| Alejandra4785 a întrebat:

Urgent am nevoie de ajutorul vostru! Problema sta in felul urmator eu si mama mea locuim in Spania.Acum 2 luni ea s-a certat cu concubinul ei iar el a plecat in Romania si a spus ca nu se mai intoarce si parea chiar fericit ca pleaca. Dupa aceea o tot stresa pe mami ca sa ne ducem si noi in Romania ca ce facem aici ca ea nu mai are de munca si sa ne intoarcem in Romania iar ei amandoi vor pleca in Germania fiindca acolo se castiga mai bine ca in Spania, iar pe mine sa ma lase la mama lui, specific faptul ca eu nu o cunosc pe mama lui si nici mami mea nu o cunoaste doar din poze.Eu nu vreau sa plec de aici am 1 an de cand sunt in Spania nu vreau sa imi stric rostul de la scoala iar.Aici sunt in clasa a 10 iar eu trebuia sa fiu a 11 daca nu plecam din Romania. Daca ma intorc inapoi in ce clasa ma vor baga? Daca eu vreau sa ma bage in clasa a 11 poate? Ajutor ce pot face sa o conving pe mami sa nu plecam si sa ramanem aici.Eu vreau sa imi continui scoala aici si vreau sa ajung cineva in viata asts asta nu vreau sa ajung la fel ca ea sa muncesc pe rupte pentru nimic.As vrea sa fiu traducatoare sau stewardesa dar daca ea ma plimba de colo colo nu prea am sanse sa ajung ce mi-am dorit. sad Va rog un sfat ce pot sa fac sa o conving sa nu plecam?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Exact ce ne-ai impartasit si noua..ca vrei sa iti termini studiile/sa ajungi ceva in viata/sa se gandeasca si la viitorul tau si ca nu are rost sa te dea pe mana unei doamne pe care tu nici nu o cunosti.
Hai sa fim seriosi si sa judecam limede. oare ce mama ar putea sa isi lase pe mana unui om pe care nu il cunosti? eu una, care la randul meu sunt mama, nu as face asa ceva.
Daca se va gandi si la tine si viitorul tau, o sa accepte propunerea ta de a ramane acolo unde va este bine.
Totusi ar mai fi o problema..mama ta are unde sa m unceasca? din ce traiti?
Cred ca aici este marea problema.
O zi frumoasa sa aihappy

| Alejandra4785 explică (pentru caramela):

Mami vrea sa se intoarca in Romania pentru concubinul ei ca el i-a promis ca in ianuarie se duc am2 in Germania iar noi sa plecam luna viitoare in Romania si sa stam la mama lui, iar pe mine sa ma lase la el acasa si ea sa plece cu el in Germania ca ma da la scoala acolo si nu stiu ce.Eu nu vreau sa plec de aici nu vreau sa imi stric rostul de la scoala.Insa nu putem sa ramanem deoarece mami nu mai munceste aici nu mai are munca.Sincer mi-e foarte frica de ceea ce se va intampla.Nu vreau sa renunt la scoala sad.

| mgtow a răspuns:

Asta e, nu ai incotro si trebuie sa te duci dupa ea pana cand o sa ajungi sa te descurci singura in viata.

| Nicole9002 a răspuns:

Il cunoaste de mult timp pe omul asta adica puteti avea increde in el daca ai spus cand a plecat in Romania parea fericit? Ii poti spune si tu mamei tale ca tu vrei sa stai cu ea nu cu o persoana straina ca nu ii poti spune tot ce ai pe suflet la o persoana pe care nu o cunosti.Ca tu vrei sa devii ceva in viata sa se gandeasca la viitorul tau mai sunt barbati care o pot face fericita pe mama ta
si ii poti spune ca tu ii oferi foarte multa dragoste si nu vrei sa stai cu femeia aia
nu stiu sp ce simti tu sigur o sa te inteleaga

| juliet a răspuns:

Din punct de vedere legal nu te poate lasa cu o persoana care nu face parte din cadrul familiei (bunica ta, unchiul, matusa, etc) in al doilea rand pentru a te scoate din scoala are nevoie de aprobarea si semnatura ta, acelasi lucru trebuindu-i si la inscrierea in Romania. Deci cred ca daca o sa porti o discutie rationala cu mama ta, explicandu-i ca nu vrei sa pleci si ca daca este ai ramane la un internat platit de stat cat e ea plecata (sora mea asa face si invata in Londra) sunt sigura ca veti ajunge la o intelegere.
Daca totusi nu vei putea sa o canvingi si tot vei veni in Romania vei intra in clasa a 11-a si va trebui sa dai niste probe de aptitudini (difera de profilul care vrei sa il urmezi) si sa ai media mai mare dacat a ultimului din acea clasa...deci va trebui sa iti scoti o foaie de la scoala ta actuala in care ai toate notele si mediile din anii anteriori. La probe trebuie sa iei minim 6 si...cam atat.
Sper ca te-am ajuat, noroc

| Alejandra4785 explică (pentru juliet):

Nici sa nu auda de internat.Nu vrea sa ma lase aici.