| QWERTY55 a întrebat:

Deci eu nu suport sa vad oameni ca se distreaza. Ma calca pe nervi si ma irita.E ciudat acest lucru? Dar faptul ca nu gasesc nimic interesant la a trai viata. Toata viata eu o vad ca pe o suferinta sau ca pe un lucru rau ce se poate intampla cuiva. Mereu am crezut ca cei care se sinucid sunt cu adevarat oameni pentru ca au avut curajul sa zica " eu nu vreau sa fac parte din mizeria asta de lume". Also, eu rad destul de rar. Pentru ca mi se pare ca de fiecare data cand rad sau ma relaxez, urmeaza sa se intample ceva rau. Si m-am convins de multe ori de asta. Motiv pentru care incerc sa rad si sa ma distrez cat mai rar. Eu sunt extrem de serios si foarte rar conversez cu cineva. Si+ de asta, la mine o conversatie =interviu. Cine e in fata mea pune intrebari si eu raspund.ATAT. Ma irita multe lucruri. Vad mereu doar partea negativa a lucrurilor. N-am nicio pasiune si nici timp de una. Toata viata mea inseamna mers la munca/facultate, mancat si dormit. Eu chiar nu vad nimic interesant la a trai. E plictisitor.Also, eu nu ma uit in ochii oamenilor atunci cand ei vorbesc cu mine (eu nu initiez o conversatie, mi-e prea teama si oricum niciodata nu stiu ce sa zic).Am o parere extrem de proasta despre mine desi sunt printre primii la facultate si printre cei 3 din 200 de la facultate care muncesc in domeniu. Uneori ma consolez si zic "wow am ajuns departe" si imediat dupa " la ce bun daca n-o sa am vreodata nici prieteni nici familie?" si dupa incep sa ma urasc si mai tare.Prieteni am avut doar 4-5 in 20 de ani si doar pentru ca au venit ei la mine sa ne imprietenim. Eu nu am facut primul pas niciodata.De iubita nici nu se pune problema.Nici macar de o imbratisare prieteneasca de la o fata. Fara sa mai vorbim de primul sarut. Urasc profund oamenii si caracterul lor infect. Toti meritam sa ardem in iad.E ceva normal din ceea ce am scris mai sus? Cum as putea sa rezolv macar una sau cateva din problemele astea? Ca sa le rezolv pe toate sigur n-am sanse.Mersi mult. :/ A si urasc si sa vad cupluri pe strada. Asta urasc cel mai MULT dintre tot. Daca vad 2 oameni ca se tin de mana e suficient ca sa-mi distruga ziua si sa ma faca sa ma urasc mai mult.

Răspuns Câştigător
| DiXy452 a răspuns:

In primul rand,scuze nu ti-am citit toata intrebarea dar mi-am dat seamaca ca esti un "introvert",ca mine. Asa ca pot sa iti spun ca nu trebuie neaparat sa te simti naspa ca cineva se distreaza mai mult ca tine sau ceva de genul. Daca nu iti plac anumiti oameni,eliminai din viata ta. Neplaceriile astea permanente chiar ajung sa te distruga fizic si mental,si asta e un subiect pe care putem sa vorbim pana ne facem amandoi o rezervare la azilul de batrani. Dar prin experientele pe care le-am trait si eu in situatii asemanatoare, iti pot zice ca este cel mai bine sa fi pe interesul tau. Sa faci ce vrei tu sa faci, sa fi o versiunea mai buna a ta in fiecare zi. Spre exemplu eu vreau sa stiu psihologie, bun, iau citestec 10 pagini astazi, ma simt mai bine pentru ca stiu ca sunt o versiunea mai buna, asa vreau sa fac progress in fiecare zi. Ce altceva? Vreau sa mai slabesc. Bun, deschid netul, stau 3h ma documentez despre slabit si cum reactioneaza organismul, mai citesc 10 pagini, ma simt si mai bine. A doua zi, inca 3h la slabit, stiu acum cum reactioneaza organismul, caut diete sau mi-o fac eu pe a mea, citesc 10 pagini si sunt deja o varianta mult mult mai buna. Urmatoarea zi, 10 pagini, bat un drum cumpar dieta, ajung acasa fac si 5 flotari acolo sa ma ajute la slabit si tot asa. Asta e doar un exemplu. La un moment dat o sa fi dependent de progres,o sa vezi cum pui mai multa munca si cum progresul crese zilnic si natural o sa mergi altfel,vorbesti altfel,incat oamenii o sa se intrebe "Doamne cum reuseste omul asta?!". Tot ce trebuie sa stii ce vrei,si sa o faci,fara intrerupere. Sa elimini tot ce e negativ, sa imi pui castiile in urechi, sa dai muzica aia la maxim, si sa iti vezi de drumul tau.
Sper ca te-am ajutat, si succes! Funda?

