| Alin4320 a întrebat:

Salut TPU,
Ma simt aiurea, nu am cu cine vorbi despre chestia asta, este putin mai complicat.
Dar explic mai pe scurt.

Tatăl iubitei mele a fost băut ieri seară si eu eram la iubita mea acasa, el fiind băut o zis sa il duc in satul vecin ca sa consume alcool cu prietenii lui.
Eu din respect pentru iubita mea l-am dus si am luat-o si pe ea cu mine.

Ajungând in satul vecin ne-am bagat cu el in casa la prietenii lui.
El acolo a izbucnit sa mă bată, sa dea in mine din cauza ca nu am vrut sa rămân cu el acolo.
Mentionez ca nu am putut rămâne pentru ca imi expira asigurarea la masina.
Si el o vrut sa ma bata sa imi spargă masina.
Iubita mea nu putea sa zică nimic ca o bătea...
-Aveam planuri sa imi fac casa la ei.
Il credeam om de treaba dar si-a aratat adevarata față.

Acum iubita mea nu vrea sa vina la mine acasa sa locuim impreuna.
Ea o zis ca rămâne la ea.
Eu nu mai vreau sa am de a face cu familia iei.

Nu stiu ce sa fac, daca ma puteti ajuta cu un raspuns la problema mea.

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut, Alin! happy Eu cred că te iubește! Acordă mai mult timp situației și gestionați-o ca atare! big grin Nu cred că dacă nu vrea să se mute la tine, este pentru că nu te iubește suficient.winking O, nu! Sunteți făcuți unul pentru celălalt. Știi vorba aia:"Nu există păduri, fără uscăciuni" happy Fii tare! Funda? big grin

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa te scuzi tu pentru ca nu ai stat cu toti drojdierii la masa.Era dreptul tau sa pleci daca voiai.
Ideea e ca tatăl ei din cate se vede deja avea ceva cu tine, de aceia te-a dus pe "teritoriul" lui sa te poata capaci fiind ajutat de prieteni.
Daca iubita ta te iubeste si respecta nu te va mai duce la ea si se va vedea cu tine in alta parte până va stabiliti voi unde sa va mutați asa incat sa va fie comod amândurora.

| dannyel86 a răspuns:

Salut, Alin. big grin
Conflictele in familie sunt greu de gestionat. Trebuie sa gandesti la rece atunci cand iei o decizie care iti poate schimba viata.
Eu incerc sa vad partea pozitiva a povestii; inca nu esti legat cu acte de acea familie. Cunoscand problemele (alcool, violenta) ale viitorului socru, m-as gandi de doua daca vreau sa fiu de acum incolo in preajma acestui om. Sigur, solutii se pot gasi: te muti cu iubita in alta parte si o lasi doar pe ea sa-si viziteze parintii, daca tie nu iti face placere. Pe de alta parte, din cauza asta s-ar putea ea sa aiba de suferit pentru faptul ca ii eviti (certuri sau chiar violenta), dar tu ai datoria sa o protejezi.
Ai spus ca ea vrea sa ramana cu ai ei, sa nu stea cu tine. Intrebarea e: ii e frica de tatal ei sau nu tine suficient de mult la tine incat sa riste sa plece de acasa? Gandeste-te si la asta!
Pune in balanta ce ai de castigat si de pierdut din relatia asta. Discuta cu ea, ca sa intelegi ce planuri are si daca exista o cale sa puteti fi fericiti impreuna.winking

| Alin4320 explică (pentru dannyel86):

La asta m-am gandit si eu
Poate nu tine suficient de mult la mine încât sa își lase familia.

Nu am bani sa cumpăr casă sa stam singuri
Si in situatile financiare din Romania nu imi permit sa stau in chirie.
Parintii mei sunt de treaba dar ea are orgoliu si nu isi lasa mama si familia iei.

In acest caz nu am alteceva de facut decat sa aștept sa vad ce are de gând
Daca nu vrea sa steie cu mine inseamna ca nu tine suficient de mult la mine.
Incat sa isi lase familia pentru mine

Si eu in nici un caz nu am de gand sa fiu tratat ca un scav sa fiu batut si umilit de familia iei

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Intreab-o și afli adevarul dacă ține cu adevărat la tine dacă te iubește cu adevărat

| NunuNini a răspuns:

E clar. Cu ei nu poti locui pentru ca vei avea mereu episoade din astea. Dar, cu regret, daca te insori cu fata asta, tatal ei va veni mereu peste voi si tot nu vei avea viata linistita. Cum nici fata nu vrea sa stea la ai tai, cazul e simplu: va despartiti.

Răspuns utilizator avertizat