| Stepbystep a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat, in legatura cu stuatia mea, sa zic asa.

De o buna bucata de vreme, nu ma inteleg cu absolut nimeni din familia mea. De 1 an de zile, mai exact. Este, drept nu am fost deloc cuminte in tot acest timp, am neglijat scoala, dar mai rau este faptul ca am reusit performanta de a dezamagi toata familia. De ce?

Am facut multe prostii. Pe mama am nebunit-o la propriu. Bunicii sunt "scarbiti" de mine iar tata nici nu mai vrea sa auda de mine.

- Mama

Nu am fost tot timpul asa. Pana acum un an am fost un elev model. Numai 10 si 9 la cel mai bun liceu din oras, prima clasa. Mama se putea lauda cu odrasla ei. Insa s-a imbolnavit si a trebuit sa plece iar eu am ramas cu bunicii, ea fiind divortata de tatal meu. Cand s-a intors acasa, a fost total marcata de " noul ei baiat ".

- Bunicii

Ei sunt motivul principal care m-au determinat sa ma scimb. In timpul in care mama mea a fost plecata, eu am ramas cu ei. Chiar daca eram foarte bun la invatatura, ei ma certau zi de zi, nu imi dadeau bani, asa ca am ajuns sa fur. Am furat foarte mult de la ei, iar in ziua de astazi sunt pur si simplu scaribiti de mine. Mai mult, ei imi tot ziceau sa ma feresc de un anumit anturaj. Ei, acum si eu fac parte din acest anturaj. Nu este deloc rau, doar ca majoritatea personelor din acest anturaj au antecedente penale.

- Tata

La un momentdat bunicii m-au dat afara din casa. Mai exact m-au trimis la tata. Si el, a inceput sa ma certe pentru motive ridicole, spre exemplu: " De ce ai la matematica doar 3 de 10 si un 9? de ce 9? ". Nu a durat mult, pana cand m-a dat si el afara din casa. A avut insa un motiv bun. Intr-o zi, a constatat ca i-am amanetat toate bijuterile mamei mele vitrege. Am scos o suma destul de mare de bani pe care am baut-o si am fumat-o.

Eh.eu ma gandeam sa imi cer scuze pentru toate greselile si suferintele pe care le-am cauzat dealungul timpului. Dupa parerea mea in propritie de 80% vina este a mea, dar nu ajungeam asa daca se purtau macar omeneste cu mine happy. insa nu stiu cum sa fac sa imi cer scuze.

M-ati putea ajuta voi cu un sfat?

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inainte de toate tu chiar trebuie sa regreti ceea ce ai facut, sa te schimbi si sa demonstrezi tuturor ca intr-adevar te-ai schimbat.Sa stii ca familia intotdeauna iti doreste binele.Imi pare rau pentru mama ta.Ai putea sa o cauti.Cred ca mama te-ar putea intelege cel mai bine. Apreciez faptul ca doresti sa te schimbi.Cred ca o sa fie un motiv de bucurie pentru familia ta.Deschide-ti inima inainte lor si spune-le ca iti pare rau ca nu ai fost tocmai un copil model, ca doresti sa te schimbi, te-ai maturizat si vrei sa iti faci un rost in viata.Bafta!

| emima a răspuns:

Numai in proportie de 80%? eu zic 90 95% nu crezi? da ar trebui sa-ti ceri scuze chiar si in genunchi daca ar trebui sa te caesti pentru ce ai facut si sa promiti ca nu vei mai face asa ceva niciodata si sa uitati cu totiii ce a-i facut