| Anonim13265464 a întrebat:

Credeti ca este bine ce am de cand sa fac peste 5-6 ani de zile, tatal meu i-a facut mamei mele zile negre timp de 16 ani, mama intotdeauna a luptat singura cand a fost sora mea bolnava (nici macar un sfat nu-i dadea inteleg bani nu avea dar nici macar sprijin moral) timp de vreo zece ani mama a fACut ceva in casa prin plans (pentru ca tata a jucat banii) sprijin nici macar atunci cand tatal lui tata se lua de mama(avea ceva cu ea pentru ca este moldovenca iar familia lui tata SUNT munteni) (dumnezeu sal ierte ca multe rele i-a facut mamei)nici macar acu tata nu o ajuta Deeacea Mam hotarat Ca Strang Bani Si o Ajut pe mamA Sa Bage Divort de el macar la batranete sa aiba o viata fericita deeacea invat ca sa o ajut pe ea, mama zis ca a mai stat cu el doar pentru noi ca sa avem tata
1 scuze daca vam plictisit cu poveste mea
2Suze de greselile gramaticale

13 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Este groaznic ceea ce i s-a intamplat si inca i se-ntampla mamei tale. Apreciez gandul tau de a o ajuta pe viitor cand ai sa strangi bani, dar cred ca acesti bani ar fi de folos pentru cu totul altceva decat pentru divort. Lasa aceasta problema in grija mamei tale. Este femeie in toata firea si stie ce sa faca, chiar daca are probleme cu sotul.Numai ea poate decide daca va divorta sau nu. Tu nu poti decat sa-i fii alaturi, ajutand-o cu ce poti si apoi, cand ai sa strangi banii, poate ai sa folosesti altfel pentru voi sau pentru ea. Te felicit pentru dragostea si grija care-o porti mamei. Bravo!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Te-ai gandit bine sa strangi bani, dar ce te face sa crezi ca va fi fericita daca va fi singura tocmai la batranete? Nu-ti cunosc familia dar fiind de partea mamei poate n-ar fi bine sa neglijezi si calitatile tatalui, si poate omul nu merita o lovitura atat de cumplita, poate ca nu e bine sa te bagi intre ei. Decat daca mama ta isi doreste asta din toata inima, dar daca ar fi asa ar divorta si fara banii stransi de tine. Nu cumva iti judeci tatal prea aspru?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea felicitari pentru initiativa ta de a o sprijini si ajuta pe mama ta. Invata, incearca sa nu o dezamagesti niciodata, mama sa iti fie cea mai buna prietena, sora ta la fel, macar voi sa o bucurati si sa o sprijiniti in ceea ce face.

| EUSIATIT a răspuns:

Crezi ca va fi fericita simgura/? mama ta/? tu te vei marita si ea va ramine sing /? Si apoi tatal tau daca va divorta s ar putea sa faca lucruri necugetate vazindu se singur si s ar putea sa l aveti pe constiinta.Las o pe mama sa decida. dar am uitata sa te intreb pe tine te a agresat fizic. dar pe mama /ceva nu e clar sau adevarul e undeva la mijloc.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca este bine ce vrei sa faci? Nu crezi ca tatal tau are si parti bune? Mai gandeste-te.Am trecut si eu printr-un divort.Stii cata cheltuiala+ nervi+ altele exista.

| danutzsan a răspuns:

Da este bine ce vrei să faci, dar nu ai pe nimeni apropiat care să te ajute? și ai grijă ca tatăl tău să nu afle, poate se răzbună și pe tine. Păcat mare păcat că sunt atâți copii în situația ta, voi copiii meritați tot cei mai bun și toată dragostea noastră, a celor mari.

| stefan31 a răspuns:

Ce ai tu de gand sa faci este bine daca este adevarat ce ai spus.Numai fi sigura ca mama ta vrea sa bage divort.

| axelmatei a răspuns:

Foarte bine pentru tine ai gasit acel impuls pentru care vrei sa inveti si destul de trista povestea ta...macar aici noi iti oferim sprijin moral big grin

| Ally.Bee ♀ a răspuns:

Ca sa bage mama ta divort iti trebuie multi bani. Gandeste. te la avocati, judecatorie, etc. Incearca mai bine sa o sprijini, sa o ajuti la treburile casnice, sa ai grija de sora ta. Macar daca tatal tau nu o face fericita, fa-o tu prin gesturile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este foarte bine ce vrei sa faci.
dai dovada de responsabilitate, harnicie si de iubire fata de mama ta.Chiar merita sa incerci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este bine cea ce vrei sa faci. Cred ac este bine ac vrei so ajuti pe mama ta.

| Anonim13265464 explică:

Multumesc pentru sfat si stiu ca nu o sa fie usor dar am invat inca de la 8 ani cand mama a inceput sa-mi povestesca prin cate a trecut ca viata nu este roz

| Aammy a răspuns:

Imi pare rau pentru tine! Si poate ca tu gandesti corect. Dar. ai intrebat-o pe mama ta daca vrea asta? Nu stiu viata e grea fara ambii parinti, in cazul tau ai fi mult mai fericita cu mama ta. Sincer eu nu as putea face asta, de aceea te felicit! Mult noroc si sper ca-ti vei indeplini dorintele si... intr-un final tu si familia ta veti fi fericiti!:*