| WizzArd3344 a întrebat:

Salut TPU, de cateva zile nu stiu ce se intampla cu mine. Sunt cu o fata de 4 luni de zile, o iubeam enorm de mult, inca o iubesc, dar dintr-o data, de cateva zile nu stiu, ma simt super rece, nu mai simt nimic pentru nimeni, eu nu vreau sa ma despart de ea, o iubesc si nu vreau sa sufere, stiu ca si ea ma iubeste enorm de mult de aceea nu vreau sa ma despart de ea pentru ca va suferi si eu, si ea. Tin sa anunt că nu ma racesc fata de ea, avem aceleasi obiceiuri, ne sarutam la fel, radem, glumim, cand vorbesc cu ea sau cand sunt cu ea nu mai am starea asta, sunt momente cand nu vorbesc cu ea, seara ca se culca mai devreme sau etc. Atunci ma iau toate sentimentele astea naspa, nu stiu ce sa zic, e singura persoana din lume care ma iubeste atat de mult. Tin sa mentionez ca nu sunt atras de alta fata, nu imi place de alta fata, as putea sa mi revin? Sa nu mai simt lucrurile astea?

Dar totuși cred ca știu de când a început, într=o seara am visat o fata din școală și nu-mi doresc sa ma pun cu ea pentru ca. 1. Am deja iubita și 2. Nu pot fi niciodată împreună cu o asa fata. După a mai apărut în câteva vise, iar apoi i-am dat Block peste tot, dar țin sa menționez ca după toate astea, nu ma simt atras de ea (de cealaltă fata, nu iubita mea), cu iubita mea nu am probleme când sunt cu ea, ne sarutam, radem, glumim, ne tachinam, însă îmi apar tot felul de gânduri, mai ales noaptea și când nu sunt cu ea, as putea sa-mi revin în timp? Va rog.

Răspuns Câştigător
| Thevanityoftheshadows a răspuns:

Cu drag! În caz de ceva eu exist și pe alte aplicații tot așa care nu ar fi private. Mă rog, mi-a făcut plăcere să fiu de folos! Mersi și eu pentru această ocazie!

110 răspunsuri:
| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Pai... eu îmi doresc sa raman cu ea impreuna, nu as putea sa ma despart de ea pentru ca am suferii. Si în legatura cu asta, eu încerc pe zi ce trece sa ma schimb, sa stau mai mult cu ea, ne sarutam, și pot spune ca nu mai am asa multe scenarii de gânduri neplăcute. Încerc sa ma schimb pe zi ce trece

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Ok, acum că știi ce vrei, pune-ți gândurile cu răbdare în ordine și bucură-te de prezent privind totodată și către un viitor. Văd că vrei să faci o schimbare în viața ta, așa că poți sta mai liniștit și încearcă să nu mai dai overthink.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Am înțeles, mulțumesc frumos pentru tot ajutorul, dacă mai intervine ceva, te anunt. Serios, mulțumesc foarte mult de sprijin

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Te deranjez inca putin happy, astazi cand eram singur si vorbeam cu iubita mea, am avut cateva,, damfuri,, ca sa zic asa, de bucurie, de dor, de nerabdare sa o vad, sa ne indeplinim planurile, dar nu a tinut foarte mult. dupa iar m-a luat lipsa de sentimente. iar imi treceau ganduri nelinistitoare, cum ar fi *daca doamne fereste m-as despartii (ceea ce nu o sa se intample, ca nu voi renunta la ea), am suferii amandoi*, si tot felul de lucruri.

