| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte suparata pe mama mea! Cand eram mica strangeam bani de la colind si tin minte ca pe la 8 ani era vorba de o suma de aprox. 450 lei. Mama m-a rugat frumos sa ii imprumut pentru. o luna suma respectiva si eu am imprumutat-o [ MARE GRESEALA ]. Tin minte ca trecusera cu mult peste o luna si eu nu primisem banii, si intr-un final am uitat intamplarea, insa mi-am amintit astazi, cand am patit asta :
Acum o saptamana a fost ziua mea, si de la cateva persoane am primit cadou bani ( o suma totala de 150 lei ). Mi-am propus sa imi strang multi bani si de Craciun, dupa ce mai fac cativa bani si din colindat sa imi iau o chitara ( prof. de muzica de la mine din scoala ofera lectii gratuite de chitara ). Pentru a ma incadra in bani pana in termenul pe care mi l-am propus, am decis sa economisesc leutz cu leutz si de fiecare data cand mama imi dadea bani de pachet eu ii puneam in pusculita si stateam nemancata ( zilnic ) iar pana astazi am reusit sa strang 210 lei. Suma s-a inmultit dupa ce am aflat notele de la evaluarile initiale, unde am luat peste 9.50 si rudele mi-au dat cate 5, 10 lei ( frumos gest, tinand cont de faptul ca mama nu s-a obosit nici macar sa ma felicite, ba chiar a fost nemultumita gen " Ce vi la mine cu 9.80-ul asta? " si la engleza toata clasa a luat 3, 4, 4.50, 5, 5.50 si 6, iar eu am luat 9.50 si mama m-a certat sad ) si astfel banii sau inmultit si am facut aprox. 250 lei. Astazi simteam nevoia de ceva dulce ( nu am mai mancat de zile bune ceva dulce, mama nu-si permite sa-mi cumpere si mie un 7Days, isi permite doar sa-si ia cuptor ) am vrut sa scot cativa lei din portofel, si cand deschid portofelul totul era GOL. Nu m-a vizitat nici un prieten de la ziua mea, in rest sunt vizitata cam odata la 3 luni ( desi am prieteni incredibil de multi la scoala ) asa ca singurele persoane care au fost prin casa erau doar mama si tata. L-am intrebat pe tati daca nu cumva el i-a luat ( desi nu-i genul lui ) si mi-a zis ca il jignesc adresand o intrebare de genu`, si ca si daca i-ar fi luat el mi-ar fi spus inainte. Asa ca singura suspecta e mama, de care sunt sigura ca ea i-a luat pentru. ca doar ea stia unde e portofelul meu, si, eu cand am plecat la scoala am lasat portofelul in dulap, dar cand am ajuns acasa am gasit portofelul pe birou.
Ma enerveaza la culme fapta asta, si acum plang pentru ca nu-mi vine sa cred ca e mama mea si ca pana si de singura persoana in care se zice ca pot sa am incredere nu ma mai pot baza.
Ce sa fac? Mama n-o sa imi dea nici pe patul de moarte banii si toate economiile mele s-au dus iar pe apa sambetei, iar acum plang pentru ca sunt total dezamagita si nu mai am nici o sansa la chitara ( anul trecut de ziua mea le-am cerut un cadou in valoare de 25 de lei si mi l-au luat dupa 3 luni, iar pana si in prezent ea imi mai scoate ochii legat de cat s-a straduit pentru acel cadou )
P. S : Am terminat fiecare an scolar cu premiul 1, nici macar un felicitari nu mi-a zis sau macar sa-mi fi dat acolo 1 leu, pentru. ca gestul conta.
P. S 2 : Am 11 ani
Orice sfat din partea oricui inseamna mult pentru mine, si le sincer multumesc celor care vor raspunde cu intentia de a ma ajuta, si va rog sa ma scuzati pentru. greselile gramaticale!

