| Neamiticahfdn a întrebat:

De ceva vreme ma framanta un gand. Ma consider foarte norocos sa am asa parinti. Ne-am mutat in Germania, ducem o viata foarte buna, tata imi permite sa fac orice chiar orice, cand eram acasa in Romania, imi mai interzicea unele lucruri, poate din cauza salariului mai mic. Dar aici daca imi doresc un telefon nou mi-l cumpara, daca vreau un PC nou mi-l ia. Cand plec cu el pe la magazine, imi zice vrei de asta? dar de asta? SI ma intreb ce am facut eu sa am asa parinti, adica imi ofera totul pe tava, ma gandesc ca de ce eu? Ce am facut eu ca sa merit o asemenea viata. Plus ca nu invat bine, am 6-7-8-9. Insa parintii mei sunt mandrii de mine. Nici o data nu mi-au interzis ceva, si nu m-au certat pentru ceva ce am facut gresit, mereu m-au inteles. Si acum ma gandesc, ca eu cum as putea sa-i ofer si eu copilului meu asa viata. Intrebarea mea este. De ce as avea eu norocul sa am o asemenea viata, cand sunt atita copii in Romania, care nu au ce manca, iar eu ma alint, cu ce sunt eu mai presus de cat ei?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

MAma, da tu esti chiar pesimist. Ai ce-ti doresti si tot gasesti ceva de care sa fii nemultumit. laughing
Cum a zis si @suntserios, faci niste pachete pentru copiii saraci din Romania cand vii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand mai vii in Romania, faci frumos niste pachete cu haine, ce nu mai ai tu nevoie si le dai si unor copii saraci de pe aici... sa aiba parte si ei de un pic din norocul tau

| GeoforceExperience a răspuns:

De ce nu te bucuri?

| GandesteRapid a răspuns:

Pai... Esti singur la parinti? poate de asta.
Si conteaza sin din ce zona provii tu. Adica ce judet. Probabil Bucuresti nu?
Si in ce moduri te alinta? adica ei cum obisnuiesc sa-ti spună?
Si ce meserie are tatal tau de isi permite sa-ti cumpere atatea lucruri?

Astept raspunsuri

| Neamiticahfdn explică (pentru GandesteRapid):

Da sunt din Bucuresti. Pai nu neaparat pot sa zic ca ma alinta, pentru ca sunt deja mare, insa, daca imi doresc ceva ei imi cumpara si nu imi interzic, mereu sunt intelegatori cu mine. Imi spun pe nume normal nu ma alinta ca pe alti copii cu vorba sau altele, nici nu mi-ar placea. Pai tata lucreaza Menager la o o firma de Turism.

| tibistf a răspuns:

Invata si o sa le oferi si tu

| prettywomen a răspuns:

Trebuie sa te simti foarte noros si poate sa le faci o surpriza, mai ales ca ai spus ca iti dau tot poti sa le ceri bani ca sa le spui ca pleci cu prietenii.iar cand vei strange destui bani poti sa le cumperi ceva si sa-i feliciti ca te simti cel mai fericit copil si ca le multumesti pentru tot ce teau facut pana acum, iar ei cand vor vedea ca te-ai gandit la ei si leai cumparat ceva o sa fie si mai fericiti. daca mai ai nevoie de ceva sfaturi poti sa imi spui.

| AnonimulXXLlol a răspuns:

Ai bulan, atat. Fi fericit, asta a fost sa fie.