| Maxxxi a întrebat:

Salut TPU, cu tot progresul în domeniul medicinei cum de tot nu s-a găsit o cale de a se evita durerea din timpul nașterii?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece numai Dumnezeu poate face acest lucru, durerile femeii in timpul sarcinii sunt datorita păcatului Adamic, Dumnezeu i-a spus lui Eva după ce ea a mincat din pomul interzis, cu durere vei naște copiii, deci uite consecintele din cauza razvratirii lui Adam si Evei noi toti ne nastem imbatrînim si murim.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu este cum. Dacă anesteziezi nu mai poate expulza fătul.

| Wr3nch a răspuns:

La cerere se face o injectie speciala si doare mult mai putin. Complet nu se poate pentru ca ar fi riscant pentru copilul ce se naste.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 4 ore | Maxxxi a întrebat:
Salut TPU, cu tot progresul în domeniul medicinei cum de tot nu s-a găsit o cale de a se evita durerea din timpul nașterii"

?!?
de cezariana ai auzit?!? (toate fufele cu fite fac asta, necesar sau nu)
de nascut in apa ai auzit?!?

intrebarea e de fapt:
cum de nu s-a gasit o cale sa te informeze pe tine?!?

| Eireann a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cezariana e nedureroasa pe moment dar e totusi e o operatie deci dupa ce trece anestezia normal ca e dureros. Multe femei care au avut ambele tipuri de nasteri spun ca -desi nasterea naturala e dureroasa pe moment- recuperarea de dupa cezariana a fost mai lunga si au avut nevoie de analgelzice pe perioada lunga.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Eireann):

Fiecare cu parerea lui, eu stiu persoane care nu au vrut sa faca copil fara cezariana, exact din motive de durere, chiar daca atunci cand nu e cu adevarat necesara dpdv medical costa vreo 1500eu

| mastadont a răspuns:

Se poate face naștere prin cezariană, acest tip de naștere nu este deloc dureros pentru că în acest caz se face anestezie locală.

| Eireann a răspuns (pentru mastadont):

Nu anestezie locala, se face anestezie regional care e cu totul alta chestie, practic se intrerupe temporar conexiunea intre nervii din zona inferioara a corpului si creierul care interpreteaza senzatia dureroasa.

| mastadont a răspuns (pentru Eireann):

Probabil ai dreptate, am folosit termenul greșit, însă tot asta am vrut să spun și eu.

| Eireann a răspuns:

Durerea in timpul nasterii este singura durere fiziolgica si, daca evitatea completa a durerii nu este posibila, sunt metode de a o ameliora de exemplu anestezia epidurala: un ac este introdus in coloana vertebrala si prin el este administrat medicamentul anestezic - asta necesita supravegherea activitatii cardiace a fatului dar e cea mai eficienta metoda.