| QWERTY55 a întrebat:

Salut, TPU. In caz de divort, legal vorbind, gemenii pot fi despartiti? (un frate geaman la un parinte si celalalt la alt parinte?) Sau unul dintre parinti ia ambii copii gemeni?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o prevedere legala nu interzice despartirea fratilor/surorilor, chiar gemeni fiind.
Domiciliul minorilor se stabileste, de regula, la un parinte, respectiv la cel care solicita, care are conditii mai bune de crestere si ingrijire, la care vor sa ramana minorii, etc, in functie de probele administrate: ancheta psiho-sociala, martori, ascultarea minorilor, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu este o prevedere legala, dar este una nescrisa. In plus, asa cum ai spus: daca parintii si copiii (mai mari de 10 ani) nu-si dau consimtamantul sa fie despartiti, copiii se incredinteaza doar unuia dintre parinti de catre instanta.

| Felys a răspuns:

Gemenii sunt ca oricare frati, nu conteaza ca sunt gemeni ci cum se inteleg parintii sa gestioneze situatia.Am si eu un caz in familie, un var a divortat si a luat el ambii copii dar nu este o regula

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Felys):

De regula este o regula: gemenii nu se despart.

| alex15ccc a răspuns:

Nu, in niciun caz fratii nu se despart, de obicei mama preia custodia, depinde si de varsta copiilor si alti factori, vorbeste cu un avocat pentru detalii.

| tinavantar a răspuns:

Dupa ce intrebari pui nu cred ca ai 19 ani!
P.S Nu inteleg de ce baietii se dau mai mari?

| QWERTY55 explică (pentru tinavantar):

1. Nu inteleg ce vrei sa spui. 2.Care e problema ta cu intrebarile mele? 3.Vezi-ti de treaba ta.