| anonim_4396 a întrebat:

poate primesc vreun sfat bun de la un avocat sau care se pricepe, tema este asa : Cunosteam o fata cu care faceam sex numai cind doream in rest nu ma mai interesa nimic de ea, adica nu am fortato niciodata sa facem sex, cind imi venia pofta ( 1 pe saptamana sau chiar 1 pe doua saptamini ) o sunam si o intrebam daca vrea ( dar niciodata nu a spus nu ). Era indragostita de mine dar eu nu simteam nimic pentru ea si i-am spus ca nu simt nimic pentru dinsa si daca nu vrea sa facem sex eu nu mai vin la ea. Am vazut ca fata se atasa de mine tot mai tare hotarisem sa nu ma mai duc la ea DELOC si chiar ii spunesem ca nu mai vreau sa am cu ea nimic dar ea ma suna intruna si nu ma lasa in pace dar eu oricum o ignoram. Mentionez ca daca nu ma interesa nimic de ea nici nu o urmaream cu cine umbla ce face dar imi mai spusese citiva cunoscuti ca si ei se mai duceau pe la ea si isi faceau nevoile. Dupa 4-5 luni fara sa mai am ceva cu dinsa, ma intilneste fata data pe strada si imi spune ca este insarcinata de 4 luni de la mine si imi cere ca sa-l crestem impreuna si ca daca nu vreau, dupa ce o sa-l nasca o sa faca ADNUL si o sa-mi demonstreze. Intrebarea este asa : daca eu nu vreau sa dau singele sa faca ADNUL poate sa ma impuna cineva? ( statul, politia) si plus la asta pe mine nimeni nu m-a vazut vreodata cu dinsa. Sunt din Republica Moldova... FUNDA! CELUI MAI BUN RASPUNS

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Orice are DREPTUL sa-ti spuna parere lui, ca de asta e forum si poate sa te faca in orice fel, ca meriti;
2. Tie iti arde de ce spune mama ta prin sat, deci de fapt nu-ti pasa ca ai putea avea un copil si din cauza ta o femeie se chinuie sa-l creasca singura.
3. Curva aceea, daca nu a pretins NIMIC de la tine de fapt nu prea e curva, dar tu esti curvar.
4. Ea nu avea nici un fel de obligatie sa-ti spuna tie NIMIC. E total alegerea ei daca vrea sa tina copilul sau nu. Odata ca i-ai dat samanta ta, e treaba ei ce face cu ea.
La inceput spui ca e insarcinata in 4-5 luni si acum ca s-a nascut deja copilul de vreo 4 luni? Pai e diferenta de 9 luni intre ce ai spus in primul post si ce ai spus in ultimul, desi au trecut 2 zile intre postarile tale, deci mai si minti.
Pentru toti, ca sa inteleaga : NICI o institutie nu te poate obliga sa faci nici un fel de analize, dar refuzul tau este egal cu acceptarea acuzatiei de care te faci invinuit. Deci daca refuzi cand va fi cazul si daca va fi cazul sa faci testul de paternitate, va fi egal cu recunoasterea copilului.
Tie nu ti-e de copil, care este un suflet si indiferent ca are o mama curva ( sau o femeie singura care a vrut doar un copil ) si un tata cu siguranta iresponsabil, nu este el de vina si trebuie ajutat cu ce se poate sa traiasca si sa creasca mare si sanatos. Ea poate sa se duca ORICAND pana la 18 ani ai copilului sa te dea in judecata pentru el. Tu poti sa afli intre timp cine este declarat la maternitate ca fiind tatal copilului, e dreptul tau asta.
Cat timp tie iti pasa numai ca te invinuieste mama ta ca nu te-a crescut ea asa, ceea ce este si corect, ca nu ea te-a impins de fund cand i-ai tras-o respectivei de mai multe ori "numai cand doreai", atunci iti meriti soarta.
Daca ai fi un om responsabil te-ai interesa daca tu esti in realitate tatal copilului sau macar daca tu esti declarat in certificatul de nastere al copilului, mai departe ai vb. cu familia fetei si vezi cum va intelegeti sid aca tue sti intr-adevar tatal, vei cum o poti ajuta sa-si creasca copilul.
Daca si aia sunt idioti, atunci lasa-i in pace si gata, tu macar ai incercat sa iti asumi responsabilitatea. Tu nu poti scapa de vina ca i-ai spus ca nu vrei copii si ca ea a facut unul, indiferent ce vei face tu. Asta ar trebui sa stie orice barbat si de asta ar trebui sa se fereasca. Violul, graviditatea si copilul sunt ARMELE cele mai de pret ale femeilor si toate stiu cum sa le foloseasca pentru a obtine ce vor in viata lor.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, iti poate impune judecatorul. De fapt nu iti impune, dar daca nu accepti, automat vei fi considerat legal tatal copilului. Nu trebuie sa te fi vazut nimeni cu ea, ea doar trebuie sa te dea in judecata pentru stabilirea paternitatii, nu are nevoie de martori, de nimic, fiindca exista o proba foarte simpla si sigura: testul ADN. Tu poti sa refuzi si atunci automat vei fi tatal copilului sau sa accepti s atunci judecatorul va decide in functie de rezultatul testului.

