| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi povestea mea si sa ma ajutati sa iau o decizie.
Familia mea are putine rude, i-as putea numara pe degetele de la maini.
Parintii mei se cearta foarte des si au mereu ceva de rau de spus despre rudele noastre, ca vor bani, ca se plang mereu, ca sunt încuiati, ca ne trag in jos. Eu nu cred deloc aceste lucruri.
As vrea sa fim mai apropiati, eu ma inteleg bine cu rudele mele si as vrea sa vorbesc cu ele, sa le sun, sa ne vizitam mai des. Mama si matusa mea se cearta foarte des si nu vorbeac luni de zile. Desi nu vorbea cu mama, pe mine matusa ma suna sa ma intrebe ce mai fac. Ma pun in locul ei si ma gandesc ca nu mi-ar plcea sa caut pe cineva mereu si acel cineva sa nu ma caute niciodata. Cred ca trebuie sa o caut, pentru ca imi pasa de ea.
Cu unele rude vorbesc doar prin mesaj, de sarbatori si de zilele de nastere, desi stam la 30 de minute distanata unii de altii. Ei nu vor sa deranjeze iar eu nu stiu cum sa fac sa nu para ca sunt falsa, ca dintr-o data sunt interesata sa le vizitez. Am crescut, nu mai sunt un copil, pot sa aleg cum sa imi tratez rudele. Vreau sa se schimbe situatia pana nu e prea tarziu si se pierd legaturile.
Cum sa fac sa ma apropii fara sa para prea brusc? Spre exemplu cu rudele cu care vorbesc doar la telefon si ne vedem de 2 ori pe an? Le-as suna dar nici nu stiu ce sa vorbesc cu ele, imi e teama de o converstia in care e liniste, nu stiu ce sa intreb sau ce sa mai povestesc.
Mega Help!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Eu cred ca rudele vor aprecia faptul ca le suni. Chiar daca pare brusc, vor intelege ca ai crescut si ca ti-ai luat viata in propriile maini, inclusiv relatiile.
Ca sa ai subiecte de discutie, trebuie sa stii cate ceva despre fiecare. Ii intrebi ce mai fac, in primul rand despre copii, despre viata lor, sanatate, realizari. Poate au conturi pe retelele sociale din care poti afla ce ii intereseaza, iar daca nu, poti sa pui cate o intrebare cand si cand in familia ta imediata. Aici insa trebuie sa ai grija sa nu para brusc. Cand ii cunosti cat de cat, ii intrebi despre ce ii intereseaza, le spui cate ceva despre tine daca te intreaba si in cadrul discutiei vei gasi feluri de a o continua.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca printii si rudele tale nu prea tin legatura au ei motivele lor si nu poti sa schimbi asta.Pot sa fie povesti mai vechii ne uitate si neiertate si atunci nu are rost.
Tu daca vrei sa ti legatura cu rudele tale socializeaza cu ei.Cautai pe retele de socializare, la telefon ca nu cred ca se vor supara.

| dianne97 a răspuns (pentru Freya1):

Tocmai am sunat si conversatia a fost tare neplăcută. Parca abia asteptau sa inchida si au zis ceva de genul ca "e bine daca mai suni si tu" m-am simtit foarte rau. Cum ziceam, au crezut ca sun din obligatie

| Lioana a răspuns:

Nu trebuie sa preiei parerea proasta a parintilor despre rudele tale. Or fi avand ei motivele lor mai mult sau mai putin intemeiate. Fa-ti singura o parere despre rudele tale. Nu e ciudat daca ii cauti brusc. Pur si simplu fa-o!

| PetruM a răspuns:

Incepi aproprierea cu un proiect, gen un album de familie lărgită cu poze vechi al bunicilor și străbunicilor pe care să le aduni de la toți. Proiectul vă vă apropia iar apoi restul relație se construiește singură.