| Catelush111 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un catelus!,insa mama nu imi permite (zice ca suntem in apartament, ca nu voi avea grija de el mult si multe alte prostii...)Intrebarea mea este:cum sa o fac ca sa imi cumpere unul!?
Dau

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Povestea caramelei ar trebui sa fie suficient de convingatoare si pentru mama ta.Promite-i ca te vei ocupa personal de tot ce e legat de intretinerea catelusului, si arata-i cateva site-uri cu caini.S-a stabilit stiintific faptul ca 85% dintre copiii care au in familie un catel, sunt mult mai adaptabili, mai lipsiti de egoism si cu inclinatii mai pronuntate spre toleranta fata de cei din jur.Un catelus nu numai ca este iubit de familia adoptiva, ci iubeste si el.Iar in anumite momente e un foarte bun antidot impotriva stresului.Mangaierea unui catelus, care-si va arata mereu atasamentul si dragostea de stapan, face minuni pentru dispozitia cuiva.Incearca sa-i aduci asemenea argumente mamei, arata-te trist atunci cand te refuza, ba chiar cere-i voie sa vizitezi pe cineva care are un caine deja.Cand il vei obtine, amenajeaza-i un locusor langa patul tau, si acces la o cutie cu nisip in baie.Pe nisip sa-i pui o bucata de carpa,intr-un colt, ca sa prinda putin miros de la urina lui si pe care s-o iei cu tine, intr-o punga, atunci cand il duci afara. Unde v-a simti mirosul acesteia, catelul isi va face nevoile si o v-a cauta.Trebuie sa-l scoti la plimbare zilnic, iar acea carpa, dupa un timp s-o lasi afara, iar el v-a cere singur la nevoie, si o va cauta.Nu-ti recomand un caine de rasa, ori acele,, bibelouri,, mici.Cauta unul comun, de talie medie, care sunt mai usor de intretinut, mai atasabili.Cand il vei obtine, mai vorbim despre intretinerea lui.Bafta!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai sa iti zic cum au procedat ai mei copiii, pentru ca nu eram de acord pe vremea cand locuiam la bloc, ei asteptau sa ma culc, s-au sa plec la servici, apoi aduceau tot ce gaseau afara. caini, pisici, in special catei micuti, cand veneam de-la munca ei ii dadeau afara, si tot asa pana cand am cazut grav bolnava si a trebuit sa ma internez, apoi au gasit un pui de catelusa si au adus-o in casa, nestiind ca eu o sa mai vin si acasa cand am venit acasa pe neasteptate, si am deschis usa cine credeti ca latra la mine si se gudura? puiutul de catel, nu va zic cum au reactionat copii cand m-au vazut, au si sarit cu gura pe mine: sa stii ca Rituta face afara kk, noi stergem in urma ei, intreaba-l pe tata, si uite asa, m-am acomodat destul de repede si astazi nu pot sta fara catei, bine ca acum stam la casa deci am 3 bucati un lup si 2 pichinezi, asa si ai tai parinti se vor obisnui cu ideea de a avea si un catel, dar tu trebuie sa fii convinsa ca poti avea grija de el, sa stergi, sa aduni dupa el, sa il scoti afara, la un momendat nu copiii mei ieseau afara cu catelusa, cine credeti ca iesea acum afara cu ea? eu, mama care ma opuneam cu desavarsire ca nu e voie sa cresti un catel la bloc, uite ca de dragul copiilor mei am trecut peste tot
O seara buna si iti doresc sa ai succes in dorinta ta...happy

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu incerca sa o convingi. Nu este atat de interesant.
Gandeste-te ca pentru a avea un catel trebuie sa fi foarte responsabil/a, trebuie sa strangi rahatei de prin casa, sa stergi urme de pipi. Trebuie scos la plimbare. Acum ti se pare foarte interesant doar pentru ca nu ai voie. Daca ti-ar permite sa ai unul, probabil nu ti l-ai dori asa de tare. Si te-ai plictisi de el dupa prima luna, si atunci mama ta iti va spune: 'Ti-a trebuit caine, acum tineti-l si ai grija de el! Ai spus ca este destul de responsabil/a, vreau sa te vad!'

