| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun povestea mea de viata pentr-u ca am nevoie urgent de niste sfaturi am fost lasat de mama la 1 an si jumatate dupa moartea tatalui meu, la unchimiu si matusimea, ei au si un fiu care e mai mare decat mine cu 11 ani, nu ma suporta nu ma inghite si ma si taiat a vrut sa ma omoare(GELOZIE SI ALTELE), acum am 18 ani am crescut in familie de oameni cat de cat bine vorbind social sentimental nici o sansa....cum spuneam acum am 18 ani si nu imi dau seama ce e cu mine prietena mea de varsta mea s-a despartit de mine, precizez am stat 2 ani cu ea, de la scoala vor sa ma dea afara din cauza lipselor (am suferit foarte mult din cauza familiei mele si am stat serile pe afara si am baut si altele si a 2a zi nu ma duceam la scoala), mama m-a dat afara din casa din cauza la scoala, pe langa ca maicamea care m-a lasat la 1 an jumatate vrea sa ma cheme in strainatate in Turcia, vreau sa precizez ca nu stiu ce sa fac cu viata mea vad decat moarte si atata, numai am nimic si pe nimeni ce sa fac cum sa fac? unde sa ma duc? ce solutii credeti ca ar trebui sa gasesc unde sa caut! am 1000 de intrebari si 0 raspunsuri va rog ajutati-ma ce sa fac numai pot 2 saptamani am dormit adunat 10 ore spuneti-mi unde sa ma duc ce sa fac sunt singur mi-e frica ca o sa ajung ca un boschetarcrying! VA CER AJUTORU PENTRU CA NU STIU CE SE INTAMPLA CU MINE SI AM MINTEA TULBURE! VA ROG DATIMI UN SFAT ATATA VA CER!

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Hmmmm ai putea sa iti continui viata ca si pana acum (sunt sigur ca asta vei face) sau ai putea sa iti intorci fata la Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un loc de munca,trebuie sasi gasesti un loc de munca urgent cauta peste tot inclusiv la negru, scapa de negativitatea asta si fi optimist, cel mai important e prezentul fa cat mai multe acuma
da bacul invata cat poti tu, fa ceva cu viata ta asta e prima si ultima nu te da batut, nu renunta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand moartea nu o sa te ajute cu nimic. Acum, nu ca raspunsul meu o sa faca prea multe schimbari, dar totusi ar fi bine sa termini macar scoala. Daca te simti singur incearca sa-ti faci macar un prieten bun.
Mama ta nu a preocedat bine, nici faptul ca te-a dat pa mana altuia nu a fost cea mai buna solutie.Dar ma gandesc ca din cauza banilor a fost necesar sa stai cu unchiul si matusa ta
Oricum, incearca sa iti faci totusi un plan de viitor. Gandeste-te ce iti place sa faci
Oricum, mai tarziu totul o sa se aranjeze, ca doar dupa furtuna se arata si soarele
Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| VanessaTya a răspuns:

Buna,am incercat sa citesc de mai multe ori ceea ce ai scris, ca sa-ti pot da, un sfat cat de cat corect..in primul rand,esti tanar,ai toata viata inainte,desi acum lucrul acesta nu-l prea mai realizezi. Si cum sa fie moartea o solutie,serios asta ai alege intre viitorul tau si moarte?! Crede-ma dupa ce vei incepe sa-ti constientizezi viata, vei avea o alta perspectiva a acesteia, viata inseamna atat de multe lucruri : dragoste, despartiri, necazuri, dar si fericire, ai doar 18 ani, ai viata inainte, incearca sa-ti motivezi absentele, scoala e acum singura problema reala a ta...si daca citesc eu bine,ai fost dat afara? Roaga-te de mama ta sa te primeasca inapoi,promite-i ca vei incerca sa te aduni,vei vedea ca te va ierta,dar pentru acest lucru trebuie sa-ti calci pe mandrie. Referitor, la fosta ta prietena, uit-o din moment ce ea s-a despartit de tine, si nu te-a intales cu adevarat.Chiar nu stiu ce sa mai spun,poate doar sa-ti amintesc : scoala chiar e importanta,vezi ce faci cu absentele,si mai mult ca sigur si cu notele. Sper ca te-am ajutat,sau cel putin am incercat, din moment ce avem aceeasi varsta, cred ca te-am intales putin, putin. Succes, sa-mi spui ce-ai hotarat, sper ca de binewinking

| bubulina2012 a răspuns:

