| anonim_4396 a întrebat:

Rog bun simt si seriozitate. Persoanele care au chef de cu totul altceva, sa se abtina (desi ma indoiesc ca o veti face. Daca stiti sa aruncati doar vorbe cu noroi, va dau ignore, nici macar nu ma intereseaza. Macar nu mai umpleti spatiul alb).
Voi va dati seama si cum, ca unei persoane ii pasa de voi? Argumentati. Aici ma refer la colegi, prieteni, veri. Eu de cand am tot citit diverse carti si pe site-uri, nu imi mai pot da seama clar daca unei persoane ii pasa sau nu de mine. De exemplu, eu ma inteleg foarte bine cu o colega, ea e foarte de treaba. Sper sa fie viitoarea mea prietena. Cum imi dau seama ca ii pasa de mine sau nu? Poate ca nu doreste sa fim prieteni, ci doar simpli buni amici. Cum imi dau seama de aceste lucruri? Va rog lamuriti-ma! O sa zic cateva lucruri care s-au intamplat pana acum, si sa imi ziceti daca acestei persoane ii pasa de mine ca coleg bun sau ca viitor prieten.
1. Ma saluta, zambeste cu mine. Niciodata nu a manifestat comportament de respingere, de evitare.
2. Imi multumeste pentu ceea ce ii fac. Recent i-am trimis o melodie frumoasa si mi-a multumit
3. Cateodata imi mai da like-uri pe facebook sau comenteaza poze/citate etc
4. M-a invitat la teatru, recent am fost la biblioteca, mai urmeaza sa mergem in multe locuri
5. Ma ajuta de cate ori ii cer ajutor si cateodata chiar imi zice parca cu prea lux de amanunte ce face : acuma pleaca nu stiu unde, acuma face nu stiu ce, acum e obosita, etc.
6. Ma serveste intotdeauna cu ce are

Lucruri care vad eu, asa cred, ca nu ii pasa de mine nici ca coleg, nici ca viitor prieten
1. S-a intamplat odata, la biblioteca, ea sa plece mai repede, nu m-a anuntat ca a plecat. Eu eram aprofundat in lectura. M-am suparat rau cand nu am vazut-o, imi faceam idei, ca nu ii pasa de mine. Spre seara, si-a cerut scuze ca nu si-a luat ramas bun. Mi-a explicat si de ce a plecat.
2. Cateodata cand ii cer ajutor, ii scriu pe facebook sau messenger, nu imi raspunde. Raspunde mai tarziu
3. Este obosita / ocupata cateodata, si asta ma face sa cred ca nu o intereseaza de mine.
4. La sms nu raspunde intotdeauna, dar in general raspunde

Ajutati-ma cu sfaturi, va rog. Daca ziceti ca o intereseaza, ii pasa de mine, faceti-ma sa inteleg acest lucru! Daca nu, lamuriti-ma! happy Scuzati-ma daca am scris prea mult, dar asa scriu eu. Sper sa nu fie asta o problema.
O seara frumoasa sa aveti!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Situatia pare destul de clara.Nu-i esti indiferent.Initiativa urmeaza acum sa-ti apartina tie.De ce n-o inviti tu la teatru?

| Radu284 a răspuns:

Este o diferenta imensa intre a ii pasa cuiva de tine si a te placea in sensul de iubit. De exemplu, in general fratilor/surorilor le pasa de tine, dar nu vor sa fie iubitii/iubitele tale.

In legatura cu fata respectiva, nu ai de unde sa stii inca, dar aptul ca ati iesit impreuna si ca o sa mai iesiti indica faptul ca este posibil sa-i placa de tine ca iubit. Poate testeaza apele?

| Latky a răspuns:

Faptul ca vorbeste cu tine toata ziua sa zic asa, si ca iti trimite sms cu ce face si unde merge, sunt cauze clare ca e mai mult decat o prietenie.
ia vezi ce se mai intampla si cand ai ocazia pune-i clasica intrebare,, vrei sa fii pretena mea" sau vezi tu cum ii dai de inteles...pana la urma sa stii si tu de o treaba daca e ceva sau doar impresii

| cosmasavoare a răspuns:

