| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, eu si cu iubita mea urmeaza sa ne mutam impreuna, dar eu nu suport ca ea este foarte obsedata de maica-sa, de a sta cu ea, de a-i zice absolut tot, cu toate detaliile. Mai ales cand plecam in vacanta trebuie sa o sune sa ii zica tot, ca am plecat, am facut pauza sau am ajuns in statie, nu stiu care in fiecare zi cel putin o ora sau 2 in vacantele mai lungi de vorbit la telefon si daca incercam sa prelungim acea vacanta zice mereu nu, ca vrea acasa la maica-sa. Ce ar trebui sa fac deoarece atunci cand o sa ne mutam nu vreau sa o aud zi de zi vorbind la telefon cu orele zicand tot ce facem mai ales ca plecam destul de departe de orasul natal. Sa inchei relatia sau sa incerc sa o conving ca acum e viata noasta si depindem de noi insine?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa te pui la masa, fata in fata, si sa porti o discutie ferma si hotarata despre cum v-a continua viata voastra impreuna.

E putin penibil si chiar imatur sa insiste atat de mult ca mama ei.

Inteleg ca poate au o relatie stransa, sau sunt anumite traume care o tin dependenta dar trebuie sa realizeze aceste lucruri.
Nu stiu cat de mult vei reusii sa ii trezesti ochii daca ea nu realizeaza, dar e important sa discuti cu ea si sa-i vezi reactia si raspunsurile...Da-i putin timp dupa ce porti discutia cu ea, si daca nu i-a relatia cu mama mai usor, are rost sa continui?

M-am intalnit acum in vara cu un tip de care imi placea, a fost prima si ultima intalnire cu el...Ma gandeam ca e mai de Doamne Ajuta, dar la varsta lui era destul de imatur si tot cu ma-sa in gura... L-am lasat sa ramana cu "mami lui".

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prima mea casatorie a "decedat" din cauza mamei ei. A durat doar putin. Las-o! Alea care n-au terminat de supt nu sunt pentru casatorie. Acum am peste 30 de ani de casatorie dar nu este asa mamoasa.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu vreau sa termine nici una de suptlaughing

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

E! Depinde ce suge. laughing

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbești și cu ea despre asta nu crezi? Sa spui "bine eu plec" e simplu,dar trebuie sa va dați anumite explicații.

Sunt câteva posibilități pentru care se comporta asa, dar doar tu poți sa le afli.
Ori are o mama ce o controlează fără ca ea sa realizeze asta, ori pur și simplu se simte super ok în preajma ei și se înțeleg foarte bine.
Tu poți sa o întrebi ce fel de relație au ele doua și sa ii explici temerile tale ca poate se rezolva. Oricum o data plecata la distanta posibil ca după un timp sa nu mai fie acele discuții asa lungi și sa se răcească treaba, sau din contra, se se întoarcă acasă după ceva timp.Acum tine de voi cum o sa comunicați și o sa va înțelegeți.

Eu una as vrea sa pot vorbi cu mama asa deschis.

Răspuns utilizator avertizat