Poti incerca sa mergi la scoal..sa mai motivezi din absente. tu ar trebui sincer sa fi mai comunicativ, daca crezi ca nu se mai poate asa du-te la mama ta adevarata..multta bafta si moartea NU e o solutie!

| Gabossss95 a răspuns:

Frumoase sfaturi si bune de urmat!, dar parca numai am puterea sa merg mai departe cu fiecare zi ma simt din ce in ce mai rau doar ca acum am inceput sa dorm noaptea, numai stau pana la 6 7 treaz, si apropo deja nici sa plang numai pot, nu stiu ce sa fac cred ca trebuie sa las timpu sa treaca sau altceva, si gata... multumesc pentru sfaturi happy

| florinp a răspuns:

Draga prietene se vede ca ai intrat in viata asta cu destule probleme dar orice ar fi nu trebuie sa te dai batut. Calmeaza-te cumva pentru ca cele mai bune decizii le iei atunci cand esti calm. Din cate am inteles actuala ta mama te-a dat afara din casa iar cea adevarata te cheama in Turcia. Stiu ca este greu dar acum depinde de ceea ce simti tu ca e cea mai buna alegere. Din cate vad ai 2 variante, ori incerci sa vorbesti cu mama ta sa ai explici ca ti-ai dat seama ca ai gresit ( trebuie sa-ti dai seama mai intai si sa reglezi tot ce crezi ca ai facut gresit pana acum ..scoala ..chiulit ..baut ..nopti pe afara ) si vezi daca intelege. A 2-a posibiliate este sa te duci la mama ta o data ce te-a chemat ..consider ca oricine merita o a 2-a sansa mai ales ca este mama ta. Poate a avut mai multe motive sa te abondoneze si nu a stiut sau nu a avut curajul sa-ti spuna. Orice decizie ai lua, ia-o pe cea care te face pe tine sa te simti bine ..asculta-ti instinctul si fa ceea ce se simte mai bine inauntrul tau. Roaga-te lui Dumnezeu in primul rand sa te ajute sa-ti lumineze mintea si sa te aduca pe calea cea buna si in plus iti sugerez un truc care de multe ori functioneaza. Asa cum ai 2 posibilitati ia o moneda ..aseaza fiecare posibilitate pe cate o parte a modei ..invarte-o si laso sa cada. Nu conteaza pe ce parte va cadea, caci in momentul ala tu vei simti inauntrul tau alegerea care trebuie sa o iei.De ex tu vrei sa mergi in Turcia mai mult dar pica sa stai acasa sa te impaci cu mama actuala ..atunci inseamna ca trebuie sa mergi in Turcia pentru ca ai fost un pic dezamagit pentru ca a picat ca trebuie sa stai acasa. Sper ca te-am ajutat cat de cat ..multa bafta si fericire iti doresc!winking

| gabe34 a răspuns:

Salut. Apreciez foarte mult sinceritatea cu care ai descris situatia ta. Eu ti-as putea spune acum multe si frumoase, dar stiu ca ar fi doar cuvinte scrise si atat. Un lucru insa stiu, nimic nu se intampla intamplator in viata noastra si nici nu am ajuns pe acest pamant intamplator...asa ca daca ti-a trecut prin cap ca si o varianta sinuciderea...scoateti-o repede! Eu iti recomand un film care eu cred ca te va ajuta, se cheama The Encounter. As vrea sa te uiti la filmul acesta si dupa aia, daca si tu vrei, sa ma discutam putin. Eu as fi dispus oricand. happy

| Hunterdeintrebari a răspuns:

numebig grinARIA3444 parola:RAZBOI1234 nume:bosscristi2012 parola:123456654321cristiboss nume:madalinapink parola:madalinapink nume:345gaga parola:incurmalingi nume:carcanteanu parola:andreiutu123A Daca vrei mai multe conturi cu ultimul lvl da-mi funda