18 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Sincera sa fiu, sunt foarte socata de gesturile mamei tale...adica avand o situatie financiara buna ea sa faca acest lucru? Sau si daca ati fi stat mai prost, cum sa iti fure banii? :O doar sunteti o familie si tot timpul cand eu ii mai dau bani mamei(rar se intampla asta deoarece mama nu trebuie sa'mi ceara mie bani, dumnezeule!) mi-i da inapoi ziua urmatoare! Banii ce ii ea se duc tot in cheltuiala familiei si consider ca mama ta trebuie sa consulte un psiholog! Fara misto, fara barfa, acesta e adevarul! E IMPOSIBIL SA TE CERTE PENTRU NOTELE BUNE LUATE LA SCOALA!

| Skylerx a răspuns (pentru Classy):

Normal ca nu poate sa certe notele alea! Adica, nu e 3, nu e 4, ci e 9.50!

| Rapunzell a răspuns:

Scumpule, este mama ta si nu iti e datoare cu absolut nimic! Tu, in schimb, ai datoria morala de a o cinsti si a o asculta pentru simplul fapt ca te-a tinut 9 luni in pantece, s-a chinuit sa te nasca, te-a hranit si te-a crescut cum a stiut ea mai bine. Oricum, pe undeva in educatia ta cu siguranta a gresit, altfel nu se explica gandurile tale. Si pana la urma, ce nevoie ai tu de bani la 11 ani? Primesti ce-ti dau parintii si gata!

Ai grija de tine si de mamica ta! :*

| Kazumy a răspuns (pentru Rapunzell):

Bine,bine e mama ei, ii e recunoscatoare ca a tinut-o 9 luni in pantece si ca a facut ce-i mai bine pentru ea dar dao in colo de treaba pana la urma ea a "muncit" sa stranga banii aia (si eu strang mereu bani si mama stie de ei dar niciodata nu ia fara sa ma intrebe pentru ca stie ca m-am chinuit sa-i strang) apropo ar fi bine sa vb cu ea sa-i spui ca te-ai chinuit si cand vb cu ea ar trebui sa fii suparata aproape sa plangi (e mama si nu o sa reziste prea mult sa-si vada copilul plangand)

| xfr23 a răspuns (pentru Rapunzell):

Totusi mama ei are si datoria sa nu o chinuie. Nu poti avea pretentii sa te ajute un copilas la 11ani care chiar a strans cu greu banutii astia si iti dai seama cat o afecteaza in mod special gestul nu suma!

| GeorgiavonPutzifer a răspuns:

sad Imi pare rau scumpa mea pentru ce ti se intampla...
Si stiu cum te simti! straight face
Nu dispera!
Mai ai vreun frate/surioara mai mic/a?
Poate tii i-a luat el/ea.
Iar in cazul in care nu ai si tot esti de parere ca mama ta a facut acest lucru oribilstraight face, du-te frumos la ea calm, nu ridica tonul si intreab-o :" Mami, tu ai umblat in portofelul meu?"
Incearca sa comunici cu ea!
Iar daca ea neaga acest lucru, tu insista ca altcineva nu putea sa faca acest lucru.happy
Si daca ea tot neaga,du-te la tatal tau explica-i situatia, si spune-i cu cat "chin" ai tras tu de banii aia pentru chitara.
happy Plangi daca e nevoie..., si fa-l sa vorbeasca de faza asta cu mama ta.
Sper din tot sufletul sa se rezolve problema sad
Stiu ce inseamna sa iti strangi banii, sa nu pui gura pe nimic dulce doar pentru a-ti lua ceva frumos!

| Skylerx a răspuns:

Mama ta face un gest incredibil de rau, adica chiar asa sa fure? Ai intrebat-o macar? Cum sa-ti ia banii pe care i-ai strans asa de greu? O_O

| Aky_5030 a răspuns (pentru Skylerx):

Am mai gresit ceva. Cand am spus ca am stat nemancata, ma refeream ca am stat nemancata decat pana la ora 14 laughing, dupa mancam acasa, insa oricum eu consider ca situatia e nasoala. Astept sa ajunga diseara la 20:00 de la munca sa discut cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Cloditta a răspuns:

Buna!
Mie mi se pare un pic cam crud, sa nu te felicite in asemenea ocazii? Nu aceasta ar trebui sa fie atitudinea unei mame.

