| MPV45 a întrebat:

sunt baiat si sunt gay si am o problema cam complicata.
Acum 4 luni am cunoscut un baiat si ne-am cam indragostit reciproc si am ajuns sa fim impreuna toate bune si frumoase pana acum o luna cand nu mi-a mai raspuns la mesaje... si am crezut ca a rupt relatia definitiv si nu am mai insistat.
Intre timp m-am cunoscut cu un tip cu o luna in urma cam si am zis sa incercam o relatie sa vedem daca merge dar ironia sortii a facut ca acum cateva zile sa imi raspunda la mesaje "fostul" si mam cam panicat pentru ca eu si actualul am avea in plan sa ne luam cu acte in statele unite i-ar acum sunt total derutat finda m-am cam trezit pe cap cu doi iubiti
Niste sfaturi daca se poate

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand felicitari ca ai avut curajul sa mentionezi ca esti gay. Din pacate la noi in tara exista multi homofobi, dupa cate poti observa si un pic mai sus.
Sfatul meu ar fi sa mai astepti putin. O luna este destul de putin sa pleci si sa iti incepi viata cu cineva. Nu ai de unde sa stii cum va evolua relatia pe viitor.
Incearca sa mai astepti ceva timp. Eventual poti vorbi si cu fostul prieten pentru a-l intreba de ce nu ti-a mai raspuns la mesaje. Vezi ce iti spune. Poate a avut un motiv bun. Insa daca nu are un motiv bun, atunci cred ca cel mai bine ar fi sa continui relatia cu cel de al doilea prieten. Eu am o vorba, nu manca de unde ai scuipat. Ideea este ca primul tau prieten te-a lasat balta deodata, fara niciun raspuns, fara niciun motiv. Nimic nu il va impiedica sa o faca si a doua oara, iar daca tu cauti o relatie serioasa, baiatul asta ti-a dovedit ca nu poate sa o tina.
Iar inainte sa plecati in state, informati-va bine cum sta treaba. Nu cred ca vreti sa aveti surpriza ca nu va puteti legaliza mariajul, dupa ce faceti o asemenea mutare. Vedeti in ce stat mergeti si care este legislatia acolo.

19 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Tu iti legi viata de cineva pe care l-ai cunoscut mai putin de o luna? Nu crezi ca te grabesti un pic?
Daca va luati cu acte in USA, legatura nu e recunoscuta in Romania. Trebuie sa locuiti tot acolo. Si cred ca se fac casatorii intre gay numai in anumite state, ar fi bine sa va documentati.
De ales il alegi pe acela care iti place tie mai mult si cu care crezi ca ai sanse mai mari.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu nu inteleg de ce va simti voi ofensati de ei. Cu ce te deranjeaza pe tine prefereintele lui sexuale? Asta este din pacate problema romanilor, le pasa prea mult de ce este in gradina altuia si judeca prea mult.
In primul rand, fiecare este liber sa faca ce vrea cu cine vrea. Atat timp cat nu deranjeaza si nu agreseaza pe nimeni. Nu te ia pe tine pe la spate. Ia pe cineva care vrea sa fie luat pe la spate. Totul este complet consensual. Faptul ca tu te simti ofensat de gay este problema ta. De ce trebuie sa isi schimbe el preferintele sexuale pentru ca te simti tu ofensat? Nu te pune nimeni sa te gandesti la ei. Este pur si simplu o preferinta. Cum poate tie iti plac blondele cu ochi albastri, altuia ii plac brunetele, altuia ii plac barbatii. Nu poti forta preferintele. Este ca si cum tu mananci un sandwich cu carne, iar eu pentru ca sunt vegana ma simt complet ofensata de tine si iti spun sa arunci sandwichul pentru ca ma ofenzeaza si iti impun sa nu mai mananci niciodata carne pentru ca ofenseaza toti veganii din lume. Asa ceri tu unui om, care pur si simplu nu are niciun control asupra preferintelor sale (mai ales ca aici nu este vorba de o preferinta care agreseaza pe nimeni si nu dauneaza fizic sau verbal nimeni) sa traiasca nefericit toata viata, pentru ca tu ii impui un stil de viata, preferat de tine, nu de el, fie sa recunoasca ca este gay si sa fie atacat verbal de oameni ca tine. Din punctul meu de vedere, tu esti mai agresiv, decat a fost el cu tine.
Iar iubirea este mai mult decat sa "fu*i in c*r".

