| UserName250000 a întrebat:

Mama mea ma injura mereu, deci mereu mereu si mereu. Ma injura pentru ca ea face mereu prostii si mai si da vina pe mine si ma si injura de morti si cristosi. Ieri a dat inghetata pe jos si s-a enervat pe mine ca de ce nu am grija ca morti si cristosi. Alaltaieri a varsat scrumiera si cu cafeaua si tot s-a enervat pe mine si m-a injurat. Deci nu mai suport. Am 15 ani, in noiembrie fac 16 si nu stiu ce sa-i fac mamei mele.

7 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, incerca sa nu fi in raza ei vizuala, ..cand este nervoasa, evita cat poti comflictele cu ea ..desi daca locuiti doar voi doi este greu

| DimaValentin a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea sa aveti o legatura, sa puteti sa va intelegeti. Dar daca nu accepta asta incearca sa vorbesti cu tatal tau sau daca nu cu o persoana adulta care poate vorbi cu ea in alt fel

| Doja a răspuns:

Un lucru nepopular, dar pe care il vei constata este ca f putini oameni isi asuma responsabilitatea pentru propriile actiuni. Ai constatat bine ca a dat vina pe tine pentru ceea ce a facut ea.

De asemenea daca se plange de vreun comportament de-al tau este responsabilitatea ei sa te educe... deci de fapt se plange de lipsa ei de responsabilitate, si ajungem din nou mai sus.

Anumiti oameni nu pot fi salvati. Poti sa o ignori.

Fii f atent pe viitor cand va avea nevoie de tine si va incerca sa te faca sa te simti vinovat de chestii ca sa te foloseasca.

| ziptrack a răspuns:

Mama ta reacctioneaza asa pentru ca a ajuns sa fie foarte insensibila. Din nefericire in ziua de azi foarte multi oameni ajung sa fie insensibili datorita expunerii constante la violenta si la continut cu tenta sexuala de la tv/internet.

Incearca sa nu-i reprosezi nimic, ci vorbeste-i pe un ton bland si spune-i tot ce ai pe inima. Spune-i ca te doare de fiecare data cand se supara pe tine si poate o indupleci. Nu te rusina daca te podideste plansul, ci dimpotriva, arata-i ca suferi.

Si rugaciunea are un impact deosebit de mare atata timp cat e facuta din inima. Eventual vorbeste si cu membrii familiei/prieteni apropiati sau chiar cu un preot si roaga-i sa se roage la Dumnezeu pentru sufletul ei.

| Anabela777 a răspuns:

Injur-o si tu. Glumesc. Nu-i asta o solutie. Doar n-o baga in seama si evit-o.

| Elena9328 a răspuns:

Și pe mine mă înjură. Du-te și plimba te când o apuca laughing

| kiatres56 a răspuns:

Buna,mama mea este la fel, se enerveaza din orice si am 18 anisori, e ok, este nervoasa dar crede ma ca daca ai ajuta o poate este obosita, daca ai ajuta o si ai evita o cand e nervoasa ai rezolva orice