| Bubulescu_Cristi_1998 a întrebat:

Azi am decis sa-i zic mamei de notele mele la romana... Am 2 mici, un 6 si un 3. Astazi trebuia sa fie sedinta si mi-am zis ca trebuie sa afle oricum. A innebunit. Mama mea este foarte paranoica si incepe sa zic ca ajung pe la cele mai proaste licee. Ce pot sa fac? E super naspa situatia.

Răspuns Câştigător
| andrenein a răspuns:

1. Apuca-te de invatat si lasa deoparte alte treburi ca sa nu mai ai note de genul acesta. Astfel mama ta nu o sa aiba motive sa te bata la cap.
2. Ignor-o, fii de acord cu ea cand te cearta sau tipa la tine cu replici de genul " da mama, e asa cum zici tu " etc. Daca o contrazici doar o sa ii dai apa la moara
3. Notele astea nu dovedesc ca vei ajugne la un liceu prost, am fost si eu asa in a 12-a la bacalaureat, la simulari am luat note super proaste ( in timp ce mama facea scandal ca am sa pic bacalaureatul ), iar la final prin studiu si dedicatie am luat o nota foarte buna.
TIne foarte mult de cat de ambitios esti sa iti depasesti conditia, deoarece de un parinte cicalitor si paranoic nu o sa scapi veci pururi, trebuie tu sa iti modelezi caracterul
Spor si sper ca ti-am fost de ajutor

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sa pui mana sa inveti mai bine la anullaughing Cu 6 si 3 nu intri in cele mai grozave locuri deci are oarecum dreptate.

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru andrenein):

Am reusit sa imi repar media cu 2 de 10 si un 9. mi-a fost frica insa sa-i zic de notele cu pricina...

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru Wr3nch):

Sunt doar 2 note din 5, in rest mai am 2 de 10 si un 9.

| Sn4k3 a răspuns:

Spui ca ti-ai reparat media si traiesti cu situatia laughing. O sa-i treaca ca nu-i asa grav.

| andrenein a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Felicitari! Crede-ma ca e mai bine sa ii zici mai devreme, deoarece daca tot amani cu atat te afunzi mai rau in **** cum s-ar zice.
Totusi de urmat sfaturile de mai sus! Multa bafta in continuare!

| Wr3nch a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Pai nu ai zis asa de la inceputhappy Cu jumatate de informatie valabila nu poti cere sfaturi grozave: D

| Catrice a răspuns:

Care bac ca nici nu a dat admiterea la liceu laughing

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru andrenein):

Multumesc!

| Yuoia a răspuns:

E paranoica? Are dreptate baiete. Poate nici la liceu nu ajungi, ci numai la o scola profesionala.
Ce sa faci? Sa inveti "pe rupte", la toate materiile, toate lectiile, cat mai bine nu sa "impusti" nota.

| ywar a răspuns:

Fa o scoala de meserii: Sudor, mecanic auto, zugrav, dulgher. Iti faci pe urma firma si banii curg garla. Iti doresc succes.