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Aici nu este vorba ca mi s-a facut mila de el, pentru ca nu mi s-a facut mila de el. Ce m-a deranjat au fost comentariul homofob postat un pic mai sus. L-am felicitat pentru ca stia ca o sa fie agresat verbal si totusi nu i-a fost frica sa recunoasca ca este gay. Cat despre faptul ca unora li se face mila de ei, este posibil insa numai din cauza atacurilor care li se aduc. Daca nu nicio persoana care sa apara cu comentarii homofobe, te asigur ca nimanui nu li s-ar face mila de ei si toata lumea i-ar privi ca pe niste oameni normali. Dar atat timp cat vor exista atacuri la adresa lor, tot atat timp vor exista si oameni carora sa le fie mila de ei. Lucrurile astea vin mana in mana. happy
Despre baiatul asta nu stii nimic, poate ca a stiut dintotdeauna ca este gay. Insa chiar si cei care descopera pe parcurs. Uneori nu ai de unde sa stii ca iti place ceva, pana nu incerci. Uneori unii oameni pur si simplu descopera ca sunt mai fericiti cu un barbat decat cu o femeie. Nu vad ce este in neregula cu asta. Unii sunt complet fericiti sa bea Cola si nu vor sa incerce Pepsi, iar altii nu sunt complet multumiti sa bea Cola si incep sa se intrebe daca Pepsi va fi mai mult pe gustul lor decat Cola. Si asa unii descopera ca Pepsi este mai bun decat Cola, in timp ce altii sunt perfect fericiti cu Coca Cola. Este o alegere, iar in cazul asta uneori ai nevoie sa incerci pentru a vedea ce se potriveste mai bine pe gustul tau. tongue
Eu foarte rar am vazut gay care sa se linga pe strada, in primul rand probabil pentru ca ar fi injurati sau ar fi luati la bataie, iar in al doilea rand m-as simti ofensata de oricine se linge cu dezgust pe strada, chiar si daca este vorba de un barbat si o femeie. Daca este vorba de un sarut scurt sau decent poate fi si intre un barbat si o femeie, intre doi barbati sau intre doua femei. Iar daca te simti ofensat, iti intorci privirea. Asa cum si eu mi-o intorc cand vad cupluri de adolescenti excitati care aproape ca se dezbraca la cinema sau in statia de metrou.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

