| WhatDoYouWantToBeInTheFuture a întrebat:

Nu ma inteleg prea bine cu mama.Am o relatie inchisa cu ea.De firea mea,eu sunt mai inchisa in mine, mai independenta...Nu stiu cum sa fac sa ma impac si sa ma inteleg mai bine cu ea. Ajutati-ma! Va rog frumos, dati-mi un sfat! Ne certam in fiecare zi.
PS. Dau funda celui care imi da un sfat si ma sustine/ajuta.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ce-ti reproseaza? Poate ca ar trebui sa te corectezi!

| 95Cosmin a răspuns:

Ai incercat sa ii spui in fata care e problema? Nu cred ca are rost sa tot ocolesti problema, mai bine o infrunti direct.O iei in particular si ii spui tot ce te deranjeaza si ce ai vrea sa se schimbe, daca tot ocoloesti situatia, nu cred ca lucrurile vor deveni mai bune.

| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

| milan9 a răspuns:

Nu poţi să-i învinovăţeşti doar pe ei de a fi "neinţeleasă" de către ei dacă nu forţezi chiar această necesară "cunoaştere" continuă din sânul familiei… happy

Spre surprinderea ta, vei putea descoperi atunci un rol deosebit pe care îl ai detensionarea dialogului in general din familie dar si a raportării lor la tine, dar şi un rol în oferirea unui support necesar poate mamei tale. Toţi avem nevoie…

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Eşti de laudă că chiar dacă e o problemă între tine şi mama, ai vorbit respectuos nu ai criticato s-au spus cuvinte jignitoare la adresa ei, cum fac mulţi. De asemenea doreşti să găsăşti o modalitate de a avea relaţii bune. Bravo şi respect. Aici poţi găsi unele sugestii care sper că te vor ajuta şi în cazul tău, trage atenţia la capitolul 1 şi 2.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011184

Cele bune şi succces.

| ionandreea97 a răspuns:

Cam la fel e si relatia mea cu mama. Cea mai simpla metoda impotriva certurilor e metoda "taci si asculta" adica daca mama ta te cearta pentru ceva, nu comenta si fa acel lucru. Astfel nu va veti mai certa.
Pe urma poti incerca sa-i mai ceri din cand in cand niste sfaturi pentru niste probleme personale, ca sa vada ca esti deschisa fata de ea.

| AlisaBluMarin a răspuns:

Este foarte simplu! In primul rand incearca sa o bucuri prin ajutarea la bucatarie, fai si niste cadouri facute din mana ta (ori cat de nereusite ar fi), in a doilea rind, deschideti sufletul in fata ei si cerei ajutorul, deoarece mamei este important sa stie ce se intimpla cu fiica ei si sa ii da un sfat, iar in al treilea rind cand iti vine a striga in adresa mamei incearca sa iti tii acasa emotiile.