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

S-ar putea să fie sentimente oscilante care poate au drept una dintre cauze "neliniștea sufletească"... Ai spus că fie ai avut un "boom" de sentimente, fie iar te-ai întors la insensibilitate, dar să fie oare mereu așa? Să știi că sentimentele precum: regretul, neliniștea, panica, repulsia, singurătatea; sunt și ele sentimente. Ce vreau să spun cu asta? Ideea că tu dacă ai spus că după ce ai vorbit cu ea ți-au apărut gânduri mai "negre", pot spune după modul în care te-ai exprimat că posibil să nu fi fost atât de insensibil precum ai crezut. Gândurile neliniștitoare și care previn un eventual pericol (în cazul tău despărțirea) pot fi uneori mărci ale dragostei, combinate evident cu o confuzie la nivel interior. Dacă nu ai iubi, posibil că nici nu te-ai gândi la ideea că o vei pierde, cel puțin uneori. Știu că în general dacă iubești cu adevărat ți se spune că te bucuri de prezent fără să te gândești la prostii, dar cum în mintea noastră se află tot felul de nesiguranțe și frici, pot afirma că nu consider acest eveniment pe care l-ai trăit ca nu fiind unul natural. Într-un fel pot da relate cu situația ta și pot spune că este posibil (în mod probat de cel puțin o persoană, adică eu) să iubești și de asemenea să te simți gol sau să te gândești uneori numai la scenarii negative, toate la intervale scurte de timp. Dacă nu ai simțit sentimente precum ura, impulsivitate, dezinteres, răzbunare și așa mai departe față de ea, pare să fie încă o relație sănătoasă, nu perfectă, dar sănătoasă. Încă consider că mai este nevoie de timp până să îți formezi o opinie sigură despre ceea ce gândești, așa că acordă-ți timpul necesar pentru a putea combate nesiguranțele și sentimentele vagi și complicate pe care le ai. Sper că are logică ceea ce am spus, nu sunt deocamdată un psiholog și chiar dacă aș fi oficial, în orice ipoteză există un grad minim de eroare. Psihologia este subiectivă deoarece fiecare om este unic, astfel fiecare simte lucrurile diferit. Eu îți spun doar ceea ce consider eu ca fiind adevărat, iar dacă simți nevoia de a mă contrazice, ești liber să o faci. Chiar vreau să îți descoperi propria persoană cât mai calitativ.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Doamne fereste, cum sa simt ura pentru ea, sau dezinteres, efectiv mereu o intreb cand ne vedem, daca a mancat, daca se simte bine. Cand imi dau prin cap scenarile acestea negre, precum *despartirea* (ceea ce nu vreau sa se ajunga, pentru ca inca am interes pentru ea, nu am devenit rece. In cele 6-7 zile de cat timp ma simt asa puteam sa devin foarte rece cu ea, dar nu sunt, din contra sunt la fel, si fizic si prin mesaje), dar cand imi vine in cap un scenariu din acesta, efectiv mi se pune un nod in gat si ma bufneste intr-un fel plansul, pentru ca nu vreau sa sufere, am suferii amandoi. Cum am spus ieri, la scenariul cu parintii / iubita, daca n ar exista, ma gandesc ca n-as suferi, asa spune o particica din suflet, dar totodata fiind fata-n fata cu situatia mai mult ca sigur as suferii enorm

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Am pomenit de ură intenționat ca să te fac să realizezi adevărul. O iubești și îi vrei binele. Îți este puțin frică și de viitor și este normal de altfel. Și când o parte din tine spune că nu ai suferi, pare să fie doar vorba de o confuzie sau incercitudinea viitorului. Asta este opinia mea pe scurt.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Frămantarea mea e. de ce lipsa de sentimente? Pentru oricine? Cum am spus mai sus, am avut mai devreme un *boom*, doar ca acum iar ma simt trist, gol, lipsit de sentimente, efectiv pentru toata lumea. Dar totodata iubitei mele ii vorbesc normal, ca inainte, o alint, nu e o problema, nu devin rece