Nu este vorba ca este normal sau nu. Este vorba ca este alegerea lui. Si fiecare om are dreptul sa decida asupra felului in care isi traieste viata, iar ceilalti ar trebui sa le respecte dreptul asta, asa cum si ei ni-l respecta noua. Mai ales, atat timp cat nu iti impune tie stilul lui de viata, nici tu nu ai dreptul sa ii impui tu stilul tau de viata. Ti-am dat exemplul de mai sus cu carnea si veganul. Nu te obliga nimeni sa iti imaginezi cum este sexul intre doi gay, nu te obliga nimeni sa te uiti la doi gay cand se saruta. Nu vin la tine si te forteaza sa te uiti la ei cand se saruta.
Curajul este ca pentru a-si face povestea mai clara, a dat o informatie personala despre el cu riscul ca va primi insulte. Foarte putini oameni dau informatii personale despre ei, informatii care stiu ca nu sunt privite cu ochi buni de ceilalti. Nu conteaza ca este anonim sau nu. Si daca este in spatele unui calculator sau nu, comentariile rautacioase tot lezeaza, pentru ca fac referire la o trasatura a sa. In cazul asta, chiar nu trebuie sa iti dai datele personale pentru a fi afectat de comentariile rautacioase ale celorlalti referitoare la faptul ca este gay.
Iar despre faptul ca va citi sau nu comentariile, asta nu ar trebui sa dea dreptul celorlalti sa il insulte.
Ai avut o singura experienta cu un singur gay. Eu momentan locuiesc intr-o tara unde casatoriile gay sunt acceptate. Familia prietenului meu (destul de numeroasa) are trei cupluri gay in familie, deci sase gay. Toti sunt oameni normali sunt de treaba, glumesc, au joburi bune, nu sunt rautaciosi etc. Au defecte, insa au defecte la fel ca orice om. Insa aici lumea ii trateaza normal, nu se simte ofensata cand ii vedere tinandu-se de mana sau sarutandu-se.
Sa iti mai spun un lucru. Oamenii rautaciosi sunt de regula oamenii nefericti. Nu intotdeauna, dar de multe ori. Este foarte posibil ca un gay sa devina rautacios, mai ales daca intampina foarte multe atitudini negative in jurul sau. Este un mecanism de autoaparare. Cand esti atacat, incepi sa ataci.
Cat despre faptul ca isi dau atentie, nu toti o fac. Insa cei care o fac, o fac pentru ca tot cauta acceptarea din partea societatii. Cand isi dau "importanta" atrag atentia lumii, iar unii oamenii ii vor incuraja, iar altii ii vor ataca. Ceea ce inseamna ca societatea le ofera atentie si le ofera raspunsul pe care il cauta la intrebarea "Sunt acceptat sau nu?". Cu cat societatea le va oferi mai multa atentie, cu atat ei o vor cauta mai mult. In momentul in care ei isi vor da "importanta" si lumea va spune "ok, putin ma intereseaza cu cine ti-o tragi, mi-e indiferen" atunci astfel de comportament va inceta. Pentru ca asta inseamna ca oamenii ii gasesc normali, iar ei vor fi si se vor simti integrati in societate. Iar in momentul ala vor inceta sa mai acapareze atentia oamenilor, pentru ca oamenii nu le-o vor mai da, ceea ce inseamna ca sunt acceptati de societate.

| MPV45 explică (pentru SuckDreamLoveH):

Ba sa stii ca am citit toate raspunsurile si am ramas consternat de cata rautate am putut vedea doar in niste raspunsuri pe un site dar cum a spus si OoBunnyoO nu poti impune unui om stilul tau de viata si mai descidetiva ochii cat se poate larg ca in alte tari CIVILIZATE exista cupluri, familii cu copii tot tacamul dar se pare ca traiesc intr-o tara in care as putea fi luat la bataie daca ma sarut pe strada cu partenerul de viata...

| MPV45 explică (pentru OoBunnyoO):

Buna, vreau sa iti multumesc pentru raspunsurile de mai devreme chiar nu credeam ca mai exista oameni care sa nu urasca gay atat de mult pana la urma chiar si un gay este o persoana normala ca toti ceilati dar unii sunt mult prea inchisi la minte in tara asta.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru MPV45):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.
Intr-adevar este pacat sa vezi ca si in ziua de astazi, inca exista oameni care considera ca au dreptul sa judece si sa decida pentru altii cum ar trebui sa traiasca. Iar apoi se mai intreaba de ce Romania este mai inapoiata decat tarile vestice.
Si mersi pentru fundita. happy