SAlut,deci in primul rand pentru a -ti da seama de caracterul altei persoane si daca acesta te place sau cum si in ce mod te place v-a trebui sa studiezi vreo.10 ani psihologia si limbajul verba si cel nonverbal, sfatul meu pentru tine este acela de a trece direct la actiune, adica sa ma fac mai explicit, pregatesteti "scenariul" asa cum fac actorii, adica stai 1zi,o saptamana si gandeste-te ce sa ai spui si cum sa ai spui ca tu o placi mai mult decat ca pe o amica,pentru ca ea te poate place doar ca pe un amic,cel mai bun prieten si nu te vede nimic mai mult,in general sa stii ca e gru sa stii ce gandesc oamenii iar modul de a se intelege bine este doar in anumite ipostaze dupa cum si tu ai descris,adica sala de lectura,biblioteca,facebook-ul,poate aveti cateva pasiuni impreuna,dar asta nu inseamna ca ea te ar putea vede ca o persoana cu care sa isi imparta viata, merita sa incerci crede=-ma ca niciodata nu o sa stii ce si cum din carti sfaturi sau mai stiu eu ce metode, treci la actiune!
PS: Nu este un capat de lumea, dar asa macar iti vei afla ce crede despre tine, ea este cea mai in masura persoana sa iti spuna!
Succes.

| AntoniaRaluca a răspuns:

Interesant mesajul tauhappy Sunt intr-o situatie similara. Si eu scriu cuiva si nu imi raspunde deloc. si la sms-uri intreaba cine sunt, dar are numarul. ok,revinEu una ma manifest altfel cu persoanele pe care le simpatizez mai mult.Ex:cand salut sunt incantata, se poate citi asta din tonul vocii, chip, etc. Daca sta cu tine, merge cu tine, e pentru ca se simte in siguranta. Cine stie, poate in interiorul ei e putin mai fricoasa! Si eu sunt very bussylaughing de ex: eu vorbesc mult despre mine cu persoanele pe care le plac, (si mai tarziu radem de ce am zis, ma tachineaza, dar nu deviem de la subiect) scuze daca nu scriu prea logic. deci ce vreau eu sa zic e ca ma manifest ff asemanator cu fata descrisa si totusi nu sunt cu respectivul. cunosc multe fete care stau cu baieti, dar nu ies cu ei. deci incearca sa afli de la ea prin ask, intreaba daca ii place de cineva sau autointreaba-te si vezi daca o faci curioasa, daca imi mai amintesc, iti scriu. scuze daca nu am fost de ajutorlaughing

| OlteanOana1964 a răspuns:

Pai sincer, si eu am avut probleme de genul. Nu puteam sa gasesc o prietena cu care sa-mi marturisesc toate problemele si chestiile legate de viata etc. Trebuie cu totii sa avem cati mai multi prieteni pe care sa ne putem baza, si cred ca amica ta, ar putea sa iti fie o foarte buna prietena. Comportamentul ei fata de tine este foarte bun dupa parerea mea. Crede-ma stiu fete care se comporta cu tine de parca i fi o slava. Te invita afara la un suc si dupa aceea te ignora, sau te minte, in cel mai rau caz te fura. Iti spun asta din proprie experienta. De aceea trebuie sa te bazezi pe ea. Iesi cu ea cat mai mult timp si simtiti-va bine. Dupa un timp, poti incerca sa iti marturisesti sentimentele. Dupa care poti trece la chestii mai serioase cum ar fi, marturisitul sentimentelor'' Pot sa iti spun ceva?'' sau ''Pot sa vorbesc cu tine despre ceva?'' sunt intrebarile cu care ar trebui sa incepi. Daca a acceptat sa vorbeasca cu tine despre chestii de genul inseamna ca totul este bine. Daca raspunde asa: ''Nu cred ca sunt persoana potrivita cu care ar trebui sa vorbesti despre chestia asta.''Inseamna ca nu vrea sa continue la urmatoarea faza. Ma refer de la statutul de amicie la prietenie. Daca vrea sa vorbeasca cu tine despre asta atunci este foarte bine! Dar asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa o asculti. Ba din contra! Marturisiti-va sentimentele si fiti sincere!
Sinceritatea este cea mai buna dovada. Dupa parerea mea, trebuie mereu sa o asculti, sa-i dai sfaturi si sa te comporti cu ea ca o prietena. Si, foarte important, trebuie sa ai incredere in ea. Cred, ca daca imi urmezi sfaturile ceva frumos se va intampla. Oricum, eu asa am procedat si acum am multi prieteni pe care ma pot baza! Sper ca asta a ajutat! Noroc

| DianaTeea a răspuns:

Heey. din cate am citit, eu una cred ca te place. Ma rog, nici nu o cunosc. dar din gesturile ei. In schimb, iti dau un sfat : nu te mai supara asa usor pe ea. Si eu sunt fata, si crede-ma ca nici eu nu raspund intotdeauna la sms-uri, sau se intampla sa raspund mai tarziu. asta din cauza ca sunt ocupata. Cred ca din acelasi motiv se intampla si la ea. Iar cand o vezi suparata, nu te gandi ca nu ii pasa de tine. Sigur ca ii pasa, dar sunt zile in care nu vrei decat sa fii singur, din diverse motive. incearca sa o intelegi. Nu stiu daca are vreo logica din ce am scris eu pe aici, dar sper sa te fi ajutat intr-un fel sau altul. :d