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Atunci când găsești o persoană care te face fericit și lângă care poți fi tu însuți parcă subconștientul tău îți spune că nu mai meriți mai puțin decât atenția maximă pe care probabil o primești din partea iubitei tale. Pare să alegi calitatea în schimbul cantității. Poate cauți profunzime și libertatea de exprimare și probabil primești asta din partea iubitei tale, astfel majoritatea sentimentelor tale s-au îndreptat către acest centru generator, adică iubita ta. Aceasta ar mai fi încă un motiv pentru care nu mai ești atât de conștient de sentimentele pe care le ai față de ceilalți. Pe părinții tăi cu siguranță îi iubești și în continuare au un rol important în viața ta, cât despre celelalte persoane poate te bucuri și de compania lor, dar știi că nu poți fi atât de natural cu ei precum ești cu iubita ta și poate inconștient îți spui că nu mai contează pentru că nimeni nu va putea să mă facă să simt ceea ce simt pentru ea. Oarecum dacă știi că poți obține ceea ce este mai bun, de ce să te limitezi la jumătăți de măsură? Și acum poate te întrebi de ce te îndoiești și de prezența sentimentelor față de iubită ta. Sunt multe motive, dar aș spune că sunt temporare apărute din cauza unor confuzii. Sentimentele intense de multe ori după câteva luni pot să scape puțin de sub control. Nu mai ești nici la începutul relației, așa că poate mintea și inima ta nu înțeleg în totalitate ceea ce se întâmplă și de ce este liniște. Eu spun că per total este în regulă, nu trebuie să îți faci mai multe griji decât trebuie. Eu cred în tine și că vei fi capabil să faci alegerea corectă.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Exact asta faceam, imi faceam super multe griji, mai ales pe tema cu iubita, ca as putea sa nu mai am sentimente pentru ea, sa nu o mai iubesc. Dar am mai analizat situatia, si nu odata, de foarte multe ori. Daca nu o iubeam / nu mai aveam sentimente, ma schimbam foarte mult fata de ea in intervalul acesta de o saptamana. Deveam rece, nu mai puneam suflet. Eu o intreb mereu cum se simte, daca a mancat ceva, cand sunt cu ea fizic, nu sunt rece, din contra, ma joc cu ea, o sarut, nu sunt rece nici prin mesaje, pastrez / pastram diverse obiceiuri ce le am creat amandoi. Deci undeva tot am sentimente pentru ea, tot o iubesc. Cum ai spus ii vreau binele, nu ma gandesc la o despartire pentru ca stiu ca am suferii amandoi. Deci tin la ea, ii vreau binele, nu vreau sa sufere.

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Da, mai ales că nu ai simțit nevoia de a te răci de ea în totalitate. Gata, eu spun că deocamdată ai ajuns la un oarecare deznodământ. Felicitări!

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Deci totuși poate fii rezolvat? Cu puțin timp și intervenție din partea mea? Fără a suferii nimic relatia cu iubita mea?

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu pot promite că nu vor fi unele mici diferențe, dar cred în posibilitatea de a merge înspre bine întreaga situație. Dar da... Intervenția timpului, a ta și a ei sunt absolut necesare. Te sfătuiesc în continuare să discuți cu ea deschis, inclusiv și despre acest fapt. Dacă este persoana potrivita va înțelege dacă ii vei povesti sincer ceea ce simți și veți lupta împreună pentru relația asta.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Mulțumesc frumos pentru ajutor, nu știu cum sa ți mulțumesccc, dacă mai vrei sa mai ma ajuți, te mai țin la curent cu ce se intamplaa

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Pentru puțin! Aparent m-am angajat fictiv drept cracked psiholog-nepsiholog laughing. Acum du-te și vorbește cu ea și focusează-te pe relație și pe dezvoltare personală!

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Mulțumesc enorm. Pentru tot, însă sentimentele pot reapărea din nou? Sub aceeași intensitate? Cat și bucuria și totul?

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Pot reapărea, mai mult aș spune că pot renaște din anumite puncte de vedere. Există posibilitatea de a fi puțin schimbate, dar schimbarea este binevenită mai ales atunci când înseamnă progres, nu regres. Nu vei avea aceeași stare toată viața, te vei dezvolta zilnic atâta timp cât tu îți dorești asta și nu te limitezi doar la condiția actuală.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Bineînțeles ca imi doresc doresc, pe zi ce trece incerc sa ma schimb, sa nu mai am aceeași stare, sa nu mai suspin nopțile, și chiar n am mai facut-o, vis a vis lipsei de sentimente, cred ca ar putea renaște, cum ai spus tu, atât timp cât vreau sa ma schimb în bine, și sa mi petrec și mai mult timp cu iubita mea, nu ma racesc de ea, etc

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Super atunci, mă bucur pentru tine!

