| spongeboob a întrebat:

am o mare problema cu mama mea. de 2 ani nu ne intelegem deloc.din cauza ei fumez, beau si cateodata ma droghez. abia ma lasa sa merg afara. mama ei nu a lasat-o cat timp era mica sa iasa afara, o batea daca lua un 8. si ea ii spune sa ma bata si pe mine. m-a lovit de cateva ori. acum o luna m-a enervat foarte tare si am iesit afara pur si simplu si m-am drogat. asta s-a intamplat cam de 3-4 ori. chiulesc de la scoala ca sa pot sa ma intalnesc cu prietenii mei. nici inainte sa afle ca beau fumez si ma droghez nu ma lasa afara! orice i-as spune ma cearta, imi tine morala. tata e mult mai intelegator. mama mi-a spus ca eu am murit acum 2 ani sau texte de genul : eu te-am facut eu te omor. mereu zice ca bataie e rupta din rai oh go on. a mai spus ca daca ea isi va face alt copil pe mine o sa ma dea afara. mereu imi spune ca eu numa o enervez, eu nu sunt copilul ei, ii este rusine cu mine. de exemplu astazi am iesit la 6 jumatate si i-am spus ca la 8 jumatate vin acasa. imi era telefonul pe silentios [ l-am uitat asa ], si m-a sunat incontinuu. era ora 7:30 si m-am uitat sa vad daca am apeluri ratate. aveam 35 si de la tati si de la mami. l-am sunat pe tati ca am spus ca va fi mai intelegator. nici gand m-a injurat de mama focului. am sunat-o pe mama apoi si a spus ca bunica mea vine sa ma caute si ca ma bate [ bunica mea fiind mama ei ]. la 8 jumatate am venit acasa. tati nu a spus nimic. doar mami a inceput sa se certe din nou cu mine. intrebarea mea este : aveti vreo idee ce as putea sa fac sa fie mai intelegatori parintii?sad

17 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns:

Salut, într-adevăr te afli într-o situaţie, dificilă dar, nu trebuie să-ţi pierzi tăria de caracter.
Din ce înţeleg, părinţii tăi nu conştientizează faptul că tu ai crescut şi te ţin cu o mână de fier.
Tu pe de altă parte, te maturizezi şi ai nevoie de mai mult timp liber şi de mai multă încredere din partea părinţilor tăi.
După momentele de ceartă te urăşti şi îţi suprimi furia în substanţe psihotrope, iar prin chiul tu îţi manifeşti rebeliunea şi cauţi libertatea la care nu ai acces.
Pentru început, încearcă să îţi suprimi furia şi durerea într-un sport sau în artă.
Consumul de droguri, ţigări şi alcool NU sunt o soluţie
Te autodistrugi şi o iei pe o cale de pe care nu te vei mai putea întoarce înapoi.
Dacă, fugi de fiecare dată când ai o problemă să-ţi găseşti alinarea în vicii,
Ce vei face pe viitor, când vei da de probleme şi mai grele?
Tu chiar ai nevoie să discuţi cu cineva, despre problemele care te apasă.
Indiferent că e unul dintre părinţi, un psiholog sau un preot, nu poţi să laşi furia să te macine.
De fiecare dată când ai o problemă, ceri ajutor.

| vitbsk a răspuns:

"Ce as putea sa fac sa fie mai intelegatori parintii?"
Încearcă să le câştigi încrederea.
Gândeşte-te ce a declanşat ruptura dintre tine şi mama ta acum doi ani.
Discută cu ei şi arată-le clar că ai crescut şi ai nevoie de spaţiul tău de decizie. Află care sunt rezervele lor faţă de tine.
Repet încrederea e cheia,
Pentru fiecare jignire pe care o primeşti şi care te face să te simţi prost "eu nu sunt copilul ei" spune cu voce tare faptul că te doare, nu lăsa să se adune.
Dacă îţi reproşează ceva spune-le că lipsa lor de încredere în tine te-a făcut să fi aşa.
"eu nu sunt copilul ei"
Ştim amândoi că nu ea spune asta, ci neîncrederea ei.
"daca ea isi va face alt copil pe mine o sa ma dea afara"
Nu te dă nimeni afară, e posibil ca prin excesul lor de zel să încerce să te responsabilizeze.

