Întrebare recomandată | Lukasz a întrebat:

Maine tatal meu pleaca in Belgia si sta acolo 4 luni.Inainte statea pana in aprilie si venea toamna acasa.Sunt suparat,dar nu din cauza asta, ci din cauza mamei mele,fiindca e insarcinata.iar eu nu pot sa fac ce facea tatal meu,el mergea si facea orice, oriunde, dar acum cum pleaca, mama se va descurca super greu.ce pot face? mama e foarte trista si o inteleg..peste 4 luni fratele/sora mea va fi nascut/nascuta.Ce ziceti, cu tatal meu voi vorbi in fiecare seara pe skype, dar nu se compara skype-ul cu realitate, adica cand e fata in fata cu tine.
Ce credeti? ce pot face?

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa fii alaturi de mama ta, sa o scutesti de treburile grele si sa-i spui cu sinceritate ca te bucuri sa ai un fratior sau o surioara.In viata nu este bine sa fii singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca nu trebuie sa fii suparat deloc, dimpotriva, trebuie sa fii bucuros ca vei avea un fratior, sau surioara foarte curand si tu vei fii barbatul casei, pana se intoarce tatal tau!
Iti imaginezi cata incredere trebuie sa aiba tatal tau in tine daca te-a lasat acasa, sa ai grija de mama ta si de fratiroul care vine?
Ce dumnezue, cum sa fii suparat, asta-i motiv de bucurie mare, nu suparare!
'In fiecare seara cand esti cu tatal tau pe skype, trebuie sa-i povestesti cum o ajuti tu pe mama ta la treburi, cum ii faci viata mai usoara, cum abia astepti sosirea celui mic si fericirea care o sa va cuprinda familia!
Poti sa faci foarte multe, daca intelegi cu adevarat cat de important este sa vezi familia ta fericita, cu mama, tatal si micuta sau micutul care vine, alaturi de tine!

| cristimihailov a răspuns:

Eu inteleg ca pleaca la munca. Si astfel aduce niate bani incat ajuta familia sa o duca mai bine.

E greu, dar aceasta este situatia.

Ma tem ca va trebui sa astepti 4 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? Daca ai cel putin 18 ani atunci e timpul sa devii tu barbatul in familie. Sa o ajuti pe mama ta cu orice are nevoie si sa faci (cat poti ) ceea ce facea tatal tau.

| TCosminn a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te gandesti ca e nevoie sa il inlocuiesti pe tatal tau, ci sa iti iei in serios atributiile de parte integranta a familiei tale. Trebuie sa iti impui sa o ajuti pe mama ta in tot ceea ce are nevoie. Daca vei fi nevoie chiar sa faci lucruri pe care oamenii "mari" le fac, nu te teme, fa asta cu toata convingerea ca asa o ajuti pe mama ta. Respecta-l pe tatal tau, pentru ca el face un sacrificiu mare pentru bunastarea familiei tale. Cand mama ta are nevoie de tine fizic, ajut-o, cand are nevoie de sustinere morala, nu te plange, femeile au dreptul sa se planga, tu nu ai. Tu, David, fii barbat, barbate.

| Luizaaa a răspuns:

Fa in asa fel incat sa nu ii simta lipsa tatalui tau. Mama ta nu iti va cere ceva ce nu poti face, insa ajut-o cu ce poti.Stiu cum este si tatal meu este plecat mai mereu, dar... na, ce sa faci!? Aa si felicitari pentru noul membru al familiei

| Happy33 a răspuns:

Buna.

| Happy33 a răspuns:

Poti anvaja o bona sau o ruda care sa te ajute sa iti ingrijesti mama. Succes. Funda?

| Happy33 a răspuns:

Poti angaja o bona sau o ruda care sa te ajute sa iti ingrijesti mama. Succes. Funda?

| MariaAlexandra2004 a răspuns:

Poti sa-i ceri sfaturi, sa incerci sa te maturizezi ca sa poti conduce totul in casa, sa inveti(poate de pe Youtube) sa schimbi scutece, daca e nevoie sa faci cumparaturile pentru mama ta sau sa i le cari, fa-o! Sper ca te-am ajutat

| Cori234 a răspuns:

Chiar daca vorbesti sau nu cu el prin apel video, voi 4(inclusiv bebe ) veti fii uniti. Iubirea ii aduce pe toti aproape! Si...acum ca tatal tau e plecat...Tu esti barbatul familiei.Trebuie sa ii faci pe toti fericiti si sa faci orice pentru. mama ta. Sper ca te-am incurajat!

| CaPsUu a răspuns:

Ai putea sa-l convingi sa vina mai devreme acasa sau sa plece dupa ce se v-a naste sora/fratele