| AneMarie94 a întrebat:

Din cauza ca părinții s-au despărțit acum mai bine de 15 ani, rudele din partea tatălui au încetat orice legătură cu mine. Nici nașii de botez nu m-au cautat nimeni din partea tatălui meu in frunte cu el care nu mi-a dat un telefon de mai bine de 13 ani. Spun ca nu m-au cautat pentru ca eu nu puteam sa fac asta, eram prea mica. Nu mi se pare normala aceasta situatie si ma face sa ma simt rau. Rudele din partea mamei le pot număra pe degete. Ma simt atat de singura, as vrea sa am o familie mai mare, mai unită.
Precizez ca nici mama nici rudele din partea ei nu au interzis celorlalte rude să țină legatura cu mine. Cand eram mica tin minte ca ne vizitam si era frumos...
Nu stiu daca ar trebui sa le cer explicații pana la urma se comporta ca niste străini, cum as putea sa ii trag la răspundere.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu m-as bucura sa nu ma bage in seama rudele din partea tatei sau din partea mamei.
Pai nu esti tu de vina cu nimic daca nu au avut nici bunul simt sa te caute macar din cand in cand inseamna ca nu merita nici grija si nici atentia ta.Nu cred ca trebuie sa ii iei la rost si nici in seama e pierderea lor curand iti vei face si tu o familie mare si frumoasa de care sa te bucuri

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi ce-ți pasă de ei? Au tot dreptul să se poarte cum vor. Tratează-i cu indiferență. Nu ai nevoie de o familie mare ca să ai o familie unită.

| OldSoul a răspuns:

Nu te stresa ca nu te cauta rudele, eu personal nici nu-mi stiu nasii de botez, daramite sa mai si vorbesc cu ei laughing
Ce sa facem, asta este, in unele cazuri aceste rude sunt doar de "umplutura" nu trebuie sa-ti bati capul cu asta.
Problema la tine e ca nu te cauta tatal tau, asta intr-adevar, chiar este aiurea, dar legat de rudele din partea lui, nu trebuie sa-ti bati capul se intampla si in familii normale.

| francut a răspuns:

Inainte de a-i trage la raspundere, cauta sa afli adevarul.
Am un caz foarte aproape pe care l-am cunoscut bine din ambele parti. Copilul, la fel suparat ca o jumatate a familiei il ignora, chiar il respingea. A aflat la maturitate, ca mama sa din razbunare (pe ceilalti) a cerut rudelor sa nu tina legatura cu el. Acolo unde nu s-a putut asa, le-a spus ca el (copilul) nu vrea sa tina legatura cu ei. A bagat zazanie intre ei ca sa para ea mama buna.
Nu spun ca mama ta face la fel. ar adevarul e foarte important, oricat de dureros ar fi.

| ShamelessQboy a răspuns:

Ar trebui sa-i bati!

| Ïdc_Alexia_1974 a răspuns:

Pot zice, ca am trecut si eu prin asta, si am ales sa îmi scriu toate gândurile intr-un carnet, mult zis jurnal, parca inainte eram mai închisă cu mine însămi, poate te va ajuta si pe tine, sau uita.te in oglindă si spune.i reflexii tale, tot ce simti, tot ce te macina pe interior, sau unei persoane apropiate. Si da ar trebui sa ceri explicați, macar atat iti datoreaza... Sper sa iti fie de ajutor!