicii, bunicii, parintii, nepotii, etc, celelalte sunt rude colaterale si gradul de rudenie este mai mare.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa aveti nici un fel de relatie de genul. Dar de ce nu intrebi mai bine un preot?

| Felys a răspuns:

Nu are nici o importanta din punct de vedere religios, in schimb atunci cand veti decide sa aveti copii, riscul va fi extrem de mare pentru ca se creeaza consanguinitate si pot avea tot felul de probleme de sanatate, asta e motivul pentru care ar trebui sa renuntati la idee, daca totusi dragostea e atat de mare tot ce ati putea face este sa infiati copil si sa nu faceti nicidata unul impreuna daca nu vreti sa cresteti un handicapat