| Nudamnume a întrebat:

Salut tuturor, am nevoie de un sfat sincer.Am trecut clasa a 8a si am niste colegi rai, ignoranti si plini de sine.Ma desconsidera toti si nu imi place asta.Barfesc in continuu si imi provoaca nervi si stres... Daca sunt stresat si suparat incep sa simt dureri in anumite locuri adica in piept sau in zona coastelor.Ce sa fac sa scap de stresul acumulat la scoala dar si acasa? Va multumesc.App: dau funda!

Răspuns Câştigător
| IonutzWoW a răspuns:

Cel mai bine este sa nu ii bagi in seama fiindca iti faci singur rau.
Cel mai bine este sa te duci la un psiholog si sa ii povestesti lui fiindca este posibil sa ai o problema afectiva.

4 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Daca vrei sa discuti cu ei, incearca pe cat posibil cu cate unul pe rand si in momente cand esti si tu intr-o stare mai optimista eventual si cu altii prin jur nu doar voi doi.

Spune-i civilizat ca ce vorbesc ei despre tine nu este adevarat si esti deschis la orice dialog, vrei sa ai si tu liniste la fel ca si ei.

Legat de durerile din piept, da sunt de la surmenaj si anxietate si apar pe fond de afectivitate suprasolicitata.
Fa-ti un EKG si consulta un psiholog, fara nicio jena. Ca sa nu ajungi la o problema cronica sau predispozitie la accidente cardio-vasculare.

| Nudamnume explică:

Va multumesc, as fi vrut sa va dau tuturor funde, dar nu pot...Va multumesc inca o data!

| rebbi21 a răspuns:

Cu cat ii ignori mai des cu atat ii mai bine. De ce sa ii bagi in seama daca nu au fost educati sa vorbeasca frumos? nu? daca tot o sa te doara in zonele respectivemai bine te duci la doctor si psiholog. Poate chiar ai probleme grave.

| blondupttr a răspuns:

Sa te muti din clasa respectiva nu e o solutie, pentru ca in viitoarea clasa nu stii ce fel de colegi vei avea. Atata timp cat nu esti tu cel barfit, nu ai motive sa ii bagi in seama. Durerile sunt din cauza implicarii emotionale la care te supui singur. Ai putea sa fii puternic, tare, sigur pe tine si fara frica sa le spui in fata ca te deranjeaza ceea ce fac ei si ca nu e frumos. Daca le vei spune pe un ton nervos, stresat sau nesigur pe tine te vor lua la misto si poate vei fi subiectul lor de barfa. Trebuie sa le spui pe un ton superior, sa vada ca orice iti spun ei tie nu te afecteaza(chiar daca e adevarat), sa le reprosezi si sa ii injosesti (nu intr-un mod vulgar). Fa in asa fel incat sa le dai o lectie.