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traieste singur ca e mai bine asa.

| Raizing a răspuns:

happy 100% text scris din pura plictiseala.Nu cred o iota -din ce te-ai exprimat! Mai lasa net-u.

| StrongHeart a răspuns:

Trebuie sa incerci chestii noi,pari blocat in rutina. si sa mai lasi prejudecatile ca oamenii sunt oglinda a cine esti si tu,daca toti oamenii ti se par nesuferiti,vei primi o reactie negativa din partea lor, daca te iubesti pe tine si pe ceilalti si ei te vor accepta si iti vor fi prieteni.
Ai putea sa-ti canalizezi energia asta, ura asta fata de oameni pe o activitate, gen un sport, ai sa vezi ca te elibereaza si vezi lucrurile altfel.

| Arrakis a răspuns:

Din ce deduc eu din postarea ta esti 100% o persoana cu multe tulburari de personalitate...(mix de SPD si AvPD, posibil si ASPD).
Trebuie sa ajungi urgent in sedinte terapeutice cu un psiholog bun.
Vrajeala ca viata e degeaba, ca urasti fericirea altora, dar pe a ta de asemenea...e vrajeala, de fapt, ai o atitudine narcisista din cauza faptului ca nu primesti destule reflectoare si consideri ca le meriti (datorita si performantei scolare, desi viata sociala e praf), nu ca restul prostilor care se bucura prea mult de atentie si fericire.

NU, nu este ok atitudinea ta fata de viata / societate /oameni oricata validare ai cauta in stanga si in dreapta. NIMENI normal la cap nu o sa-ti dea un premiu pentru asta. Iti faci rau singur si ar fi cazul sa constientiezi ca ai nevoie de ajutor specializat.

Ia masuri urgent altfel ai sanse sa ajungi si un sociopat, reprezentand pericole pentru altii, nu doar pentru tine.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Si daca totusi gaseste una care-l iubeste neconditionat si il scoate din starea asta? La asta nu te-ai gandit?

| Plato a răspuns:

Daca e pe bune textul asta, musai, da' musai un psiholog.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Si daca totusi gaseste una..."

Mda, sa fie multumit ca de mila si de sila sta cu el una la fel de distrusa psihic ca el, o refuzata de altii, in loc sa aleaga el cine sa-i fie partenera...atitudine de looser.
Mai urmeaza sa-l sfatuiesti sa se roage la spiridusi ca sa-i pice din cer vreuna cu picioarele desfacute, si e tacamul complet...

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"...una care-l iubeste neconditionat."

Vezi cum iti dai ipocrizia pe fata? Pai pe asta sa-l iubeasca una neconditionat cu toate traznaile lui din cap, dar aia care vrea sa faca sex cu altii (din intrebarea unuia de pe aici), ai zis ca nu merita iubita...Pai cum e cu iubirea neconditionata?!
Cand asa, cand asa...e o varza in capul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Daca tu nu te iubesti pe tine cum vrei sa te iubeasca altii. Incearca sa crezi in cei care te inconjoara si ceilalti vor crede in tine. Principiul e unul extrem de simplu: ce dai din tine aia primesti inapoi. Iar ceea ce vezi in exterior nu e decat o reflectare a interiorului. Uite un exemplu: doua persoane se uita la un pahar. Una il vede plin alta gol. Desi paharul e acelasi iar cantitatea de lichid identica. Atunci cand vezi lucrurile intr-o maniera pozitiva ceea ce "emiti" ti se intoarce inzecit. Uite alt exemplu: esti bun intr-un domeniu. Cu cat esti mai bun cu atat ai mai multe persoane la fel ca tine in jurul tau.
Iti strica ziua doi indragostiti? Pacat. Altora le face placere sa ii vada, De ce? pentru ca au trait sau traiesc si ei momentele alea unice.
Dar de ce crezi ca ei iti strica ziua? Pentru ca ei nu au nici o putere asupra interiorului tau, reflectiei tale interioare. Este doar interpretarea pe care doresti tu sa o dai unui fapt exterior.
Cauta putina dragoste si ai s-o gasesti. Si o sa iti placa.
Zici ca esti singur. What!? Cati oameni sunt pe pamantul asta? Cate miliarde? Si tu zici ca esti singur? De ce? Ce vina au ceilalti ca tu te simti asa? Poate ca asa vrei, ca asa iti doresti. Pacat, zic eu. Ceilalti abia asteapta sa te cunoasca. Iesi din carapace si du-te la oameni si atunci nu vei mai simti singuratatea. Oriunde vrei tu. In orice comunitate.
Succes!

| acerr a răspuns:

Iti lipsesc moleculele fericirii!
repeta zilnic vreau sa fiu ca ei,vesel,deschis cu pofta de viata
Ce gandesti transmiti in UNIVERS,daca mereu iti spui vai de viata mea si iti plangi de mila,asa

vei fi si maine si mereu
... transmite idei ganduri pozitive,suntem energie,transmiti energie,primesti energie,doar in cazul cand transmiti pozitiv,ganduri frumaose
daca judeci negativ, si maine vei fi ca azi
stai afara si uiat te la cer? spune asa > sunt tanar, ajuta ma sa fiu eu insumi, sa ma bucur de viata... te vei schimab, Acolo sus suntem auziti,

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu sunt la fel! Bine, eu cânt câte odată. Dar în rest, mi se potrivește tot ce ai spus!
Eu am 13 ani, dar aproape 0 prieteni, doar interacționez cu cine sunt obligată și atât.