| BlueSykE a întrebat:

Salut TPU. Sora mea se confrunta cu o "problema", de fiecare data când vede un câine/cățel face un fel de atac de panică. Îmi poate explica cineva de ce?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca este speriata de caini!

| Freya1 a răspuns:

Probabil are vreo trauma legată de câini.Intreabo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii sunt diferiți, ori le este foarte drag de un animal, încât ajung să sugrume un boboc, sau să tragă de coada pisicii, ori se sperie, le este frică de ele sau de alte lucruri, precum umbra lor. Dacă puteți încercați să o obișnuiți. Prima dată cu un cățel mic, cu un câine care nu acționează în nici un fel în jurul copiilor, adică sta că o statuie ( ca să mă exprim așa), să îl poate mângâia fără că el să reacționeze, până se obișnuiește cu ei.

| BlueSykE explică (pentru anonim_4396):

Părinții mei au niște prieteni care ai un bischon, dar când se apropie de ea(nu neapărat sa vina la ea) se sperie foarte tare. Și ma întreb de ce ii este asa frica, înțelegeam sa ii fie frica de câinii aia mari sau de cei care latră. Am fost la plimbare și a trecut cineva cu un catel foarte mic ( nu avea nici 30cm) și a început sa plângă de frica.

| NunuNini a răspuns:

Pentru ca se teme de caini. Se teme de muscatura lor.
A fost muscata vreodata de un caine? Sau au speriat-o parintii cand era mai mica, cu asa ceva? Ar trebui sa-i explici ca nici un caine crescut in casa nu musca. Doar unii dintre cei de la tara, dresati pentru paza.

| BlueSykE explică (pentru NunuNini):

Nu a fost mușcată de vreun câine, nu au speriat-o părinții. De asta ne-am și întrebat de ce îi este asa frica. Când trece un câine pe lângă ea se vede frica în ochii ei.

| NunuNini a răspuns (pentru BlueSykE):

A auzit ea pe undeva ce rai sunt cainii. Sau poate alta patanie de care nu stiti.

| AndrElle a răspuns:

Se sperie.

| AndrElle a răspuns:

Din copilărie poate

| BlueSykE explică (pentru AndrElle):

Are 6 ani:/

Răspuns utilizator avertizat
| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Poate ca in trecut a avut o trauma legata de caini