| IMihaitza a întrebat:

Salut TPU!
Nu știu ce sa fac și am nevoie de ajutor.
Alor mei nu le convine de iubita mea, și de curând sora mea a băgat niște vorbe urate la părinți alor mei, cum ca iubita mea ar fi ieșit cu altul și îl lua in brate etc.
Doar ca in ziua aia, ea ( iubita mea ) a fost cu mine deci nu avea cum sa se întâmple asta.
Ea ia scris surorii mele, și s-a luat de ea, iar ea ia arătat mamei mele.
Prietena mea știe mukte despre sora mea, și i-a spus ca dacă nu încetează o sa ii zică mamei mele.
Sora mea ia arătat mamei mele, și o început sa zică ca am terminat-o cu relația asta, ca nu ma mai lasă sa vorbesc cu ea etc.
Ieri i-am spus ca ies afara și a zis ca nu ma lasă.
Iar tata a zis ca dacă plec sa plec sa plec de tot și sa ii dau pace, ca nu mai vrea sa audă de mine ca s-a saturat de mine etc.
Mentionez ca tatăl meu a virbit foarte urat cu iubita mea, și a făcut-o sa se simtă mai mult decât prost.
Și când i-am zis sa termin a dat in mine.
A zis ieri și de mai mukte ori ca dacă vreau sa fiu cu ea, sa plec.
Și ieri am vrut sa plec numai ca tata e o fire care face scandal etc și îmi era ca vine la usa la părinții prieteni mele sa facă circ pe acolo.
Mentionez ca am 18 ani.
Voi ce ma sfătuiți sa fac

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Nu înțeleg care sunt cauzele principale de ce toți membrii familiei sunt împotriva acestei relații și dacă aceasta sunt fondate sau nu dar, în fine. Este relația și viața ta. Nu asculta ce spun alții. Părinții tăi se pare că nu au alta treaba mai buna de făcut decât să se bage pe relația copilului lor și mai ales sora ta, care bagă strâmbe.
Sfatul meu este sa nu îți mai implici iubita în familia ta, ca să eviți tot felul de certuri. Certurile vor continua, însă, nu pot dura la nesfârșit. Sunt atâtea povești frumoase de iubire unde părinții nu a fost de acord însă relația a continuat și totul a fost minunat.
Nu mai da curs discuțiilor sau certurilor. Mai ales ai 18 ani, nu te poate tine in casa cu forța.
Și mai ales că te-a lovit, asta este abuz. Îmi pare rău că trăiești într-un mediu toxic, unde familia nu te lasă să fii tu. Te poate amenința întotdeauna că te da afară din casă dar dacă ar fi în stare de acest lucru, nu este demn sa îți mai fie părinte. Din păcate, mulți părinți din generațiile anterioare isu amenințau copiii cu datul afară din casă, doar sa aibă cu adevarat probleme psihice sa faca asta. Îți pot recomanda să iei la un moment dat legătura cu un psihoterapeut dacă problemele continua și nu le mai faci față. Luptă pentru ce-ți dorești în viață și nu lăsa unele lucruri de dragul unor guri rele. Viața și alegerile tale stau in mâinile tale și atât. Bafta.

| IMihaitza explică (pentru AnemonaP):

Nu știu mie unul îmi vine sa plec, chiar am de gând sa fac asta chiar dacă știu ca se va isca o cearta mare …
Mai ales ca de Crăciun vor sa ma oblige sa stau cu ei, și m-au făcut sa ma simt de parca nu mai fac parte din familia asta.
Eu vreau sa merg aa stau cu ea de Crăciun, și nu știu ce o sa fac dar … trebuie

| AnemonaP a răspuns (pentru IMihaitza):

În aceste condiții, nu sta de Crăciun acasa. Cel mai bine

| IMihaitza explică (pentru AnemonaP):

Pai or sa ma oprească, el fiind o fire mai violenta etc.
Nu știu, adevarul e ca îmi e și cam frica

| AnemonaP a răspuns (pentru IMihaitza):

Comporta-te ca si când totul este normal in ziua respectiva și fa-te nevăzut la un moment dat.

| IMihaitza explică (pentru AnemonaP):

Eu știu ce zici, dar sunt convins ca o sa facă scandal, și in casa nu știu dacă o sa ma mai primească, dar nici nu as mai prea vrea

| AnemonaP a răspuns (pentru IMihaitza):

Vezi cum decurg lucrurile. Impune-te puțin. Sau pleacă câteva zile de acasa, poate ii mai temperezi. Sa vadă ca nu glumesti.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Jassmina are dreptate... E chestie de timp pana ce iubita ta se va purta la fel cu tine ca si cu sora ta. Asa e ea. Tu inca nu ai calcat-o pe batatura. Sa vedem cum va reactiona atunci. Dar poate sa o faca atunci mai urit decat cu sora ta.
Si daca mai toti sunt impotriva, ceva s-ar putea sa fie in neregula cu ea, ceilalti sa fii vazut ceva. Tu nu prea poti vedea, ca ai ochelarii roz ai dragostei pe nas. Asa e la toti, vedem numai bine la cei pe care ii iubim.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, nici iubita ta nu-i mai breaza ca sora-ta, odata ce se tiganesc si se ameninta una pe alta.
Prietenele astea care nu au un comportament respectuos mai devreme sau mai tarziu dispar din viata ta, asa ca, nu-ti fa dumani in familie, fiindca acum toti sunt impotriva acestei iubite, care a dovedit ca nu are prea mult bun simt.
Cum ai numai 18 ani si esti inca adolescent, nu cred ca-i o drama asa mare daca relatia asta se rupe, fiindca familia primeaza.
Cauta-ti alta fata, una mai isteata si mai respectuoasa!

| Violleta2022 a răspuns:

Jenant, ai premiat un raspuns care dupa mintea ta de copil ti s-a parut cel mai bun, dar in realitate nu-i nici pe departe adevarat sau corect.
Ma rog, viata iti va demostra asta, curand, foarte curand!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar tata a zis ca dacă plec sa plec sa plec de tot.
Să pleci de tot.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... se intampla sa existe certuri in familie, mai peste tot. Se intampla si ca parintii sa nu accepte partenerul copilului.
Insa... asta este, tu continui relatia cu ea, pana cand ei se obisnuiesc.
Doar nu poti sa ii impaci acum, iar daca te gandesti sa renunti la relatie din cauza asta, ar fi cea mai mare prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telenovelă.