| Bam64 a întrebat:

Spuneti-mi ca familia nu este cel mai prost lucru facut vreodata!
Vreau sa primesc cele mai multe comentarii pro/contra!

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde in mod normal familia e o bucurie in viata. Cea mai mare realizare a omului, problema e sa ai cu cine pentru ca nu-i usor de gasit persoana potrivita pentru a trai o viata cu ea

| RAY a răspuns:

Stau si ma intreb de multe ori cum se poate ca niste primate dotate cu 86 de miliarde de neuroni sa puna asemenea intrebari

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Gresesti in multe aspecte, dar aici te sutin 100%

| Wr3nch a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca probabil sunt certati cu parinti din x motive si cred ca gata, totul e naspahappy

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

Daca nu erau parintii mei langa mine eu as fi murit in data de 12 febrarurie, 2018 in procente de 100%, in lipsa unui tratament era mort, desi cum sa spui asa ceva, familia conteaza mult

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca imi spui unde gresesc si ai un limbaj civilizat te astept oricandla o discutie

| Wr3nch a răspuns (pentru RAY):

Well, is si cei cu parinti alcoolici sau abuzivi. Depinde si de contexul din spatele furiei.

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Tot ce vreau sa spun e ca ai mai dreptate aici, sunt alte intrebari alte probleme in care nu as fi de acord, dar cand exista specimene care intreaba ce rol are familia ma ia greata, cred ca si pe tine.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Cum dumnezeu sa nu,cand eram coma cine dz era langa mine, straini, nu, familia, cine ar plange dupa mine familia

| RAY a răspuns (pentru Wr3nch):

Din pacate, da, de vina sunt si conducatori nostri prea iubiti si multe

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Eu am trecut balustrada la balcon sa am sinucid cu parintii in spatele meu,am vazut o ultima speranta in ochii lor si de atunci am ramas in viata, toata viata lor au muncit pentru mine, nu as putea sa le iau asta, as fi un animal fara sentimente. Familia, sanatatea e totul...In rest iluzii

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Cand nu esti de acord nu inseamna sa taci si sa imi spui, ray nu sunt de acord pentru ca

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Am patit si eu ceva de genul

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Ce ciudat e ca putini isi recunosc slabliciunile, toti sunt super-man pe aici, pe site..niciunu nu are depresii, niciunu nu are probleme, toti sunt atotstiutori

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Clar toata lumea e perfecta pe internet, e vorba de evolutia ta ca individ, iar cei care te privesc din umbra iti poti spune cam ce defecte ai, asta nu inseamna jigniri, limbaj vulgar desigur

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Scuze ca intervin. Daca tu emiti o anumita parere si esti convins de continutul ei, nu inseamna neaparat ca e si cea corecta. Nu greseste Strongheart, de multe ori expunerile tale nu concorda cu ale mele sau a altora, deci din punctul meu de vedere, opinia e gresita, dar nu trebuie sa lupti ca un taleban sa-i convingi pe toti ca tu ai dreptate. Si gata ne oprim aici, in zona bunului simt. Si asa ramanem toti prieteni, fara injuraturi si alte ofense. Sper sa nu te superi ca m-am bagat nepoftit. Un salut

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Dar eu nu am convingeri si nici nu incerc sa conving pe nimeni, daca as avea nu as iubi stiinta, fiecare are parerea lui dar si fiecare are dreptul la exprimare libera in mod civilizat

| Bam64 explică (pentru RAY):

Sa traiesti RAY.Nu e vorba de specimen, nici de intrebare.Fiindca, nu cred ca toata inteligenta mea se invart pe langa intrebarea asta...

| Freya1 a răspuns:

Daca te referi la familia formata din tine, parinti si frati nu prea ai ce sa faci.Cum sunt cum nu sunt nu i-ai ales tu si nici ei pe tine.
Sunt multe familii cu concepți ciudate in care nu te poti adapta dar cred ca asta se intampla pe la vârsta adolescentine cand tu treci prin niște schimbări pe care uni nu le inteleg.Cand esti copil pur si simplu faci ce iti zic ai tăi, iar cand deja esti adult nu iti mai pasa.Eu sinceră sa fiu mai merg pe la ai mei, mai sau o săptămână două doar ca nu ma simt atât de apropiată de ei, de fratele meu nici pe atat.Doar ca partea buna vine abia acum, chiar dacă nu prea suntem noi cu dragalasitul sau "Iti dau cati bani vrei cand vrei"la un necaz suntem unul langa altul si cred ca la o familie asta e cel mai important.La o familie nu e ca la o prietenie imi dai ca sa iti dau,ci pur si simplu ai instinctul ala matern,patern sau fratesc de a nu il lasa pe celălalt sa moara sau chiar daca nu il ajuți macar nu il încurcau. Evident ca nu la toti le e asa dar in mare cam asa e in familie,aveam o vorba fratele meu cand eram mici "Ba, numa eu am voie sa o bat pe sora mea" daca înțelegi glumă.
Iar cand e vorba de familia pe care ti-o construiești tu cu sotie si copil e si mai ok, e una si mai legată pentru ca acolo alegi tu persoana de langa tine si educi tu copilul.Din perspectiva mea la o relație ce merge cum trebuie singura persoana ce va fi cu adevărat langa tine, va face sacrificii si te va accepta va fi partenerul de langa tine.
Indiferent cum o dai e bine sa ai o familie pentru ca de bine de rau ai la ce usa sa bati, cine sa te apere etc si singurele păreri contra la asta e ca daca nu e tocmai bine totul (violență fizică, alcool etc) nu ai ce sa faci ca nu alegi tu in ce familie sa te naști.

| gabicoo a răspuns:

Familia e un lucru bun!
Soacra e lucrul rău!
laughing

| StrongHeart a răspuns:

Familia e acolo sa te ajute, frate..Toti trecem prin perioade/situatii ajungem sa ne uram familia,sa-i parasim pe cei dragi, dar ei sunt acolo cand nimeni nu este. Poate esti mai mic si nu intelegi, dar o sa vezi cu timpul, tovarasii te tradeaza, strainii nu merita incredere, te inteleg intr-un fel dar in acelasi timp trebuie sa intelegi ca nucleul societatii este familia.

| TheGentleman a răspuns:

De ce spui asta?

Ea este o instituție și reprezintă celula de bază a societății