| Cosminel1192 a întrebat:

Cum scap de stresul de a merge la scoala? Chiar nu stiu de ce sunt stresat din cauza asta, nu am nici un motiv. Dar cand ma gandesc ca trebuie sa merg la scoala am o senzatie urata tare si devin 'trist'. Din cauza stresului am facut si colonul iritabil. Merg si la doctor dar poate aveti si voi un sfat.
Mersi

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Simplu, nu mai mergi la scoala.

| TeckTonik997 a răspuns:

Te stereseaza parintii? te pun sa inveti mult? iti pasa de note? iti e frica de vreo pedeapsa? esti marginalizat de colegi? nu ai prieteni? iti e rusine de profi? alt motiv nu vad... sau poate esti obosit, incearca sa te culci mai devreme.

| ChristinneK a răspuns:

Poate oboseala de a invata, de a te trezi devreme (nu toti sunt prieteni cu asta, cel putin eu nu eram) dar te poti incuraja tu singur incercand sa realizezi ca scoala este importanta, incercand sa gasesti ceva frumos la scoala zic si eu, o materie care sa iti placa dar cred ca nu esti prea interesat de vreo materie, nu gasesti nimic interesant in vreuna dintre ele.Incearca sa te gandesti la asta, e bine si pentru sanatatea ta,sa ai mintea limpede cand mergi la scoala, sa nu mergi la scoala doar pentru ca asta fac mai multi adolescenti, gaseste un motiv pentru care iti place scoala (si acum multi o sa spuna ca la scoala nu e nimic frumos) ba este, amintirile din acea perioada este un exemplu, eu nu cred ca tu ai vrea sa imbatranesti si sa le spui nepotilor tai "pentru mine scoala a fost o boala". Eu am terminat liceul si inainte imi spuneam "doamne abia astept sa termin scoala si sa dorm cat vreau, sa nu-mi mai pese de nimic" dar viata mi-a aratat altceva si anume ca viata de licean e cea mai frumoasa si acei ani nu ii vei mai putea recupera niciodata.Eu as vrea sa mai traiesc acele clipe si sa-mi dau peste gura cand imi spun ca nu mai vreau la scoala.Gandeste-te la acest privilegiu, de a te bucura de adolescenta, de a invata lucruri noi.