| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, in primul rand imi cer scuze daca nu este la categoria corespunzatoare. In al doilea rand, curand o sa apara un copil, fata respectiva spune ca ar fi al meu, dar nu am incredere in ea si nu vreau sa am nici o legatura cu ea. Pentru ca fata nu a fost intocmai, usa de biserica. Nu vreau sa am legatura cu nimic, nici cu test de paternitate, nimic. Vreau doar sa stiu daca ea, ca viitoare mama ma poate trage pe mine la raspundere cu ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, iti poate intenta un proces pentru stabilirea paternitatii si vei fi obligat de instanta sa faci testul de paternitate. Daca se va stabili ca este al tau atunci vei fi obligat la pensie de intretinere, aceasta poate fi de pana la o patrime din venitul net lunar.

| Pop_Narcis_Doru_1996 a răspuns:

Parerea mea ii ca aici nimeni nu iti poate rezolva problema care spui ca o ai, poti primi doar sfaturi si atat, imi cer scuze ca eu personal nu te pot ajuta cu nimic mai mult asa ca sfatul meu este ca cel mai bine ar fi sa ceri tu un test de paternitate, daca tu consideri si esti sigur 100% ca copilu nu-i al tau nu iti poate fi frica de nimic cand il faci, doar testul ala o sa-ti confire daca esti sau nu tu tatal!
Ea, ca viitoare mama poate sa ceara dreptul la pensia alimentara daca copilul este al tau! Dovedeste legal ca nu este al tau si nu-ti poate face nimeni nimic! Toate cele bune si data viitoare fi mai atent si foloseste prezervativul, are si el amaratu un scop pe lume, acela de a evita astfel de probleme.happy

| mayky a răspuns:

Aia e ca eu nu vreau sa am nici o legatura cu ea, dar cum se poate proceda pana la urma daca eu nu vreau sa trec copilu pe numele meu in acte? Adica, nu vreau sa am nici o legatura.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mayky):

Chiar daca prin procesul de paternitate se constata ca tu esti tata nu trebuie sa treci copilul pe numele tau, va fi tot pe numele mamei, doar ca, pe certificatul de nastere al copilului vei fi trecut ca tata si vei fi obligat la pensie de intretinere, asa cum ti-am spus in primul raspuns.