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Am citit parerea ta si am o curiozitate. Daca tatal tau lua drept exemplu doua,,fetite,, si ii placea ideea asta,mai erai aici sa aperi bietele creaturi lipsite de aparare? Uite,sincer sa fiu,de aia merita Hittler sa ii aprindem o lumanare! Nu am nimic cu faptul ca le place lor sa se joace la gaura gresita,dar sa se joace dra*ului in CURtea lor laughing. Daca o femeie mananca bataie in plina strada se face putin tam tam si gata,dar daca ii dai unui gay o palma,direct bomba,acuzatii, ca ai ceva cu orientarea lui ooooo! Astia deranjeaza prin aspect si comportament, iar daca ai copii nu cred ca esti prea incantata sa te intrebe,, mami, de ce nenea aia doi se pupa?,, iar dupa sa mai considere asta si un lucru bun.Nu vorbesc din motive religioase, pentru ca nu am credinte de nici un fel. Vorbesc din motive morale, umane.Atata timp cat ei influenteaza prin comportament, aspect, manifestari, atunci merita sa fie luati la pietre.Am crescut cu MAMA si cu TATA! Nicidecum cu TATA si cu... TATA! Hai sa nu inducem idei gresite copiilor si sa pastram ideea unei familii asa cum este firesc sa arate.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru SuckDreamLoveH):

In primul rand informeaza-te. Oamenii gay asa de nasc. Doar ca nu toti isi dau seama. Unii au nevoie de o experienta cu un barbat inainte sa isi dea seama.
Oricat de frustrati ar fi, nu aleg sa isi petreaca viata cu un barbat din frustrare. Uita-te si tu cat de urati sunt de ceilalti, nu numai de noi, insa in alte tari sunt omorati. Crezi ca ei ca aleg din placere sa stea cu un barbat, stiind ca sunt atacati din toate partile sau cu riscul vietii? Chiar crezi ca este o alegere? Pur si simplu nu sunt atrasi de femei, fizic vorbind. Nu au nicio placere fizica atunci cand sunt in preajma unei femei, insa au aceasta placere in prejma unui barbat. Tu poti controla mental fetele de care esti atras? Ti se pare un proces constient? Pentru ca lasa-ma sa iti spun, nu este.
Nu stiu exact cum ai ajuns la concluzia ca sunt ipocrita. Mi-ar placea sa iti argumentezi raspunsul, daca nu te deranjeaza.
Ti-am spus din nou de ce li se ia apararea. Atat timp cat vor exista oameni care ii vor ataca, vor exista oameni care le vor lua apararea. Deci tie ti s-ar parea normal ca tu sa fii liber si sa poti sa ii insulti fara probleme si consideri ca nimeni nu ar trebui sa ii apere si ca este dreptul tau sa ataci oamenii asa cum ti se scoala cheful? Si te deranjeaza ca lumea nu te lasa sa ataci oamenii dupa cum ai tu chef?
Nu am spus nicaieri ca esti un om rau, am spus doar ca esti un om care pretinzi dreptul la libertate, insa i-o ingradesti altuia. Asta este definitia ipocrizei. De asemenea, am spus ca esti un pic inchis la minte. Atat. Nu am zis ca esti un om rau.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu inteleg exact care este exemplul tau cu tata daca ar fi pedofil si ar viola doua fetite de 11 ani? Sau daca ar face sex consensual cu doua adolescente de 16, 17 ani? Sau daca este atras de femei tinere lesbience? Te rog sa clarifici.

Se face putin tam-tam? Nu stiu daca ai vazut de cate ori au aratat la stiri femei batute sau violate in plina strada. Si nu stiu de cate ori ai vazut la stiri gay carora sa li se ia apararea cand sunt batuti. De fapt, eu nici nu am vazut stiri despre gay asaltati.

De ce deranjeaza prin aspect si comportament? Pe mine nu ma deranjeaza. Eu am vazut barbati sarutandu-se pe strada si tinandu-se de mana. Atat timp cat o fac intr-un mod decent nu ma deranjeaza. Sunt doi oameni care au dreptul sa isi arate afectiunea, asa cum si eu am dreptul sa ma sarut cu prietenul meu pe strada. Faptul ca tu esti deranjat de lucrul asta, este problema ta, este o problema ce tine de perspectiva ta. Nu de ei. Ei, ca oricare alt om, au dreptul sa isi traiasca viata asa cum isi doresc si sa isi aleaga partenerii pe care si-i doresc, atat timp cat relatia are loc consensual.

