| Cristina00 a întrebat:

Bunaaa. Am o mare problema. Sunt a 8a, semestrul 2. Mama e o persoana mai severa cand vine vorba de note. Problema este ca am luat un 3 la tehnologie, un 5 la mate (profesorul ne-a dat un test foarte greu doar pentru ca la sedinta cu parintii i s-a reprosat ca nu face nimic la ora si ca nu da teme cu toata ca suntem a 8a si vom avea examen) si un 6 la fizica (nu m-am priceput deloc la fizica niciodata). De nota de 6 stie dar de 5 si 3, nu. Nu am mai avut in viata mea 3 si daca ar stii, mama, mi-ar face ore intregi de morala si s-ar termina cu toate iesirile mele. E oricum obsedata de scoala. Nici duminica nu ma lasa afara. De cate ori ii spun ca mi-am facut toate temele, ca am lucrat la romana, ca am scris la maditatii incepe si ma intreaba daca nu am de invatat pentru vineri si e abia duminica. Nu mai suport, deja am incasat o pedeapsa pentru 6 si saptamana viitoare am sedinta. Ce credeti ca ar trebui sa fac cu notele si ce parere aveti de obsesia mamei pentru scoala?

5 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Mi se pare ca exagereazaa foarte mult in privinta scolii! Recunosc ca e importanta daca totusi vrei sa ajunge ceva in viata asta mai aless in Romania asta inapoiata oh go on in fine revenind la subiectu tau! Ar trebui sa ii explici mamei tale cum stau lucrurile si sa nu te mai streseze asa de mult cu scoala pentru ca ai nevoie si tu de recreatia ta de relaxare! Cu totii suntem oamenii si am fost copiii si am trecut prin perioada cu scoala, dar stai asa putinn nu toata lumea este in stare sa mearga la un liceu bun sau sa invete atat de mult! Fiecare are o limita! Spune-i ca tu nu ainevoie sa tocesti atata acasa pentru ca tu inveti din clasa pentru ca esti atenta la ore! Si nu are nimic ca ai luat si tu un 3 acolo! Problema este in felul urmator poti lua note mici dar daca ai ceva in cap nu ar trebui sa conteze notele numa este nasol pentru ca conteaza mai tarziu cand vei merge la liceu sad Dar sa stii ca eu acum momentan la engleza avem o javra de profesoara altcumva nu am cum sa-i zic... Vine tot timpu in clasa incepe sa faca gesturi ca miroase urat sau o mai fost o faza cu un baiat din clasa noastra vorbea la ora si el normal poarata ochelarii si ea isi permite sa ii zica ochelaristule treci la tabla! Ati dai seama cum so simtit bietu copil! straight face Sau la o colega de-a mea eu zis manichiura rolling on the floor ca avea unghiile facute foarte putin se vedea era spre incolor! Si sa vezi ca vine o zi in care dimineata tot timpu venea din clasa la noi un baiat de a 8 a care are probleme cu purtarea si fix ea era de servici pe colidor si sa vezi ca il vede in clasa la noi si eu ii iau din prostie apararea ca el e in clasa cu noi dar de fapt profa il cunostea si m-o luat tare ca dc mint si chestii din astea in loc sa o ia intr-o gluma o ia intr-o batjocoraa crying! Si fix in ziua aceea a 3 a ora aveam Englezaa ce crezi ca se intampla ma ia si ma asculta la engleza pentru ca i-am comentat! Te si miri ce treaba are purtarea cu engleza dar ea cum ii nesimtita te asculta la ora ei ca sa se razbunee! Bine ii fac pe plac trec la tabla si ii scriu tot ce-mi zice cred ca un cuvant nu am scriss si dupa ora eram fericita ca cica am luat 10! Dar a doua zi intreb pe profuu de muzica ce nota am luat si mi-a zis 6 cand am auzit mi-o venit sa ma duc sa ma iau de ea straight face Nu e este cinstit sa te arda la note pentru ca asa are ea cheff! Chiar as vrea sa se faca dreptate si uite asa mi-o strikat toata mediaa mi-a iesit 7! Si tin sa mentionez ca am avut din a 5a pana in a 7a acum tot timpu media 10... straight facestraight facestraight face! Si vine o vaca sa faca ea scoala cu noi :@! Si i-am spus si lu taicamiu de chestia asta mai ales ca el e plecat in Londra si imi tine exact cum iti tine tie morala maikata sa invetii numai mie imi zice sa invat englezaa! Si atunci mi-o explicat el cum stau lucrurile ca noi copii in ziua de azii invatam numa pentru note cum este si mama ta sa iei note bune dar in rest nu o intereseaza daca ai ceva in cap! Sau inainte cand aveam o profa de engleza un semestru in a 6a care te punea sa traduci o propozitie dadea 10 laughing! Note scoase din burta! De aceea si la servici cand te duci sa te angajezi se uita si pe cd sa vada ce ai tu acolo dar mai mult conteaza cultura ta generala! Bine acum asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa invetii laughing daca invetii invetii ca sa tii minte toata viata si inveti ce sti ca iti foloseste! Daca vezi ca nu merge cu vorba buna sa o convigi pe maicata incepi sa ii spui cateva ca oricum degeaba te pedepseste ca tot mai rau o faci si vei invata rau ca sa te lase odata sa nu te mai streseze! Eu asa fac cand vad ca nu intelege si pana la urma tot dupa mine ramane! Trebuie sa inteleaga ca nu la toate te pricepii la mine de exemplu la mate nu ma prea am si ma intelege! Si nu imi striga daca iau note mai mici adica 6 dar mai mica de 6 nu am big grin! Numai bafta kiss Sperr ca ai inteles ce am vrut sa zic! FunDaaa?:X

| Dav7id a răspuns:

Am avut un caz in care saraca fata macinata de reprosurile mamei ei si de severitatea cu care o trata numai pentru niste note care oricum nu iti dau de mancare in viata sa sinucis na suportat gandul ca mama ei o cearta tot timpul si acum mama ei plange ca daca stia ca face asa ceva nu ii mai facea atatea reprosuri si nu stiu ce degeaba ii parea rau dupa.Important e ca tu sa fii cu picioarele pe pamant in continuare si nu cred ca ea o ducea mai bine, e mult mai bine sa afle de la tine decat de la altu o stiu si eu asta si ti-am zis incearca sa nu pui atat de mult la suflet ce zice mama o mai iau si ele pe carare.Si da sunt obsedate ca fetele lor sa invete bine sa ajunga nu stiu ce asa fac incearca sa va controleze de parca mare lucru se mai poate face aici.Salut cristine

| xJelenaTrueLove a răspuns:

Pai incerci sa ii spui cand e intr-o toana buna.ii spui asa:mami ia un 3 si un 5 si aduna-le apoi imagineazati-le separat si gandeste-te cum ar fi notele astea in carnetul meu.cum ti se pare? afla asa parerea ei si afli cum trebuie sa procedezi.

| monibarbi10 a răspuns:

Spune-i de note si roag-o sa te ierte asa macar nu va afla de la diriginta si va afla de la tine sti cum se spune greseala recunoscuta e pe jumatate iertata si da e cam obsedata de scoala spune-i s-o lase mai moale.

| Riry a răspuns:

Vorbeste cu ea. Spune-i despre aceste probleme dar cu calm fa-o sa nu se enerveze.E foarte important ca tu si mama ta sa aveti o relatie de prietenie.Incearca pana la urma e mama ta si trebuie sa gasesti o cale pentru a te intelege cu ea. Succes! fundita