Nu-mi bat joc cu sfatul acesta
Citeşte mama lui Ştefan cel mare(Bolintineanu) să înţelegi cum funcţionează psihologia inversă de responsabilizare.
"De esti tu acela, nu-ti sunt muma eu!"
Tu, acela(Ştefan), care a pierdut.
"Daca tu eşti Ştefan cu adevărat,
Apoi tu aice fãrã biruinţă
Nu poţi ca sã intri cu a mea voinţă."
Mama ta a crescut cu o disciplină de fier tocmai de aceea este atât de severă.
Luptă-te pentru demnitatea ta, şi mai presus de toate să ştii că părinţii tăi te iubesc ( de aia sunt ultraprotectivi), chiar dacă nu o arată, fă tu primul pas către ei.
Nu te ascunde de ei, nu îţi blestema viaţa în vicii, pentru că eşti un suflet nevinovat care în subconţientul său strigă după atenţia lor.

| vitbsk a răspuns:

Dacă le dovedeşti că te-ai maturizat şi ai responsabilitate, te vei putea apropia de ei.
Responsabilitate înseamnă şi să anunţi când întârzii, şi să respecţi angajamentul luat.

| spongeboob explică (pentru vitbsk):

M-au dus si la psiholog. si a mintit si acolo ca lipsesc cu noptile de acasa. oh go on n-am plecat in viata mea peste noapte. straight face

| vitbsk a răspuns (pentru spongeboob):

Încredere şi răbdare, nu-ţi blestema viaţa în vicii, pentru că tu eşti un copil nevinovat care suferă după afecţiunea părinţilor.

| SentimentalConsil a răspuns:

Singura vinovata este transformarea vietii pe care o parcurgi la acesta varsta,fetele se maturizeaza mai repede decat baietii dar in perioada cand se trece de la copilarie la adolescenta/maturitate nu mai intelegi ce se intampla cu tine,ti se pare ca totul este pe dos,ca toata lumea te uraste si incepi sa-i respingi pe toti cu riscul de ati pierde si cel mai bun prieten,trebuie sa discuti cu mama ta sa mergeti la un psiholog iar acesta sunt sigur ca o sa-i explice ce si cum, ei iti poarta grija pentru ca la cate se intampla in zilele noastre nimeni nu si-ar dori sa se intample copilului lor,tu crezi ca sti sa-ti porti singura de grija dar nu este asa,inchipuieti ca te ataca un individ,te bate si te mai si violeaza, ce poti face tu in fata unei matahale abia iesita din puscarie, ce poti face? daca zici ca bei, fumezi si te mai si droghezi tu crezi ca ei nu au simtit aceste fapte oribile, nu crezi ca din cauza asta se compoarta mai dur? Ce te ajuta pe tine alcoolul si tigarile in faptul ca nu te intelegi bine cu ai tai? nu asa se ineaca un necaz deoarece viciile pe care le-ai deprins stiu sa inoate foarte bine iar neczurile vor curge in continuare, singura sansa este un psiholog

| spongeboob explică (pentru SentimentalConsil):

Am fost impreuna cu ea la psiholog. psihologul i-a spus sa ma lase mai mult afara cu prietenii. da ea nu asculta pe nimeni oh go on numa pe idioata de bunicamea.

| HikariAi a răspuns:

Hey! Mai, vreau sa-ti spun ceva foarte important, si te rog sa te gandesti la asta. Eu am 22 de ani, acum 2 ani, am avut o iubita care se droga, am aflat dabia dupa 6 luni, pentru ca eu eram la facultate la Brasov si ea e din Bucuresti, cand am aflat, m-a durut foarte tare, mi-a povestit tot, am vorbit cu un doctor despre ce facuse ea, si era foarte grav, noaptea plangeam, pentru ca o iubeam enorm si ma durea ceea ce facuse ea. Tot ce-ti cer, e sa lasi drgurile, alcoolul, tigarile, te distrug complet, si cand te va iubi cineva, va suferi si el din cauza asta. Anyway, eu zic asa, sa te cumintesti, sa le dai increderea parintilor tai de care au nevoie, daca te cearta, te injura, iti dau multe apeluri, asta inseamna ca te iubesc foarte mult, chiar daca tie nu-ti spun asta. Mama ta te-a mintit atunci cand ti-a spus ca daca va mai face alt copil, te va inlocuii, mai ales ca sunt 99% sigur ca nu va mai face altul, tot ce vrea e sa fi tu in siguranta. Intr-adevar, e cam aiurea modul in care ei procedeaza, dar te rog sa incerci sa-i intelegi. Daca ai nevoie de sprijin cateodata, imi poti da un mesaj privat si o sa te sfatuiesc cu mai multe lucruri, dar te rog, nu te mai droga, iti cer asta din toata inima! sad

| paranteză a răspuns:

Ajută-ţi mama să creadă că eşti perfectă, să ajungi în punctul în care să nu aibă ce să-ţi reproşeze, mai ai trei ani de suportat. vezi poate dacă ai linguşi-o pe bunica ta ar pune o vorbă bună la mama ta ceva. Bunicii sunt uşor de linguşit, du-te la ea, fă-i complimente, zii că prietenii tăi au crezut că are cu vreo 10 ani mai puţin, spală doua vase, cumpără o pâine. şi mi se pare absurd, adică am un copil, nu fac ce vrea mama, fac ce vreau eu, ce cred eu că e bine!

| cflori a răspuns:

Mama ta se poarta asa din cauza copilariei,e vina bunicii tale. Daca tatal tau mai avea o farama de intelegere ei bine,mama ta i-a luat-o si pe-aia.
Treaba cu bautu,fumatul si in special drogatu' nu e buna, crede-ma, ca aici nu le mai faci rau lor, iti faci tie.
Incearca sa respecti ceea ce spun ei daca n-ai cu cine discuta, inghite, fa ca ei pana o sa implinesti 18 ani si-o sa ai dreptul de-ati vedea de ale tale.
Crede-ma ca drogurile si bautura nu sunt o solutie, mai ales ca tu esti o fata..de ce sa-ti *** toata adolescenta pentru ca altii sunt prea frustrati si incuiati? Fii puternica,capu' sus si fa din tine o persoana mai buna,daca cei care trebuiau sa faca din tine asta n-au reusit,fa-o singura,contureaza-ti firea singura,ca mai tarziu peste ani sa fi mandra de faptul ca in ciuda familiei tale tu ai avut putere de caracter si ai mers mai departe,si uite ce bine ai ajuns.
Daca ei nu sunt in stare sa-ti ofere suport si afectiune.ce sa-i faci e dureros dar hai sa fim seriosi, lasam viata sa ne f*ta in c*r sau invers?
Repet, daca n-ai incotro fa ca ei, ca decat sa te lupti cu morile de vant mai bine lasa.
Si pe bune, gaseste-ti alta ocupatie, fa altceva in care sa-ti ineci amarul si nu mai pierde vremea cu anturajul ala prost ca n-o sa ajungi nicaieri.bun.
Bafta!

| Alex_1359 a răspuns:

Discuta cu ei, spune-le sa se schimbe cu tine, daca nu merge vino la mine... dau eu 1 cui big grin

| spongeboob explică (pentru Alex_1359):

Astia sunt batuti in cap laughing sa moara dracu. degeaba vorbesc cu ei laughing. mai bine vorbesc cu peretii

| Alex_1359 a răspuns (pentru spongeboob):

Nu stiu frate, nu pune la suflet, cati ani ai?

| spongeboob explică (pentru Alex_1359):

Am 15. si sunt fata laughing...

| Panda000 a răspuns (pentru Alex_1359):

Parintii nu au voie sa te bata sau sa te ameninte oricat de rau ai fi. Daca procedeaza asa inseamna ca au nevoie si ei de un psiholog. Apropo sa nu mai foloseasca zicala bataia e rupta din rai pentru ca nu e asa...Bafta cu parintii!

| ea_5657 a răspuns:

Nu mai iesii o perioada scurtathinking o saptamana
sau trateazai cu indiferenta nu te lua cu ei in gura si chestii de genu nu prea iti recomand sa fugi de acasa ca fac naibii infart ...trateazai cu indiferenta

| Chaterinna a răspuns:

Ai vorbit de tigari, alcool si droguri. Inteleg ca vrei intr-un anumit fel sa te razbuni, dar ti-au folosit toate cele de mai sus la ceva? Indiferent ce spune mama ta, sunt sigura ca te iubeste. Daca nu ma crezi, intreab-o! Vreau sa stii ca certurile tale cu parintii vor trece intr-o zi, vor fi de domeniul trecutului, dar dependenta de tigari, alcool sau droguri... Ei bine, astea nu trec! Asa ca... fii atenta ce faci cu viata ta! Bafta!