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Ideea e ca nu știam ce se intampla cu mine, dar cum ai spus și tu, a apărut siguranță în relație, nu mai e stresul de la început, dramele, frica. Am crezut ca nu mai am deloc sentimente pentru ea, pentru nimeni. Dar îmi pasa de ea, ii vreau binele.

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Acum te-ai mai liniștit? Ești mai bine?

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Da, pot spune ca sunt mai linistit, mai bine, am analizat situatia asta de sute de ori, cum am spus, tin la ea, ii vreau binele, nu sunt rece, de aici rezulta ca inca am sentimente pentru ea, nu? plus ca eu incerc pe zi ce trece sa ma schimb in bine, facand referire la, am discutat asta cu ea, mi-a spus sa ma linistesc, poate fii ceva temporar. Cat despre gandurile negre, nu mai le am in mare parte, imi mai vin cateodata in cap asa, dar incerc sa ma stapanesc. Si usor usor a inceput sa imi vina si acel dor de ea, de momentele cu noi, fizic. Nerabdarea de a o vedea. Dar cum am spus, acele *boom-uri*, doar ca nu mai sunt asa de scurta durata.

| WizzArd3344 explică (pentru WizzArd3344):

Facand referire la lipsa de sentimente*, scuza-ma

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu îți cere scuze pentru lucruri din acestea. Și eu te-am feminizat din greșeală (am folosit genul feminin) în primele mesaje din obișnuință pentru că vorbesc în general cu fete. Acum revenind la treaba care contează cu adevărat, eu una din ceea ce mi-ai spus tu observ că în astea 3 zile în care am tot făcut schimb de replici ai făcut un progres destul de mare (pe care evident l-ai sesizat și verbalizat și tu). Ai discutat și cu ea, au mai dispărut din gândurile toxice și ți-au mai revenit din sentimente. Ești pe drumul cel bun prietene. Chiar sper să îți meargă bine în relația asta și cu mentalul. Dar nu uita aproape nimic nu este veșnic și în cazul în care se va întâmpla ceva ireversibil poate așa ar fi trebuit să fie. Tu încearcă să ai grijă de tine și să nu îți dai voie să cedezi de prea multe ori, iar dacă o faci, ar fi bine să ai grijă să te ridici din nou.

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Da, intr-adevar nimic nu este vesnic, doar ca nu are rost sa renunt la ea, doar pentru ca trec prin ceva putin mai complicat, stiu ca ma iubeste, stiu ca si-ar da viata pentru mine, si e reciproc, tocmai de aia nu vreau sa ma gandesc la despartire, (cum am spus, doar cand ma gandesc ca ar suferii mi se pune un nod in gat si ma cuprinde tristetea, uneori plansul), stiu ca as suferii dupa ea. Cum am spus si la ideea cu parintii, o părticică din mine spune nu, dar cealalta părticică spune da. Eu chiar tin la ea, ii vreau binele si nu ma gandesc la o despartire, pentru ca nu e cazul, doar ca trec printr-un moment mai complicat.

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Ai zis în mare ceea ce voiam și eu să spun. Serios acum încearcă să petreci mai mult timp cu ea și bucură-te de aspectele faine ale vieții pe cât de mult posibil! I believe in you!

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Mulțumesc enorm de sprijin, asa voi face, dacă vrei. te mai țin la curent, doar ca îmi e puțin asa. rușine. având în vedere ca sfaturile tare chiar m au ajutat, și chiar m-am schimbat cât de cât, nu știu cum îți pot multumii?

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru WizzArd3344):

Să îți dau id-ul cardului?
Am glumit evident, îmi place să ajut și chiar nu o fac pentru a primi ceva în schimb. Un mulțumesc este mai mult decât suficient. Da, dacă vrei să îmi mai asculți balivernele, să știi că mi-ar plăcea și mie. big grin

| Thevanityoftheshadows a răspuns (pentru Thevanityoftheshadows):

Mi-ar plăcea și mie să mai ajut dacă pot. Da, mă exprim prost acum. Nvm

| WizzArd3344 explică (pentru Thevanityoftheshadows):

Te exprimi, chiar foarte bine, am înțeles tot ce ai vrut sa spui și îți mulțumesc enorm de mult pentru toate sfaturile, și pentru tot sprijinul