Sincer, nu stiu ce sa cred...dar cea mai buna varianta ar fi sa vorbesti direct cu mama ta despre acest lucru, si sa o rogi sa iti explice de ce se comporta asa.
Daca nu ai curaj, intai incearca sa ii scrii o scrisoare in care sa ii spui nemultumirile tale, si plaseazo acolo unde stii ca ea o va gasi.
Daca nu reactioneaza, incerca sa intri tu in discutie cu ea si incepe moale, ca sa nu zica ca ai sarit cu gura pe ea.
Daca nici asta nu functioneaza, vorbeste cu tatal tau(sper ca macar el te intelege), si spune-i ce crezi, apoi roaga-l sa vorbeasca si el cu mama ta, o discutie deschisa in familie nu ar strica. In cel mai rau caz(sper sa nu ajungi la asta) ar trebui sa disuti cu un psiholog, si sa nu iti fe rusine! Spune direct ce ai pe suflet!
Sper ca ti-am fost de ajutor!happy

P.S. Si eu ii imprumut mamei bani, dar daca am nevoie de ei, nu zice nu niciodata.
Iti urez succes in discutia cu mama.
Bye!:-H

| Aky_5030 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca nu avem o situatie financiara proasta!

| rjrj a răspuns:

Domnisoara cand am inceput sa citesc postul tau am crezut ca o judeci gresit pe mama ta.Dar sa iei note peste 9 si sa nu te felicite e deranjant! Bine unii stim ca daca esti prea mult alintat/a iti iei lumea in cap dar macar putea sa te felicite.Nu prea avm ce comenta este mama ta deci asta e si sa nu te gandesti la chestii criminale sau orice altceva rau! Salut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-ai facut salata aceea surpriza? ce sa spun? vorbeste cu ea si spune-i cum ai strans banut cu banut.nu poate face asa ceva. daca nu recunoaste si nici nu ai pe alt cineva care e posibil sa tii fi luat zii draguta ca e cruda si hoata.ca sa nu spun ca nu are minte.

| timisoara a răspuns:

Eu in locul tau m-as razbuna pe ea sau i-as povesti la tata iar atunci vezi ce spune el.Sau poti sa spargi intentionat un lucru din casa si daca zice ceva ii spui ca lucrul respectiv e mai ieftin decat banii aceia.mult noroc

| Palko_Csabi_1998 a răspuns:

Si eu asta patesc mereu de la vasrta de 7 8 ani mama imi tot ia banii ( in toal sunt vreo 20 milioane lei vechi) si promite ca mi-i da inapoi...da acuma nici nu-mi mai zice cand ii i-as, si numai dispar asa cate 20 30 lei din ousculita in care economisesc se cand o intreb spune ca aluat numa jumatate din ce lipseste, deci na, ce pot sa fac...adevaru e ca nu prea sta bine cu banii, da totusi. Stii ce sa faci? sa ascunzi banii undeva unde sa nu ii caute, sa nu stie ca ai bani.eu asta fac de ultima data de cand mi s-a intamplat, bafta

| eusituimprnoi2 a răspuns:

Stiu cum e.parca ai descris povestea vietii mele.bani,colindat,premiul I, ma cearta pentru 9.80,.cam tot de pe la varsta ta (am 14 ani) am inceput sa-mi ascund banii. cei din portofel sa nu te astepti sai revezi,, si totusi...ar trebui sa-i spui ce a facut in asa fel incat sa o ia lacrimile. eu as face un scandal(sunt mai impulsiva stiu) dar pe tine nu te sfatuiesc.in primul rand calmeaza-te si gandeste limpede. dai argumente si,, ataco'' psihologic. multa bafta! (cu parintii din ziua de azi avem nevoie)

| Alefinut a răspuns:

Spune-i in fata ce ai de zis. Cand esti cu ea singurica, ii poti spune si ei ce ne-ai zis noua fara rautate. Toate se rezolva cu timpul. Daca nu se vor rezolva, economiseste-ti iar, si nu mai spune nimanui. Incearca sa ascunzi suma de bani. Astefl, vei avea mai mult noroc.

| xfr23 a răspuns:

Pari un suflet extraordinar si un copil foarte bine educat. Cel.mai rau este ca va devni un obicei si ti-o spune cineva care pana la 24 de ani a patit o gramada de lucruri asemanatoare cu parintii. Daca vrei, eu te pot ajuta sa iti iei chitara dorita si nu reau nimic inapoi sau ceva in schimb, doar fericirea ca te pot ajuta sa iti indeplinesti dorinta si ca vei scapa intr-un fel de gandul care te macina. Daca vrei, da-mi un semn si te voi ajuta chiar si de la distanta in caz ca nu esti in Bucuresti.