| fabiola a răspuns:

Te da in judecata si te obliga sa platesti pensie alimentara, cum dovedesti ca este sau nu al tau! Lipsa de responsabilitate se plateste!

| Zenithf a răspuns:

Mai, nu ai "bilute" daca nu poti sa-ti asumi responsabilitatile actelor tale. Daca te temi asa de mult de mostenitori, atunci *jap* si ai scapat de ceva (ce oricum nu ai). laughing

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ea vrea să facă testul, eşti obligat să-l faci, dacăe altău eşti un tată fericit dacă nu eşti şi mai fericit.Mergi cu ea la un ginocolog să vezi dacă e gravidă şi nu te sperie şi vezi şi.n ce lună este.

| mona a răspuns:

,,BassHunter 13,, are dreptate

| darrio2007 a răspuns:

Mai bine fa testul. Poate nu este al tau.

| BassHunter13 a răspuns:

Te poate da in judecata.si acolo te obliga sa faci testul adn si daca este al tau te obliga sa platesti o pensie alimentara!

| AtateaConditii a răspuns:

Poi daca e minora o sa fi luat la intrebari de politie, dar daca stii ca te-ai protejat nu ai de ce sa nu faci testul ADN, daca nu il faci politia o sa intre la banuieli. Dar daca rezulta ca e copilul tau trebuie sa platesti pensie alimentara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, te poate da in judecata si acolo te obliga sa faci testul. Sint si alte metode de stabilire a paternitatii. Si din cit stiu eu, la voi legile sint mult mai aspre. Plingerea va ajunge la domiciliul tau. Vei plati si tu pentru neglijenta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. nimeni nu te obliga sa faci NIMIC. Daca nu vrei sa faci testul, nu-l faci, DAR daca nu-l faci si ea declara ca este al tau, atunci te da in judecata si obtine dreptul la pensia alimentara pentru copil pana cand acesta implineste 18 ani.
2. nu-i poti impune sa nu-l faca, daca a ramas insarcinata, este alegerea ei. Trebuia sa NU ai incredere in ea si sa folosesti prezervativul;
3. dupa ce naste, daca te da in judecata sa obtina pensia alimentara, veti vrea tu ( asta daca nu te stii vinovat ca e al tau ) sa faci testul de paternitate ca sa dovedesti ca NU este al tau. Daca stii ca e curva, fa testul totusi, poate ai sanse sa nu fie al tau.
4. in momentul asta nu are cu ce sa te ajute nici un avocat, ai fost un porc si asta se plateste! Si daca ea a vrut sa si-o traga si vrea in continuare, asta nu inseamna ca nu e al tau copilul.
Nu te poate obliga nimeni sa faci testul de paternitate si nici sa o iei de sotie, dar daca esti porc, platesti pensie alimentara pana la 18 ani pentru plodul curvei.
Eu sunt convins ca ea de fapt vroia un copil si de asta si cauta prosti cu care sa-l faca. La o anumita varsta multe femei prostesc si se gandesc la trecerea timpului si ca au facut umbra Pamantului degeaba. Multe infiaza, multe vor sa ramana gravide cu oricine, numai sa aiba un copil, ca nu-si permit fertilizare in vitro.
Curva ta a fost mai desteapta, si-a tras-o de placere si acum vrea si bani pentru copil.
Nu conteaza ca nu te-a vazut nimeni cu dansa-n-transa, daca vrei sa dovedesti ca nu e al tau, numai prin testul de paternitate o poti dovedi.
O poti da in judecata acum, cat mai repede pentru hartuire si tentativa de santaj, ca vrea bani si restul, dar daca acel copil este al tau, vei plati pensie alimentara fortat de lege.
Cel mult se poate ajunge la o intelegere intre avocati ( asta daca al tau e destept ), daca tu renunti la acuzatia de santaj asupra ei, adica sa nu faca puscarie, ea sa renunte la pretentiile asupra pensiei alimentare, altfel vei fi obligat sa o platesti.
Alta cale... o lasi sa faca acel copil ( ca nu poti sa o opresti ), te da in judecata, faci testul si daca e al tau accepti ca prostu pensia. Valoarea pensiei nu poate depasi 1/3 din salariul tau declarat pe cartea de munca. Si de aici incepe jmecheria, adica nu declari nimic, lucrezi numai la negru, stai somer... faze din astea vreo 18 ani, ca sa scapi de rahatul asta.
Daca tot te da in judecata, dovedesti cu actele ca tu nu ai un venit, nu esti angajat si nu ai de unde sa dai banii.
Asta vreo 18 ani.
Alta varianta ar fi sa vb. cu parintii ei, sa recunosti totul, dar sa le explici ca fata lor e o curva si tu asta si cautai si ca niciodata tu nu o vei lua pe ea de sotie, ca sa aveti o familie. POATE din presiunea familiei ei, ea sa renunte la copil, dar daca nu renunta, pensia alimentara o vei plati.
Singura arma asupra ei este santajul ( in prezent tu esti intr-un oarecare avantaj ), asta PANA se naste copilul, apoi tu vei fi cel vinovat potrivit legii si tu vei suporta consecintele.
Te sfatuiesc ca om, dar pentru mine tot un porc ramai si din punctul meu de vedere iti meriti soarta!