| Catelush111 explică (pentru MasterOfDisaster):

Sa stii ca fiecare om are gusturi diferite... oricum nu ma face nimic sa imi schimb gindurile.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Catelush111):

Mda, asta e evident.
Trebuie sa le dovedesti parintilor ca esti capabil sa ai grija de catel.
Roaga-i sa iti dea anumite sarcini, ca sa vada ca esti responsabil, si te tii de cuvant.
Ajuta-i pe cat poti prin casa, fii o 'bomboana'. Asculta-i, si nu le da motive sa te certe. Poate cateva note bune nu ar strica. Si spune-le ca, daca tot vine Craciunul..stii cadoul potrivit.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Iti apreciez dorinta. Unii dintre prietenii nostri ti-au dat sfaturi bune.Un animal de casa, mai ales la bloc, implica o serioasa responsabilitate. Daca-ti mentii dorinta, revin-o si am sa-ti dau cateva repere si sfaturi prin care sa-i argumentezi mamei dorinta ta.

| Catelush111 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da,imi mentin dorinta!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Catelush111):

Povestea caramelei ar trebui sa fie suficient de convingatoare si pentru mama ta.Promite-i ca te vei ocupa personal de tot ce e legat de intretinerea catelusului, si arata-i cateva site-uri cu caini.S-a stabilit stiintific faptul ca 85% dintre copiii care au in familie un catel, sunt mult mai adaptabili, mai lipsiti de egoism si cu inclinatii mai pronuntate spre toleranta fata de cei din jur.Un catelus nu numai ca este iubit de familia adoptiva, ci iubeste si el.Iar in anumite momente e un foarte bun antidot impotriva stresului.Mangaierea unui catelus, care-si va arata mereu atasamentul si dragostea de stapan, face minuni pentru dispozitia cuiva.Incearca sa-i aduci asemenea argumente mamei, arata-te trist atunci cand te refuza, ba chiar cere-i voie sa vizitezi pe cineva care are un caine deja.Cand il vei obtine, amenajeaza-i un locusor langa patul tau, si acces la o cutie cu nisip in baie.Pe nisip sa-i pui o bucata de carpa,intr-un colt, ca sa prinda putin miros de la urina lui si pe care s-o iei cu tine, intr-o punga, atunci cand il duci afara. Unde v-a simti mirosul acesteia, catelul isi va face nevoile si o v-a cauta.Trebuie sa-l scoti la plimbare zilnic, iar acea carpa, dupa un timp s-o lasi afara, iar el v-a cere singur la nevoie, si o va cauta.Nu-ti recomand un caine de rasa, ori acele,, bibelouri,, mici.Cauta unul comun, de talie medie, care sunt mai usor de intretinut, mai atasabili.Cand il vei obtine, mai vorbim despre intretinerea lui.Bafta!

| izaaa677 a răspuns:

Pai dovedestei ca meriti sa tii un catelus: fa curatenie prin casa etc. ca sa-i dovedesti ca il meriti

| Catelush111 explică:

Va multumesc ca ati vrut sa ma ajutati...dar nu-i folos!
Nu mai pot, imi doresc foarte mult unul!sad

| laura2013 a răspuns:

Pentru un catelus este multa munca.iti spun asta din propria experienta a piticilor mei.trebuie scos cel putin de 2 ori afara,mancare,reguli si pentru inceput ti se va parea super usor dar crede-ma ca atunci cand vei avea ceva important, va trebui sa te acupi de el.un catel inseamna un suflet, un suflet are nevoie de iubire, joaca, atentie ca si tine de altfel.eu zic sa te mai gandesti.:*

| LOLI_1944 a răspuns:

Incearca sa ai grija de cainele unui prieten si daca te descurci, ea poate isi va schimba parerea!