| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Intrebarea asta e mai ciudată si as vrea sa stiu daca e in regula faptul că încă nu am o iubita. Iar ca sa înțelegeți mai bine trebuie sa va povestesc etapele vieții mele. Prima etapă ar fi generala, pe care am facut-o la București, eu provenind din Vaslui. Iar in generală a fost primul loc în care m-am îndrăgostit prima oară, dar ideea era ca eram fiert după o fata câteva săptămâni, apoi nu mai simteam nimic pentru ea si tot asa procedand cu mai multe fete, cu toate ca nu ma gândeam la nimic serios iar mintea mea era cu gandul la prieteni si tovarasi. După terminarea generalei m-am mutat in Iasi. Iar in liceu nu am avut contact cu prea multe fete, rezumându-ma doar la clasa mea, singurele persoane cu care vorbeam in liceu. Credeti ca este normal ca strict in situatia de mai sus sa nu ai inca o iubita? Daca ai citit pana aici inseamna ca esti un om bun!

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti tu ce ai vrea de la o fata. Din ceea ce imi povestesti, fiertura aia a fost doar o atractie fizica de moment. In niciun caz nu era iubire. Daca iti doreai iubire si o fata langa care sa stai nu mai fierbeai la prima vedere. Acea fiertura va fi mereu atractie fizica, ceea ce e ceva normal pentru un barbat daca vede o femeie frumoasa, dar trebuie sa depastesti momentul acela si sa nu dai frau acelei fierturi, ci sa o iei usor si sa cunosti persoana respectiva, sa o vezi cum e ea, ceea ce dureaza, adica sa fii un amic in prima faza (si daca zici ca a fi amic inseamna a te baga in friend zone si nu o sa mai ajungeti la sex, inseamna ca tu nu cauti dragostea adevarata, ci vreti sa va bucurati de placerea cuplului, care la un moment dat se va finaliza cu o despartire). Apoi daca voi va intelegeti bine si va bucurati unul de altul, sa treceti la urmatorul nivel in care sa te apropii mai mult de ea, si sa intri cu adevarat in viata ei, sa ii cunosti parintii, rudele, ea tie, etc. si apoi casatoria si copii big grin. Dar nah, acum depinde ce vrei si tu, daca vrei iubite ocazionale, fa cum se face acum: o vezi, e buna, o placi, ai mare atractie pentru ea ca are bani, forme, etc. dar poate nu va intelegeti si va raniti, sau te raneste si te inchizi in tine. Si sa stii ca tu esti o persoana buna, si trebuie sa inveti din ceea ce viata iti da ca pe o lectie. Adica gandindu-ma la acea fiertura, de ce nu a mers? Eu zic ca ceea ce ar fi trebuit tu sa inveti din asta e ca nu era pentru tine daca ti s-au aprins calcaiele, pentru ca tu fiind un baiat bun, daca intrai in relatie cu ea, poate era mai rau si ajungeai pe alte carari, asa ca soarte mereu va fi cu tine, si cand ceva, ceea ce vrei tu din toata inima nu se adevereste, sa stii ca acel ceva te-ar fi facut mult mai trist si deprimat daca s-ar fi adeverit. Acum, fii intelept si alege cu inima dar prin filtrul ratiunii, si cauta-ti o fata cu care sa te intelegi si sa faceti lucruri frumoase impreuna, cauta o fata vesela, si intelegatoare. Este alegerea ta.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si asa nu merita sa ai partenera. Mai bine singur si sanatos decat legat si tradat. Femeile sant periculoase, bune de sex si ramas bun atat

| Simpatic a răspuns:

Nu este chiar atat de rau din ceea ce citesc, incearca sa indrepti situatia cu aceasta indragostire aiurea care sa iti trece si repede se pare, mai bine nu te indragostesti deloc si sa fii cu cineva, decat cum s-a intamplat pana acum in cazul tau.
Pe de alta parte sunt mai mult ca sigur ca femeile de care erai indragostit nu stiau de tine, deci totul este in mintea ta si imi pare un pic a se asemana cu un complex pe care daca nu il gestionezi cum trebuie poate deveni o boala!
Mai ai timp trebuie sa iti configurezi o personalitate placuta, nu mi-am dat seama daca o ai, sa socializezi mai mult si sa incerci sa legi o relatie cu o singura persoana si pentru cat mai mult timp. Pentru ca altfel vei face ca pana acum, adica tu te vei indragosti si ele nu vor sti ca existi.
Este posibil ca in Cluj situatia sa se schimbe, pentru ca acolo sunt persoane altfel, mai open-mind, tot asa multi si multe veniti din toate colturile Romaniei, nu ca la mine in oras sau ca la tine unde majoritatea sunt irascibili si iritati in permanenta!
Si sa fac o gluma la incheierea acestui mesaj, oricum va fi viata ta sa nu aplici niciodata metoda Vaslui, adica sa iubesti cu forta, pentru ca vei pati acelasi lucru dar mult mai des in puscarie.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este normal! Ai avut alte prioritati in viata si apoi, nu esti batran sa-ti faci asemenea probleme. As intelege sa ai 30-40 de ani ca sa fii disperat ca nu fii avut in viata ta o relatie cu o fata/femeie, dar la varsta asta, ai toata viata inainte, sa-ti cauti pe cineva cu care sa te impaci, sa va iubiti si sa impartasiti acelasi ganduri, idei si vise.

| Frank51 a răspuns:

Cand o sa ai prima iubita o sa iti dai seama ce inseamna de fapt, si apoi o sa regreti si o sa pui intrebari de genul: "de ce femeile sunt atat de dificile? ce vrea de la mine? ma inseala?"

Asadar, ca sa eviti astfel de momente, nu te avanta in relatii care te leaga, ci incearca sa iti faci prietenii unde cunosti mai intai persoanele.

| OldSoul a răspuns:

Eh, urmeaza sa mergi la facultate in Cluj, si abia dupa ce termini facultate poti sa te ingrijorezi daca nu ai avut o iubita.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru OldSoul):

Buna aia cu clujul laughing

| Goete a răspuns:

Nu e in regula deloc, daca nu ai iubita inseamna ca trebuie sa cauti un iubit