| VladGH a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sunt porc sau bou nimeni nu are dreptul sa imi spuna dar daca eu am gresit pedeapsa am so primesc. Iti spun numai ca copilul s-a nascut deja de vreo 4 luni si nu am primit nici o invitatie la politie doar ca sufera mama pentru ca o birfesc prin sat : " ca ce fel de copil sunt eu la ea si ce educatie am primit " in rest curva ceea nu pretinde nimic de la mine. Si inca una in tara noastra poate legile is mai aspre dar coruptia e mai puternica ca legile, asa ca ea a avut alegerea ca-ci nu eu am hotarit sa cresc un copil si daca era sigura trebuia sa-mi spuna din prima luna nu cind a vazut ca are burta.

| VladGH a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am mintit caci nu am pentru ce, eu am povestit ceea ce sa intimplet... dar ar putea fi posibil ca ea sa ma declare in certificatul de nastere al copilului fara permisul meu? sau fara nici o semnatura de-a mea?

| anonim_4396 explică (pentru VladGH):

Da, poate sa declare tatal pe propria raspundere sau poate sa spuna necunoscut.

| VladGH a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica pe propria raspundere?

| anonim_4396 explică (pentru VladGH):

1. cat am scris pana acum puteai sa dai o funda, doar asa de jena.
2. Pe propria raspundere, adica ea declara, dar daca declara mincinos si tu dovedesti ca nu esti tatal, o poti da in judecata.

| anonim_4396 explică (pentru VladGH):

1. Orice are DREPTUL sa-ti spuna parere lui, ca de asta e forum si poate sa te faca in orice fel, ca meriti;
2. Tie iti arde de ce spune mama ta prin sat, deci de fapt nu-ti pasa ca ai putea avea un copil si din cauza ta o femeie se chinuie sa-l creasca singura.
3. Curva aceea, daca nu a pretins NIMIC de la tine de fapt nu prea e curva, dar tu esti curvar.
4. Ea nu avea nici un fel de obligatie sa-ti spuna tie NIMIC. E total alegerea ei daca vrea sa tina copilul sau nu. Odata ca i-ai dat samanta ta, e treaba ei ce face cu ea.
La inceput spui ca e insarcinata in 4-5 luni si acum ca s-a nascut deja copilul de vreo 4 luni? Pai e diferenta de 9 luni intre ce ai spus in primul post si ce ai spus in ultimul, desi au trecut 2 zile intre postarile tale, deci mai si minti.
Pentru toti, ca sa inteleaga : NICI o institutie nu te poate obliga sa faci nici un fel de analize, dar refuzul tau este egal cu acceptarea acuzatiei de care te faci invinuit. Deci daca refuzi cand va fi cazul si daca va fi cazul sa faci testul de paternitate, va fi egal cu recunoasterea copilului.
Tie nu ti-e de copil, care este un suflet si indiferent ca are o mama curva ( sau o femeie singura care a vrut doar un copil ) si un tata cu siguranta iresponsabil, nu este el de vina si trebuie ajutat cu ce se poate sa traiasca si sa creasca mare si sanatos. Ea poate sa se duca ORICAND pana la 18 ani ai copilului sa te dea in judecata pentru el. Tu poti sa afli intre timp cine este declarat la maternitate ca fiind tatal copilului, e dreptul tau asta.
Cat timp tie iti pasa numai ca te invinuieste mama ta ca nu te-a crescut ea asa, ceea ce este si corect, ca nu ea te-a impins de fund cand i-ai tras-o respectivei de mai multe ori "numai cand doreai", atunci iti meriti soarta.
Daca ai fi un om responsabil te-ai interesa daca tu esti in realitate tatal copilului sau macar daca tu esti declarat in certificatul de nastere al copilului, mai departe ai vb. cu familia fetei si vezi cum va intelegeti sid aca tue sti intr-adevar tatal, vei cum o poti ajuta sa-si creasca copilul.
Daca si aia sunt idioti, atunci lasa-i in pace si gata, tu macar ai incercat sa iti asumi responsabilitatea. Tu nu poti scapa de vina ca i-ai spus ca nu vrei copii si ca ea a facut unul, indiferent ce vei face tu. Asta ar trebui sa stie orice barbat si de asta ar trebui sa se fereasca. Violul, graviditatea si copilul sunt ARMELE cele mai de pret ale femeilor si toate stiu cum sa le foloseasca pentru a obtine ce vor in viata lor.

| Generalul a răspuns:

Din pacate nu prea ai scapare din situatia asta. Daca e copilul tau, o sa platesti pensie alimentara 18 ani, nu ai cum sa eviti asta. Poate ajungi la o intelegere cu ea (consulta si un avocat) in sensul sa-i dai o suma de bani fixa (calculeaza cat ar veni pensia pe 2-3 ani), iar ea sa renunte in scris la alte pretentii, cine stie, poate ii iei ochii cu suma de bani primita dintr-o data. Data viitoare protejeaza-te!