| asdfrety a întrebat:

Imi doresc foarte mult un catelus, insa mama nu vrea sa-mi cumpere ca cica lasa par, ca trebuie sa-l scot afara si ca nu avem mult loc in casa deoarece nu avem apartament, ci o garsoniera. Spunet-mi si mie idei pentru a o convinge pe mama mea, va rog mult te tot. Funda cel care merge.

Răspuns Câştigător
| Pirkko a răspuns:

Dorinta de a avea un caine nu trebuie sa fie un capriciu. Implica schimbari in viata personala, cu atat mai mult daca stai in apartament. Cainele este dependent total de tine pentru hrana, nevoi fizice, plimbari.
Un caine are nevoie de spatiu. Are si el viata lui de caine, se retrage sa se odihneasca, sa doarma etc. Nu sta tot timpul cu voi. Va inghesuiti deja intr-o garsoniera (ma ierti), unde crezi tu ca mai este loc si pentru el? Un caine nu va sta pe balcon, uitandu-se la tine cum ii inchizi usa in nas, va latra, va fi trist, ce viata!
Eu am un caine care ma insoteste aproape peste tot. Inainte sa-l iau m-am gandit bine la toate schimbarile si responsabilitatile pe care le va aduce in viata mea. Dupa 3 ani si jumatate de convietuire iti pot spune ca nu regret deloc si fac tot posibilul sa nu fim despartiti nici in concediu. A adus foarte multa bucurie in familia mea si toti ne ocupam sa-i oferim o existenta agreabila.Suntem foarte atenti la sanatatea lui, il hranim cu mancare pentru caini, nu cu mamaliga si ciorba de fasole, facem plimbari lungi, facem jogging, il lasam sa vaneze in padure, ne jucam etc. etc. Multe ar fi de spus...

6 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Un animal e ca un copil. trebuie sa aiba atentie toata ziua. face pipi si caca, stricaciuni si lasa par.
in schimb e foarte jucaus si are un caracter minunat. iti poate face zilele cele rele sa se transforme in zile minunate. si te iubeste indiferent cum esti tu.

Problema e ca daca mama ta nu sprijina venirea cainelui... nu vrea sa se complice, sa stranga si sa curete dupa el, etc.
Daca tu ii promiti ca vei avea grija de toate astea, iar aceasta experienta te va maturiza si responsabiliza... atunci ai o sansa.
Dar trebuie sa te tii si de cuvant. Intai pentru mama ta, ca sa nu fie dezamagita, apoi pentru catelus... ca sa nu fie abandonat.

succes.

| Ruxii1234 a răspuns:

Si eu vreau un catel( un bichon) dar nici a mai nu sunt de acord tot din cauza asta si stau in apertament cu 3 camere straight facesi e destul de mare...straight face. Incearca sa le explici cat de mult vrei unul, spune-le a o sa-l scoti in fiecare zi afara de 4 ori, ca o sa inveti mai bine, o sa fii mai responabila, o sa economisesti bani pentru el, o sa ccureti tu parul care il lasa, o sa il dresezi sa nu roada cabluri.etc si ca o sa ai gija mare de el, ca stii ce te asteapta.Sau asteapta pana de ziua tawinking.Si eu incerc aceleasi lucruri dar nu-l pot indupleca pe tata deoarece nu`i plac cainii de talie micastraight face

| angel74dm a răspuns:

Părinţii ştiu ei ce ştiu, câinele e tot câine, adică miroase şi lasă păr peste tot, fie el ce rasă o fi... În cel mai bun caz ai putea să-l ţii exclusiv pe balcon. Amenajează-i acolo ceva şi nu v-a mai fi în casă. Dar nici afară.

| gabrilion a răspuns:

Un animal, mai ales un caine ar fi perfect, mai ales daca esti un copil. Problema cu garsoniera, nu pot sa o contrazic pe mama ta. Un caine mic, pentru un spatiu inchis, ar fi un bichon, nu te astepta sa iti ia un labrador sau ceva mare. Bichonii nu lasa par, si ii poti dresa foarte usor. Cand sunt mici, cateii sunt greu de ingrijit, crede-ma din propria experienta. Duupa o luna-doua, catelul creste. Chiar daca nu il duci afara, catelul va avea rabdare, si se va tine chiar si o zi intreaga (sa nu il lasi sa faca asta, deoarece e posibil sa moara). Sper ca te-am ajutat, si ca te vei gandi bine in legatura cu dorinta ta.

| Oaniiixd a răspuns:

Pai spune-i ca si ea shiar fi dorit sa aiba poate cand era "mica,, si sunt catelusi care nu fac par si sunt dresati sa faca in cutia de nisip sau sa astepte la usapana ce vii acasa de la scoala sau de unde esti plecatasi loc va fi pentru ca sunt foarte mici acei catelusi dresati si care nu lasa par iar unul costa 100 sau 150 de Euro

| codruttanase a răspuns:

Pai spune-i ca o sa ai doar u grija de el. eu asa am facut si a merswinking:X