Daca m-ar intreba copilul ce se se pupa, i-as spune pentru ca se iubesc si pentru ca formeaza un cuplu. Daca as avea un copil gay, nu l-as considera mai putin om doar pentru ca ii plac barbatii. M-as asigura ca va deveni un om moral, bun, echilibrat si deschis la minte.

Nu este imoral sau inuman sa fii gay. Este imoral si inuman sa fii un criminal, sa fii agresiv, sa fii crud, sa violezi din pura rautate si pentru ca iti place sa ii agresezi pe ceilalti. Asta inseamna a fi inuman si imoral. Nu pentru ca ai o relatie cu un barbat.

Si care este problema daca exista copii care cresc cu tata si cu tata? Multi dintre parintii gay au copii mai buni decat cei care sunt mama si tata. Foarte rar vei gasi in familiile de gay parinti alcoolici, parinti dependenti de droguri sau care isi abuzeaza sau care nu au bani sa ii creasca. Insa vei gasi mult mai multi copiii in familii de genul acesta in cazul familiilor de tip "mama" si "tata". Pentru ca in familiile astea exista parinti iresponsabili care fac copii fara sa se gandeasca, fac copii cand nu au locuri de munca, fac copii la 15, 16 ani, fac copii din accident, copii refuzati de tata, copii aruncati de mame prin tomberoane sau cu parinti alcoolici, drogati sau incapabili sa aiba grija de o fiinta umana.
O familie de gay nu va face lucrul asta. Pentru ca o familie de gay va lua un copil pe care si-l doresc si dorinta este consensuala. Ca sa poti adopta un copil este nevoie de foarte multi bani, rabdare si perseverenta. Ai nevoie de mult timp si inainte sa adopti un copil este investigat pentru ca statul vrea sa vada ca esti capabil mental, emotional si financiar sa ai grija de un copil. Din cauza asta, si pentru ca sunt mult mai putine familiile de gay vor avea copii mai fericiti decat au multe dintre familiile de tip "mama si tata".
Si apropo, chiar multi dintre copii nascuti in familiile de gay devin straight, pentru ca repet, a fi gay nu este o alegere.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Exemplul meu se referea la chestia cu,, vaii sa ii lasam si pe ei sa se manifeste,,. Daca tatal tau decidea ca ii plac barbatii (fetitele astea) tu mai erai aici sa le iei aparaea? Pai iti spun eu, nu mai erai.Nu este tocmai asa cum spui, este partial si o alegere.Este demonstrat psihologic ca la o anumita varsta,, avem de ales,,. Undeva intre 12-14 ani, atunci cand descoperi atractia si sexul in forma lui cea mai slaba.Cu totii am fost putin gay,dar fiind condusi de exemplul parintilor am urmat inconstient drumul normal al vietii. Daca tu ii spui ca,,da mami,e superb ce fac aia doi,, pai sa nu iti fie cu suparare daca va ajunge sa te creada pe cuvant.

El nu stie ca tu ai vrut sa arati solidaritate,el crede ca asa e normal,,doar asa a zis mami,,. Cand o sa vada fetitele si baietii,exemplul tau o sa il impinga catre sexul care il accepta mai usor, adica catre barbati fiindca ei sunt mai dispusi la discutii de orice natura.
Da, sunt si copii care devin straight, dar nu din alegere proprie. Daca toti isi bat joc de el ca are doi tati, homosexuali...bla bla, din cauza modului in care percepe homosexualitatea nu o sa isi doreasca asta, nu o sa se duca catre chestia de care rad toti.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ba da as fi fost. Nu l-as fi iubit mai mult sau mai putin pe tata, daca ar fi decis ca ii plac barbatii. Bineinteles as fi fost deranjata de faptul ca ar parasi-o pe mama, dar nu m-ar deranja mai mult daca ar parasi-o pentru un barbat, decat daca ar parasi-o pentru o femeie. As fi de acord cu orice decizie pe care o ia, atat timp cat il stiu fericit, pentru ca il iubesc. Evident, atat timp cat nu devine un criminal in serie si nu decide sa omoare o jumatate de populatie si sa ii raneasca pe ceilalti. Si asta pentru ca fericirea ambilor mei parinti pentru mine este mai importanta decat sa stau si sa le judec deciziile luate.

Da asa este, si multi aleg sa faca ce spun parintii si ce spune societatea si aleg sa fie nefericiti in casatorii cu femei de care fizic nu sunt atrasi. Uneori presiunea sociala ii face sa cedeze si daca unii oameni cedeaza presiunii sociale nu inseamna ca sunt ferciti. Poate nu stiai, au existat tratemente psihologice si psihiatrice in istorie pentru persoanele gay. Cei multi dintre care au incercat sa se schimbe, folosind aceste tratamente, pentru ca societatea le spunea ca nu este bine ceea ce fac, s-au ales in urma acestor tratamente cu stima de sine scazuta, cu depresii, anxietatii, masochism sau alte comportamente distructive. Chiar si cei care reuseau sa isi schimbe orientarea.

Mai documenteaza-te. O combinatie specifica de hormoni existenta in uterul mamei, atat timp cat este insarcinata cu fatul, poate determina orientarea sexuala a acestuia. Si chiar daca ar fi vorba de o alegere, cine esti tu sau eu sa ii impui unui om sa decizi ce il face fericit si ce alegeri trebuie sa faca? A fi gay nu reprezinta niciun pericol pentru societate sau pentru membrii societatii.

Nu am spus nicaieri ca i-as spune copilului ca este superb, ci i-as spune adevarul "i-as spune pentru ca se iubesc si pentru ca formeaza un cuplu", exact acelasi raspuns pe care i l-as da si daca m-ar intreba de ce un barbat si o femeie se saruta, pentru ca se iubesc si formeaza un cuplu. Si da, va crede ca asa este normal, pentru ca este normal. Exista atatea specii de animale in lumea asta, care au tendinte gay. Nu se va simti sexual atras de baieti doar pentru ca acestia sunt mai dispusi sa converseze. Frica asta pe care o spui tu este o frica imaginara. Asa cum tu declari ca sunt copii care devin straight, dar nu din alegere proprie, acelasi principiu de rationament se aplica si homosexualilor care se nasc gay si devin straight dar nu din alegere proprie.

Nu este adevarat, dupa cum am mentionat mai sus. Traiesc intr-o tara in care a fi gay este ceva normal si lumea nu ii trateaza cum ii trateaza in Romania. Exista si aici homofobi, dar nu sunt atat de agresivi ca in Romania. Sunt copii cu unchi, prieteni de familie gay, obisnuiti cu dragostea intre doi indivizi de acelasi sex si nu devin gay si nu devin gay. Prietenul meu are in familie trei casatorii gay. Toti au copii, niciunul dintre copii nu este gay si nu pentru ca ceilalti ar fi ras de ei, pentru ca iti repet, aici nu am vazut nici adult si nici copil care sa rada sau sa jigneasca familiile de gay (si poate ca o fac, dar nu o fac in fata lor), copiii lor au devenit straight pentru ca nu li "se scoala" in momentul in care stau langa un barbat, asa cum nici celor gay nu li "se scoala" in momentul in care stau langa femei. Este atat de simplu.

| Felys a răspuns:

Sa ii lasi pe amandoi si sa iti cauti o fata

| unprietenaproape a răspuns:

Mancaaaaaaam

| EdyFcsb a răspuns:

1.Da-ti foc
2.Cu ******* esti gay?